The New York Times: «Чернігівці сховалися в лісі та трощили російську колону чимось схожим на Javelin»

19 ГРУДНЯ 2022, 17:29

3187

The New York Times: «Чернігівці сховалися в лісі та трощили російську колону чимось схожим на Javelin»

Уламки російського літака Су-34, який у березні впав на житловий квартал Чернігова. Девід Гуттенфельдер для The New York Times

«Війна путіна» - провідне американське видання The New York Times проаналізувало причини найбільшої планетарної військової поразки з часів після Холодної війни.

Українська кампанія виявилася задорогою для путіна. Чимало шматків «відкусив» і чернігівський напрямок. Хоча ще в лютому росіяни планували наступати на українську Північ. Але щось пішло не так. Розгром під Черніговом зіпсував плани на захоплення Києва.

Воювали без роздумів

Росіяни воювали за старими картами майже 40-річної давнини, старими підручникам, їм обіцяли блискавичну перемогу за кілька днів - ось такі передумови провалу називає військовий Олексій, співрозмовник NYT.  Російські військові діяли безрозсудно.

«Можливо, російська армія не читала радянських підручників», — сказав Олексій - «Вони летіли прямо без прикриття. У них були бомби, у них були ракети, але вони не прикривали своїх штурмовиків».

Потім у березні, коли російські пілоти нарешті змінили тактику і почали літати досить низько, щоб ховатися під українськими радарами протиповітряної оборони, вони потрапили в поле зору українських ракет, у тому числі наданих Сполученими Штатами «Стінгерів».

Для російських військ на землі це була катастрофа. Без повітряного прикриття вони стали набагато вразливішими, зануривши свій неспокійний марш до Києва та інших великих міст у ще більший безлад.

Незважаючи на те, що десятки тисяч з них скупчилися вздовж кордонів України, загрозливо зависаючи, багато хто ніколи не думав, що насправді доведеться воювати. Як і більшість росіян, вони вважали, що це лише для показухи, щоб вибити поступки від Заходу.

Інтерв'ю з російськими солдатами показують, наскільки вони були приголомшені, коли надійшов наказ про вторгнення. Єфрейтор Микита Чибрін, 27-річний солдат мотострілецької бригади, сказав, що місяць провів у білорусі на навчанні, як йому та його однополчанам 23 лютого сказали:

«Завтра ви їдете в Україну усіх нафіг валити», — сказав їм командир. Більше пояснень не було.

24-го перед світанком єфрейтор Чибрін з товаришами завантажився в гусеничний бронетранспортер. За його словами, у них не було жодних інструкцій і поняття, куди вони прямують.

Інший російський військовий, дислокований у білорусі, сказав, що дізнався, що їде на війну, лише за годину до того, як його підрозділ почав марш. Наказ був водночас простим і надзвичайно оптимістичним: слідуйте за транспортним засобом попереду та дістаньтеся до Києва протягом 18 годин.

Відповідно до розкладу та бортового журналу частини, які були отримані The Times і переглянуті трьома незалежними військовими аналітиками, які вважали їх автентичними, перші машини в його колоні повинні були вийти з білорусі та прибути на околиці Києва до 2:55 по обіді, навіть швидше, ніж сказали солдату.

Російський військовий розклад із детальним розкладом руху повітряно-десантних військ, які мають залишити білорусь і прибути на околиці Києва. Джерело: Служба військової розвідки України ГУР

Однак Чибрін не під’їхав і близько. Масивні транспортні засоби були настільки важкими, розривали дороги, намагаючись рухатися вперед, що колона одразу загрузла, сказав солдат. Тільки на перетин кордону з Україною знадобилося більше доби.

Звідти стало ще гірше. Бортовий журнал день за днем фіксував затримки, українські атаки та сотні поранених, загиблих і знищених машин.
 

Путін видавав накази пачками. За кілька годин до операції

Секретні накази для інших російських сил — отримані The Times і передані чотирьом незалежним військовим аналітикам, усі з яких сказали, що вони заслуговують довіри — були видані лише за кілька годин до заяви путіна.

Накази для частини 26-го танкового полку були на диво надміру самовпевненими, аж до суперечливих. Вони передбачили клубок можливого опору з боку українських військ і літаків, але вони все-таки запланували майже безперешкодний 24-годинний ривок від кордону України з росією до точки через річку Дніпро, приблизно за 400 км.

Там підрозділ мав окопатися і блокувати українські війська, які просуваються з півдня та сходу, йдеться у російських військових планах. І яким би лютим не був ворог, підрозділ повинен був виконати завдання самостійно.

"Сил і засобів для посилення немає", - йдеться в наказах.

Безумовно, громіздкі, здебільшого незахищені російські колони виявилися привабливими цілями.

17 березня командувач Збройними силами України Валерій Залужний опублікував відео, на якому горять танки, які, за його словами, належать 26-му танковому полку на північному сході України — за сотні кілометрів від місця призначення.

