Село Москалі під москалями - як це було розказали в Ukraїner

07 ЧЕРВНЯ 2022, 22:43

2647

Відомий чернігівський краєзнавець Юрій Дахно став центральним героєм свіжої документалки від культового українського проєкту Ukraїner - цього разу автори випуску говорили не про особливості рідного села пана Юрія - Москалі, а про те, як Чернігівщина чинила опір їм - москалям.

На жаль, у соцмережах через засилля російських ботів назва села є фактично табуйованою, за неї легко отримати бан. Тож, один з креаторів проєкту Богдан Логвиненко пише назву незвично - через астеріск, тобто, зірочку.

- Вийшла чергова серія Деокупації. Про одного з наших героїв, якого ми знімали 4 роки тому. Юрій Дахно із села М*скалі, яке так називається з 1508 року. Втім, деякі соцмережі вважають, що це дуже лайливе слово і банять за нього, тому ми запікали у випуску не тільки будь-які згадки про р*сню, але і саму назву села (абсурд? ага).

Юрій – дивовижний музейник, він перетворює село М*скалі на скансен – нові і нові хати в селі стають музеями. На щастя, вони не постраждали, - зауважив Логвиненко.

Село Москалі під москалями - як це було розказали в Ukraїner

Сам музейник та колекціонер українських старожитностей розповідає - росіяни зайшли до села 27 лютого.

- Дуже несподівано було. Мої хлопці лузгали волоські горіхи для армії, дак стукали молотками, нечутно було. Там (махає за спину) - дорога забарикадована було. Так хтось чув, як дерева тріщали, як вони їхали. Техніка їхала.

Люди вибігли на вулицю - думали, що свої, бо перед цим якраз свої і були, аж тут ні - червоні прапори. 28-го знову рушила російська техніка. Зупинилися якраз навпроти двору пана Юрія.

- Мені якраз щось штрикнуло, я за сито і пішов до них на вулицю. Кажу: «рєбята, што за хєрня?», а мені «А ми і самі нє знаєм!». Кажу: а вернутися вам нельзя? «А ето пусть ваш і наш презідєнти дагаваріваются. Іначє нам абратна дарогі нєт».

Юрій розповідає: щоб росіяни заблукали за вказівкою старости зрізали усі вказівники та знаки. Але, гадає, що ворог все одно знав назву села - бо забули прибрати назву з меморіальної дошки.

Завбачливі селяни усі знаки поховали і зберегли. Досі лежать у сховку в одному з подвір’їв. Юрій Дахно говорить - йому пропонували вивезти вказівники та колекцію старожитностей на захід - хоча б до Львову. Але, говорить краєзнавець, стільки не вивезеш.

На техніці, яка проїжджала повз - було намальоване коло. Частково з такими позначками була техніка з білорусі, однак на запитання селян «Звідки ви?» ворожі солдати ховали очі «Ми русскіє».

Місцеві намагалися чинити опір - ставили на дорогу протитанкові їжаки, притрушені сіном, об які російські танки різали собі гуму. Під російською окупацією Москалі пробули 18 днів. На 19-й, коли ворожа армія залишала село, росіяни забрали свій прапор, тож селяни миттєво повернули назад старенький український.

Новий і великий прапор до села згодом привезла донька Юрія Дахна з Києва.

Читати також: Хроніки війни: Як у Городнянській громаді в окупації пекли хліб

Схожі новини

Вiдео

У лікарні на Чернігівщині відновили пошкоджене відділення реабілітації

04 КВІТНЯ 2025, 20:35

За кермом «КамАЗа» був Індик, за кермом «Ленд Крузера» — Ворона. Обидва лікуються

04 КВІТНЯ 2025, 18:59

П'яний і без прав: чоловіка позбавили права керування на 46 років

04 КВІТНЯ 2025, 17:08

Фото

Залужний згадав про Чернігів і показав британцям танки, які були на війні в Україні

04 КВІТНЯ 2025, 16:18

Чоловік приїхаав працювати на поле - росіяни скинули вибухівку на вантажівку

04 КВІТНЯ 2025, 14:49

П'яний чернігівець "повідомив" про викрадення авто, якого ніколи не мав

04 КВІТНЯ 2025, 14:22

300 тисяч за 25 кг риби: на Чернігівщині затримано браконьєра

04 КВІТНЯ 2025, 14:03

ТОП-переглядів