У Світлани П’ятигорець з Прилук — біда з хребтом. 3 травня року жінка зробила МРТ (магніто-резонансну томографію) шийного та поперекового відділу хребта. Томограф на території обласної лікарні. Дослідження платне.
— Ходжу через нестерпний біль, — ділиться Світлана Миколаївна. — Спина не болить —віддає в ліву ногу. Від коліна до стопи вона оніміла. Я її не відчуваю. Пекучий біль, ніби окропом ногу обдали. Ніби в мене в жилах, венах — окріп. Страшний біль, постійний, виснажливий. Я терплю, вірю, що перестане боліть, що нога оживе, — плаче жінка.
Воно показало спондилолістез четвертого хребця. Тобто, його зміщення. Дегенеративний стеноз на рівні четвертого-п’ятого хребців. Це означає звуження спинномозкового каналу. Та лівобічну люмбоішалгію. Біль у попереку, який віддає у ногу.
Консультувалася у трьох нейрохірургів
Анатолій АНДРЄЄВ, нейрохірург Чернігівської обласної лікарні рекомендував оперативне лікування. Зі слів прилучанки, попередив, що операція серйозна. Тривалістю десь три години. Ставиться пластина. Фіксуються хребці. Ліквідується компресія (тиск) на нервові корінці.
Щоб дізнатися думку ще одного лікаря, написала Олександру Печиборщу, київському нейрохірургу. В центральний військовий госпіталь Державної прикордонної служби України. Контакти знайшла в Інтернеті.
— Чи можна без операції? Ні, — скинув Олександр ПЕЧИБОРЩ голосове повідомлення. — Це структурне захворювання. Лікування: тільки хірургічна корекція. Стабілізація титановою системою на гвинтах. І паралельно мікрохірургічне усунення стенозу спинного мозку.
Тривалість хірургічного втручання, зі слів нейрохірурга, 2-2,5 години. Наступного дня після операції людина встає. Ходить, гуляє. Госпіталізація 6-7 днів. Зняття швів на 16-у добу.
Світлана Миколаївна переживає: як жити з цією пластиною? Як відновлюватися? Сказали, що до року реабілітація. Не бажано сидіти. Все робити тільки стоячи, або тільки лежачи.
Знайшла ще одного консультанта. Їздила до Павла МАКОВЕЦЬКОГО, теж нейрохірурга. Працює в Києві у лікарні «Швидкої допомоги» та в 17-ій клінічній лікарні. Запропонував малоінвазивну ендоскопічну (без великих розрізів) операцію.
Щоб не злягти, займається фізкультурою
У Чернігові на пластину треба тисяч 70 гривень. У Києві — 75 тисяч гривень. А на ендоскопічну операцію — 100-120 тисяч гривень.
— Як мені лікарі кажуть? — передає пацієнтка. — Якщо вас влаштовує якість вашого життя, лікуйтеся й далі у невропатологів. Не влаштовує — їдьте на операцію. А я досі не поїхала, бо нема з чим.
Щоб не злягти, 66-річна жінка ходить в тренажерний зал фітнес-центру.
— Нога німіє з кожним днем все більше, — каже. — Не доходять нервові імпульси. Бо перетиснуті нервові корінчики. Працюю з реабілітологом Аллою ОНОПКО. Заняття тричі на тиждень. Мене розтягують-витягують різними вправами. Вони покращують іннервацію. Тобто, пронизаність нервами. Зміцнюють м’язи. Після витяжки мурашки бігають по нозі, наче током ударили.
Знижок в оплаті нема (фітнес-центр належить Віті Солоревій, екс-депутатці обласної ради). Хоч і просила. Абонентна плата 650 гривень на місяць. Заняття з реабілітологом 100 гривень за годину. Якщо вправлятися тричі на тиждень, буде 1850 гривень. А пенсія 3 тисячі 400 гривень.
Пенсію ділить з тваринами
Причина стенозу — зміщення хребців.
— Щось важке тягали? — запитували лікарі.
Світлана П’ятигорець каже, що так. П’ять років була підприємцем. Їздила в Київ по товар. Брала на продаж біодобавки. Тягала ці коробки. З автобуса на автобус. Попробуй підняти, поставити.
— А тварин на стерилізацію водиш, тягаєш? — каже відома в Прилуках зооволонтерка. — Собак, котів. Котик — кілограмів 4-5. Песик — 8-10. Ніби й небагато, але й не мало.
Утім, про відданість тваринам Світлана не шкодує. Навіть пенсію ділить з ними.
— Пенсія 3.400, — нагадує. — У місяць на корм витрачаю 600. Гривень на 100 щомісяця курячих каркасів набираю. Інколи безплатно дають, інколи добрі люди помагають заплатити.
Живу в п’ятиповерхівці, — продовжує. — Підкидають котиків, собачок. Зараз опікуюся трьома. Дві стерилізовані — Роза, Гава (гавкуча була з дитинства) і кобельок Барбос. Будки поставила під балконом. Три. Люди допомогли зробити. Плюс дома киця живе. Я її з підвалу забрала. І ще в дворі годую котиків. Були приблудні, стали дворові. Інколи сусідам це не подобається. Інколи не зрозуміло: така мізерна пенсія, а ще й на тварин тратить. Все життя підбирала кошенят, собачат. Як же їх не рятувати?
Чоловік помер. Дітей у нас не було, — ділиться. — Із родичів — двоюрідна сестра. Її внучка вісім операцій перенесла.
* * *
Для тих, хто може допомогти людині з добрим серцем, картковий рахунок: 4149 4990 8794 6453. Телефон Світлани П’ятигорець є в редакції.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Яна Дуда: «Він звичайна дитина, якщо не бачити ніг»
- Ольгу Сльозко з Чернігівщини врятували в Києві в інституті нейрохірургії
- Чи правда, що в спеку гірше гоїться. Коли краще оперуватися - розказала хірургиня з Чернігівщинифото
* * *
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":