Згідно з російськими документами, вилученими та оприлюдненими Україною, цей підрозділ втратив 16 машин менш ніж за три тижні. Мати одного молодого танкіста розповіла російським ЗМІ, що її сина привезли додому розрізаним на шматки, ідентифікували лише за ДНК.

По всій Україні втрати росіян зростали. Величезну броньовану колону з понад 30 000 військових у центрі російських сил, що просувалися на південь до Чернігова, потрощила строката група українських захисників, чисельність яких була менша п’ять до одного, кажуть солдати та високопосадовці. Українці сховалися в лісі та "розбирали" російську колону плечовими протитанковими засобами, схожими на американські Javelin.

Один російський солдат у підрозділі сказав, що був шокований швидкістю української атаки.

«У першому бою колона потрапила в засідку, мене поранили, і все», — сказав він. «Протягом 24 годин я не відчував ніг, я лежав у полі й чекав, поки мій підрозділ прийде за мною».

Розгром під Черніговом зіпсував частину російського плану захоплення Києва.

Українські військові йдуть вулицею, де у квітні під Черніговом була знищена колона російської військової техніки. Даніель Берегулак для The New York Times


Мали взяти Північ за 19 годин

В свою чергу, опозиційне білоруське видання «Флагшток» проаналізувало документи, викладені NYT. Виявляється, на Північ у лютому рухалося угруповання, яке складалося з 19 різних частин та з'єднань. Першими мали висунутись війська, які розміщувалися в польових таборах неподалік містечка Хойники (Гомельська область). У документі вказана точка розміщення російських військ під назвою «Вихідний рубіж Пальміра» (Пальміра — назва зупинки на шосе Р-35 на південний схід від Хойників).

За планами російського командування о 01:33 (дата вторгнення в документі не вказана) розпочати рух мали колишні міліціонери (ОМОН, СОБР «Білгород») та десантники. За ними повинні були наслідувати численні частини десантно-штурмових військ, танкісти та артилеристи.

Згідно з графіком, війська рушили у напрямку понтонно-мостової переправи через Прип'ять. Це означає, що вони пройшли через КПП Бабчин та почали рух через Поліський радіаційно-екологічний заповідник.

 

Переправу через Прип'ять спорудили в середині лютого 2022

О 2:00 перетнути державний кордон України мала 5-а окрема танкова бригада з бурятської Кяхти. Вона на той час розташовувалась на білорусько-українському кордоні в районі села Біла Сорока (рубіж № 2). Саме танкова бригада мала очолити колону вторгнення. Раніше 5 лютого танкісти з Бурятії влаштовували «військово-патріотичний» захід у Речицькому районі.

Масштаб колони вторгнення вражає: за графіком руху військ колона налічувала майже 500 одиниць автомобільної та броньованої техніки. Причому більшість техніки належала бурятській 5-й ОТБР (353 з 495 одиниць). Розрахункова довжина колони — 24 кілометри 800 метрів, середня ймовірна швидкість її руху — 23 кілометри на годину.

На рух територією України графік відводив ще 15 годин. Своєї мети російські війська не досягли ані через 15 годин, ані через 9 місяців.

Війська, що висунулися з Хойницького району, брали участь у захопленні Чорнобильської АЕС та окупації північно-західних передмість Києва. Під час військових дій це угруповання зазнало серйозних втрат і його вивели на білорусь до кінця березня 2022.

Опублікований документ детально показує масштаб вторгнення лише з однієї точки в районі відселеного села Біла Сорока і не торкається деталей вторгнення з території Білорусі в районі населених пунктів: Веселівка, Глибоцьке, Андріївка, Нова Гута, Гдень, Олександрівка, звідки також сунули колони на Північ, зокрема, на Чернігівщину.

"Час Чернігівський" писав про вторгнення:

Схожі новини

Фото

Народився в Грузії, захищав Україну: на Чернігівщині поховали бійця ЗСУ

07 ТРАВНЯ 2024, 22:06

Дружина шукає і чекає чоловіка, падчерка вітчима: служив командиром бойової машини

07 ТРАВНЯ 2024, 19:16

«Виїхати в поле не можемо через постійні обстріли»: фермери з прикордоння Чернігівщини

07 ТРАВНЯ 2024, 18:09

Карильський святковий борщ «Квасок» - культурна спадщина Чернігівщини

07 ТРАВНЯ 2024, 17:09

4 млн грн коштує реабілітація для сосницького Героя

07 ТРАВНЯ 2024, 16:11

У Ніжині відзначили свою королеву чистоти - їй вручили телевізор та троянди

07 ТРАВНЯ 2024, 15:19

Земельні махінації: на Чернігівщині власники землі судяться з "Магнатом"

07 ТРАВНЯ 2024, 14:28

ТОП-переглядів