Білоруська редакція «Радіо Свобода» опублікувала історію двох чернігівок, які у розпал повномасштабного вторгнення вирушили у білорусь в особистих справах і поплатилися за це.
Зокрема, білоруська опозиційна мережа «Кіберпартизани» оприлюднила звернення до місцевих силовиків КДБ. В ньому йдеться про те, як режим Лукашенка увʼязнив чернігівку за звинуваченням у шпигунстві.
Торік у серпні дві сестри, громадянки України, поїхали до білорусі у сімейних справах. Одна з них відсиділа 5 місяців у СІЗО і змогла повернутися в Україну, а іншу засудили до 3 років позбавлення волі за нібито розвідувальну діяльність на користь України.
У «Свободи» є їхні справжні імена, але в публікації вони змінені для їхньої безпеки.
Обидва жінки - жительки Чернігова. Влітку 2023 вони поїхали з дітьми до білорусі. У однієї з них колишній чоловік білорус, і вона хотіла забрати з нього аліменти на 14-річного сина.
Обох затримали за підозрою в розвідувальній діяльності на користь України. У телефоні знайшли фото військової техніки, зроблене її сином.
Микола П. звернувся до Комітету держбезпеки білорусі, щоб з’ясувати причини затримання його дружини Катерини П., яка супроводжувала сестру в поїздці.
«Так, подав заявку. Дружина вже вдома, але її дійсно затримали. Її звинуватили в розвідувальній діяльності, шпигунстві. Вона 5 місяців сиділа, але потім її випустили, я навіть не знаю, як це сталося. Адже я не міг туди поїхати – моїй дружині сказали, що якщо чоловік приїде, ми його обов’язково заарештуємо», – розповів Микола.
А сестра Катерини, додав Микола П., і зараз сидить.
«Нібито знайшли фото сина, вона їхала з сином. Її колишній чоловік білорус і аліменти не платив, вони поїхали з’ясовувати справи, але там їх затримали. А хлопець робив і фотографував якусь військову техніку, а його маму за це посадили. Дали їй три роки», – пояснив чоловік.
За його словами, вони їхали до Гомеля, але їх затримали невдовзі після перетину кордону.
«Сестра Катерини була в СІЗО, а зараз її вже перевели в колонію. Враховуючи те, що вона відсиділа в СІЗО, вважається, що вона вже відбула там один рік.
Ми змогли повернути дітей. Її синові зараз 14, а моєму 15, вони були разом і змогли роз’їхатися. Там за ними не стежили, і ми попросили наших знайомих допомогти їм повернутися додому», – зазначив українець.
З початку російського військового вторгнення, яке підтримували Олександр Лукашенко та військове керівництво білорусі, громадян України періодично затримували на території білорусі та судили за шпигунство, агентурну чи розвідувальну діяльність. Усі слухання закриті.
Загальна кількість засуджених у білорусі громадян України невідома. Найяскравіша історія - у чернігівця Андрія Шмая, якого також затримали майже півтора роки тому зі звинуваченням у шпигунстві.
Джерело: «Радіо Свобода»
"Час Чернігівський" писав про таке: