Що можуть зробити чернігівці просто зараз, аби в їх оселях стало тепліше?

22 ВЕРЕСНЯ 2022, 12:52

1949

Що можуть зробити чернігівці просто зараз, аби в їх оселях стало тепліше?

Роман Буйний

Тепло та економно - ще інколи в історії незалежної України ця теза не була настільки актуальною. На жаль, фахівці галузі переконані - ефективне обігрівання просто не може бути надто економним. Лише окупним з часом.

Роман Буйний – доцент кафедри електричної інженерії НУ «Чернігівська політехніка» побував у гостях в Українського радіо «Чернігівська хвиля», де поділився роздумами стосовно того, як готуватися до зими.

Він вважає одним з найкращих рішень щодо опалення домашній електрообігрівач. Однак, його обирати потрібно із урахуванням стану електричної проводки у будинку. Якщо вона застара та заслабка - то великі шанси на те, що вона може не витримати навантаження. В такому випадку треба вибирати обігрівачі з потужністю до 2 кВт. І краще не ризикувати і не вмикати у мережу одночасно два обігрівачі, інакше це теж може мати негативні наслідки, бо тоді вимикатиметься автоматичний вимикач.

Що купувати? Найліпший вибір - масляні радіатори, у народі - батареї.

- Вони непогано зарекомендували себе протягом тривалого часу, - радить Буйний.

Існує кілька типів обігрівачів - окрім радіаторів є ще й вітродуйки, тобто, конвекторного типу, гріють повітря, є також керамічні у вигляді великої керамічної плитки. Там нагрівається сама плита.

- Наприклад, потужністю 1 кВт, він буде гріти саму плиту оцю передню стінку, і плита далі буде віддавати нагріте тепло. Це по аналогії якщо на газ поставити червону цеглину, нагріти її, і вона потроху буде віддавати тепло, - говорить експерт.

Це один з найкомфортніших обігрівачів, який не пересушує повітря і підтримує тепло. Також ці прилади оснащені спеціальними термостатами, де можна регулювати температуру.

- Там може стояти гістерезис в 1 градус, ви поставите 20 градусів і він буде гріти до 20,5 і коли температура в кімнаті опускається до 19,5 градусів, він автоматично включається. І весь час буде підтримувати температуру. Якщо немає такого регулятора, то треба за цим всім постійно стежити, щоб температура у приміщенні була комфортною.

Кочегарити таким обігрівачем на повну не вийде, якщо ним користуватимуться усі. Якщо взяти звичайну 5-поверхову хрущовку, там система живлення зроблена так званими стояками з 1 по 5-й поверх, де просто система не розрахована на одночасне ввімкнення обігрівачів.

- Наприклад, один стояк ідуть двокімнатні квартири, другий - трикімнатні, і окремо однокімнатні. Якщо двокімнатні квартири всі з 1 по 5-й поверх включать такі обігрівачі - то може струм сумарний перевищити вставку спрацювання запобіжника, який стоїть там десь у щитовій у підвалі, запобіжник може спрацювати. Тому тут слід готуватися, щоб не було таких ситуацій і домовлятися із сусідами про графік включення обігрівачів у мережу, - говорить Роман Буйний.

Стосовно популярних електроковдр, електропростирадл - Роман Буйний радить відноситися до них з обачністю, оскільки такі прилади у нас не сертифіковані. І наводить приклад - колись в гуртожитку його знайомий з інституту роздобув десь таке електропростирадло. На ранок якось хлопець прокинувся, а простирадло обвуглене. Сама ковдра навряд чи вдарить струмом, але може спричинити пожежу.

Що потрібно робити, аби утримати тепло в оселі якнайдовше? Найголовніше, якісні вікна, найкращий варіант - з металопластику. Також на зиму потрібно їх переводити з режиму роботи «літо» на «зиму». Там є спеціальний шпингалет, який потрібно провернути пасатижами. Відповідно, ущільнювачі на вікнах будуть щільніше притискати саму кватирку до рами.

Рішення для приватного будинку. Популярний варіант - твердопаливні котли. Але вони потребують постійної уваги, а у випадку, якщо мова йде про доволі великий будинок - ще й кочегара, на зарплату якого також доведеться витратитися.

