Тетяна Гізьо двічі оперувала защемлені грижі Євгенії Івановій

17 ЧЕРВНЯ 2024, 21:27

1450

Тетяна Гізьо та Євгенія Іванова

Тетяна Гізьо та Євгенія Іванова

За півроку Євгенія ІВАНОВА двічі була на операційному столі під скальпелем Тетяни ГІЗЬО, завідувачки хірургічного відділення Козелецької лікарні інтенсивного лікування.

Тетяна Володимирівна оперувала пацієнтку з приводу защемлених гриж.

— Якби не ви, то мені б жаба цицьки дала*, спасибі за ваші золоті руки, — дякує Євгенія Кирилівна Тетяні Гізьо.

До цього пацієнтка була в броварській лікарні — оперувала ободову кишку (основну частину товстої кишки). Чому в броварській? Бо живе в селищі Калита Броварського району.

А дев’ять років тому в київському Національному інституті серцево-судинної хірургії імені Амосова Євгенія Іванова ставила два клапани на серці.

— Я в молодості до них зверталася, казали: «Вам доведеться операцію робити». Але дожила майже до 70, тільки тоді мене прооперували. Питають: «Хочете жити?». Кажу: «Хочу». — «То збирай, бабо, гроші».

Тож Євгенії Івановій є що й з чим порівняти.

— Дочка мене спрямувала сюди, бо тут спокійніше. Колись моя донька, Валентина, в козелецькій лікарні працювала акушеркою, — каже Євгенія Іванова.

Рука у неї зламана. Ще й синці не зійшли. Закритий перелом шийки плечової кістки. У квітні впала внаслідок інсульту.

— Я трудівниця з молодості, — каже про себе. — А тепер мені так образливо, що я руку поламала. Ну, добре, що лишилася жива.

Мені й перед цим випадком було погано, — згадує. — Але тоді я не впала. А наступного разу не встояла. Встала зранку, постіль поміняла. Люблю чистоту. І свідомість втратила. Добре, що з балкона не випала, бо я саме там лежала. Не знаю, як прийшла до пам’яті, кричала: «Допоможіть!» Ніхто з сусідів не відгукнувся. Ну, Господь врятував мене.

Тепер тільки трохи рукою володію. Оце так вона піднімається, ледь-ледь. Я її майже не чую. Пальчиками трохи ворушу. Із-за клапанів, сказав лікар, не можуть ні руки, ні плечика мені оперувати. Великий наркоз не витримаю.

Але ж у суботу 25 травня була операція з приводу грижі. Євгенія Іванова розказує, який дали наркоз:

— Обколюють до пояса, і тільки тоді лізуть у живіт. Я лежу, чую, балакаю, бачу, але половини мене ніби нема.

Розказує, як відчула цю грижу:

— Де пуп — Валі, доньці, кажу: «Там щось ніби відірвалося». День, два так. Лежати ж постійно не будеш. Я встала, пішла на базар. Тільки кефір купила, ледве вернулася. Донька привозить мене в Козелець. І до вечора прооперували.

Грижі — одна й друга — з’явилися після операції на ободовій кишці.

— Вивели стому, — показує збоку калоприймач.

Калоприймач ніби біла округла кишеня. Вона, простими словами, з’єднана через дірочку в животі з кишкою. Відкручується, міняється. Ніякого запаху. Все чисто. Але ж як не хочеться з ним ходити! До того ж калоприймач — не єдина проблема. Є цироз печінки, ускладнений асцитом (накопиченням рідини), печінково-клітинною недостатністю.

— Я стала водою набираться, — журиться жінка. — Періодично збирається рідина в животі. Отак і живу, так і житиму.  З кульком (калоприймачем) так і буду ходить. Не можуть нічого зробить. А все через ці два клапани. Не витримаю велику операцію. Та й у животі, кажуть, не можна нарушать.

Розказує, що зараз якраз зійшла вода. А взагалі, вже кілька разів донька сюди, в Козелець, привозила на парацентез. Процедуру, що дозволяє видалити рідину з живота.

Рідина зійде, інші проблеми загострюються.

— Отакі вени в мене, — показує покручені, вип’яті на ногах судини. — Від роботи, від мішків. Хіба я думала, що на старість так сяду...

На дочку надіюся, — продовжує. — Валя одробила свої роки в медицині. Їй дали пенсію. Тепер я сіла на її руки. Якби не вона, то я точно з четвертого поверху спустилася б уже назавжди. Я з близнят. З 1948 року. Сестра вже 30 років на кладовищі лежить.

— Донька забере вас додому, то не пускатиме на город, — хвилюється за пацієнтку лікарка.

— Я не піду вже туди, Володимирівно, — каже жінка. А по очах видно, що її тягне до роботи. — Дача в мене за два кілометри. Колись велосипедом їздила. Вже три роки не сідаю на нього. Встала в шість ранку і пішла пішки. Походила, бур’янці порвала. Ну, тепер уже й цього не робитиму. То колись три городи орала, картоплю возила. Дітей на ноги ставила. Одну й другу. Валю й Люду. Свекруху до себе забрала. У 55 лишилася без чоловіка. Був інвалідом. Їхав на роботу, і його збив трактор причепом. Я вісім місяців сиділа біля нього, з них чотири місяці — в палаті. Голову травмував. І руки правої не було.

«Євгенія Кирилівна у нас борець»

— Незважаючи на супутні тяжкі моменти, довелося оперувати защемлену грижу, — каже Тетяна Гізьо. — І перший раз, коли донька привезла матір із защемленою парастомічною грижею**. І вдруге, коли донька привезла матір з іще однією защемленою вентральною грижею***. Теж прооперували. Євгенія Кирилівна у нас борець, — хвалить характер.

*Кажуть, що колись жаби мали груди, але молоко їхнє було дуже небезпечне.

** Парастомічна або парастомальна грижа —  випинання черевної стінки біля колостоми — штучно виведеної назовні, на передню стінку черевної порожнини, ділянки кишківника.

*** Вентральна грижа — післяопераційна грижа, випинання на місці післяопераційного рубця.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО. Фото авторки

"Час Чернігівський" писав про таке: 

 

 

Схожі новини

Кумулонімбуси принесли негоду. Налило втричі більше норми

26 ЧЕРВНЯ 2024, 19:50

Фермер з Чернігівщини сіє соняхи. А рідня шукає йому дружину

26 ЧЕРВНЯ 2024, 18:32

На Чернігівщині підприємці скаржаться на тиск аудиторів. У ДАСУ роблять вигляд наче нічого не сталося

26 ЧЕРВНЯ 2024, 17:14

Чернігівські діти, які пережили російську блокаду міста, навіть 2 роки потому страждають від ПТСР

26 ЧЕРВНЯ 2024, 16:13

Мама полеглого воїна з Чернігівщини набила тату сина на лівій руці, купила машину і номерний знак з позивним Мультік

26 ЧЕРВНЯ 2024, 15:10

В день початку переговорів про вступ до ЄС Чернігівщину відвідала делегація з Німеччини

26 ЧЕРВНЯ 2024, 14:19

Більше не абсолютний: Олександр Усик відмовився від титулу чемпіона IBF

26 ЧЕРВНЯ 2024, 14:03

ТОП-переглядів