Киїнка - одне з найбільш зруйнованих сіл Чернігівщини. Десятки будинків повністю знищені рашистами і сотні пошкоджено. Є людські жертви. На цю жахливу картину без сліз дивитися не можна. І хоча життя в селі потихеньку відновлюється, у людей досі перед очима жахіття, які приніс "руський мір".
Розповідають місцеві жителі:
"В стіну бомбануло. Не знаю, як живі залишилися. і дочки хату...все життя строілась"
"Вікна вибито, батареї полопалися і все. Двоповерховий будинок - багато побитого"
"Так свистало. Якось біля школи поймали я і присіла. Дзижчить над головою"
Через великі масштаби руйнувань у Киїнці є проблеми з відновленням інженерних мереж, зв'язку та інтернету, каже голова громади. Пошкоджено садок і школу. А діти хочуть вчитися, хоча б дистанційно. А мобільний інтернет заслабкий.
"На минулому тижні майже відновили електропостачання, газ, є проблеми з водою багато пошкоджено мереж. 1.23-1.33 треба сільраді працювати, запускати навчальний процес, а інтернету нема", - каже Андрій Головач, голова Киїнської громади.
Міністерство цифрової трансформації надає допомогу постраждалим громадам, зокрема Чернігівщини. Зокрема, передає обладнання для доступу до супутникового інтернету. У Киїнці відразу ж його підключили і перевірили.
"Громада отримала комплект старлінк. Є можливість будь-кого підключитися, користуватися необмежено, читати новини, як б'ють ворога, як живуть друзі, рідні", - Юрій Мацик, директор департаменту з розвитку фіксованого мобільного інтернету Мінцифри.
Передали обладнання і у Киселівську громаду, яка має у селах 4 школи, яким теж потрібен доступ до швидкісного інтернету.
"Багато пошкоджено мереж, пообривали орки провода і коробки.Оптоволокно йшло з міста. В Новоселівці все кінчається і волокно, і світло й інше", - розповідає Володимир Шелупець, голова Киселівської громади.
Для прикордонної Чернігівщини доступ до супутникового інтернету вкрай важливий, вважають представники міністерства, адже отримання достовірної інформації - питання національної безпеки України.