Інше популярне рішення - теплові насоси, або ж кондиціонери, які забирають повітря з вулиці, нагрівають його і подають в дім.

- Нині є кондиціонери, які здатні працювати і при -15-20С. Відповідно, цей кондиціонер набагато ефективніший ніж звичайний електрообігрівач. Цей прилад буде споживати 1 кВт електричної потужності і віддавати до 2-3 кВт теплової потужності, - підрахував Буйний.

Зараз вся Європа переходить на теплові насоси, які працюють майже за тим самим принципом, як і кондиціонер, забираючи повітря з вулиці, а в будинку підключаються до звичайної системи опалення - водяної. Відповідно, це система «повітря - вода».

- Забираємо ми тепло, підігріваємо частково, і далі гріємо воду у звичайній системі опаленням у наших батареях. Такі технології - дорогі, особливо зараз, коли в країні достатньо велика інфляція, і вартість таких приладів зросла у 2,5 рази, - зауважує експерт.

Нині в Україні така система не окупиться. Чому Європа на них переходить? У багатих країнах уряд виділяє гроші на субсидування таких технологій. Так чинить Німеччині, стимулюючи приватний сектор переходити на новітні технології, бо вони набагато ефективніші. Взимку це працює як обігрівач, а влітку як кондиціонер, охолоджуючи воду у батареях, тим самим, охолоджуючи приміщення.

У Німеччині дуже дорога електроенергія, плюс газ, а якщо зробити перерахунок в українських реаліях - теплові насоси стають неокупними, каже Буйний.

Сонячні батареї є утопічною технологією та малоефективні взимку, місяць найбільшої ефективності для них - це травень з 10 до 14 години, тоді вони дають найбільший ККД. Щоб цей прилад давав максимальну користь взимку - потрібно монтувати дуже великі батареї потужністю на 30 кВт, тоді від них можна буде забирати по кіловату щогодини. Якщо ж поставити тільки одну панель - це стає просто іграшкою для заряджання телефону.

Якщо електрики нема, а обігрітися конче треба - можна взяти акумулятор з автомобіля на 50-100 ампер/годину і до нього підключити інвертор, який зробить з 12 вольт 220 вольт.

- Але тут є один нюанс - цей інвертор повинен видавати чисту синусоїду (вони так і називаються), якщо інвертор дешевий з базару, і видає прямокутні імпульси, то від такого інвертора насос не буде працювати, може перегрітися і згоріти, - застерігає Роман Буйний. 

Ще одна сучасна технологія - сонячний колектор. Ефективний, але дорогий. Це такі трубки чорного кольору, всередині тоненька трубка, яка заповнена певним середовищем, під дією сонця всередині цієї трубки нагрівається певна речовина і потім через теплообмінник віддає це тепло, забране у сонця, в систему гарячого водопостачання. Якщо взимку буде сонце - вода у трубах може навіть кипіти. Але одного сонячного колектора недостатньо для обігріву будинку. Для гарячої води в крані - так, цілком.

"Час Чернігівський" повідомляв, що в Чернігові влада не н едає дозволів на встановлення індивідуального опалення: Зима близько: тепла не буде? Історія одного будинку в Чернігові.

Схожі новини

Відключення електроенергії на 22 листопада по Чернігівщині: чого чекати?

22 ЛИСТОПАДА 2024, 01:54

Вiдео

Секретар Чернігівської міської ради знову не зміг зібрати депутатів на сесію

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:53

Відстоював Батьківщину з 2014-го: рідні просять за петицію щодо присвоєння звання Героя України (посмертно)

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:41

Валентина Драгунова приїхала на похорон батька. І залишилась

21 ЛИСТОПАДА 2024, 18:55

Півтори години детонації: наслідки ракетного удару ЗСУ по Брянщині

21 ЛИСТОПАДА 2024, 17:27

Фото

Сучасні системи відеоспостереження за лісами показали... дітям

21 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

Сказ виявили у лося на території Чернігівського району

21 ЛИСТОПАДА 2024, 15:48

ТОП-переглядів