Публікація соціології у ЗМІ: як не порушити закон і не ввести аудиторію в оману

27 ЛЮТОГО 2024, 14:16

1061

Тренінг для медіа Чернігівської області "Публікація соціології у ЗМІ"

Тренінг для медіа Чернігівської області "Публікація соціології у ЗМІ"

Для редакторів медіа Чернігівської області Асоціація регіональних засобів масової інформації (АРЗМІ) провела чергове навчання. Цього разу тренінг стосувався питань публікації у ЗМІ результатів соціологічних досліджень. А ще – як не потрапити на гачок фейкових «соціологів».

Навчання відбулось 23 лютого в рамках проєкту «Підтримка стійкості та фінансової спроможності локальних медіа у Чернігівській області».

Як відомо, в Україні є законодавче визначення соціології, а також відповідні рамки для розміщення її результатів у ЗМІ. Про це йдеться у Законі України «Про інформацію», де є загальне визначення цій інформації. А регламентує використання соціології під час політичних перегонів  «Виборчий кодекс України».

«У кожній публікації про результати соціологічного дослідженнмають бути обовʼязкові пункти: замовник дослідження, виконавець дослідження, час, упродовж якого проводився збір соціологічної інформації, територіальні межі дослідження, тип, об'єм і статистична похибка вибірки, метод збору соціологічної інформації, точне формулювання питань», – пояснює експерт Дмитро Гапоненко, викладач соціологічних дисциплін Національного університету «Чернігівський колегіум» ім.Т.Г.Шевченка.

Дмитро Гапоненко, викладач соціологічних дисциплін Національного університету «Чернігівський колегіум» ім.Т.Г.Шевченка

Дмитро Гапоненко

Особливо пильними мають бути телерадіокомпанії, де вимог щодо оприлюднення результатів соціології, у тому числі щодо інтерактивного опитування глядачів, найбільше. Зазначимо, що участь у тренінгу взяла представниця в Чернігівській області Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ірина Сенченко.

«У разі оприлюднення телерадіоорганізацією результатів інтерактивного опитування аудиторії, що проводиться, під час передачі, пов’язаної з виборами, або за участю кандидатів, представників партій (організацій партій) – суб’єктів виборчого процесу, учасникам передачі забороняється коментувати результати таких опитувань або іншим чином посилатися на них», – звернув увагу Дмитро Гапоненко.

Окремо учасники тренування зупинились на так званих «продавцях» рейтингу та псевдосоціологах. І отримали конкретні рекомендації, за допомогою яких ресурсів цю небезпеку відстежувати й уникати.

«Ми продовжуємо серію навчань для працівників локальних медіа. Цього разу на прохання колег детально розібрали кейс соціології. Це актуально не тільки під час виборчих кампаній. У нашій країні – війна. Ворог застосовує різні маніпуляції, у тому числі із використанням фейкової соціології», – каже Олександр Назаренко, голова АРМЗІ, керівник проєкту.

Тренінг для медіа Чернігівської області "Публікація соціології у ЗМІ"

Учасники тренінгу отримали список корисних посилань для подальшої практичної роботи.

Своїми враженнями від тренінгу поділились його учасники.

Олена Компанець, редакторка газети «Промінь» (м. Сновськ):

«Особисто для мене тренінг був напрочуд цікавим та корисним. Я зрозуміла свої помилки як редакторки та журналістки, яких допускалася у минулі роки. Та й хто тих помилок не допускався? Тепер знатиму, яким соціологічним службам довіряти, як правильно використовувати результати досліджень, аби не нашкодити нашій аудиторії».

Віталій Сергійко, журналіст газети «Наше слово» та сайту Сусіди.City:

«Якось раніше так глибоко не занурювався в соціологію – ну, є якісь опитування, дослідження,можна користуватися Із сьогоднішнього тренінгу зрозумів, що це не просто джерело інформації, а ще й велика відповідальність. Не можна наражати свою аудиторію на брехню і маніпуляції. Взяв для себе кілька інструментів, щоб професійно працювати з соціологічними даними.

* * *

Проєкт «Підтримка стійкості та фінансової спроможності локальних медіа у Чернігівській області» виконується за підтримки Посольства США в Україні. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО «Асоціація регіональних ЗМІ» і жодним чином не відображає точку зору грантодавця.

Схожі новини

Після ракетного удару пораненого чоловіка прооперували. Спочатку в Мені, потім у Чернігові

13 ГРУДНЯ 2024, 15:21

Фото

Грибники Чернігівщини шукають гливи та опеньки під снігом

13 ГРУДНЯ 2024, 14:15

Чернігівський центр зайнятості потрапив у поле зору Нацагентства із запобігання корупції?

13 ГРУДНЯ 2024, 13:02

Затримання наркодилера в Ніжині: поліція вилучила метадон та гроші

13 ГРУДНЯ 2024, 12:05

Спецтема

Як школи Чернігівщини виживають в умовах 3-го року великої війни?

13 ГРУДНЯ 2024, 11:36

Лисиці "атакують" села поблизу Чернігова

13 ГРУДНЯ 2024, 11:12

На Чернігівщині викрито рибалку-браконьєра: у порушника вилучили вісім сіток

13 ГРУДНЯ 2024, 11:05

ТОП-переглядів