Працювали на генераторах, зарплату платили з кредитів - як всесвітньо відомий виробник зооамуніції відновлював виробництво у Чернігові

04 ЧЕРВНЯ 2022, 19:09

1922

Компанія, яка до війни постачала товари у 78 країн світу - у лютому 2022-го опинилася за межею існування. Хрест на розвитку поставила війна. Обстріли та блокада Чернігова тривали 37 днів. Що унеможливило… все.

Тож, у Collar, одному з найвідоміших виробництв міста, довелося замислитися про евакуацію до Івано-Франківська після завершення обстрілів міста, тобто на початку квітня. Тоді вдалося скористатися програмою релокації – держава компенсувала бізнесу частину транспортних витрат. Ця історія стала основою для матеріалу видання «Українська правда».

На Буковину чернігівці вивезли решту вцілілої  готової продукції зі складу та виробництво тренувальних снарядів Puller. Працівників, які переїхали до Івано-Франківська, поселили у хостелі.

Дві інші лінії з Чернігова не перевозили. Там залишили виробництво амуніції для тварин та лінію з виробництва продукції для шанувальників акваріумів.

«Головною проблемою було те, що більшість працівників залишилися в Чернігові. Навіть після релокації працівники сказали, що в Івано-Франківськ не поїдуть. Нових людей потрібно було навчати два-три місяці, тому вирішили відновлювати виробництво в Чернігові», – пояснює власник Collar Юрій Синиця.

У перші тижні відносного затишшя в місті не було електрики, тому виробничі лінії працювали на дизель-генераторах. Зараз, коли Чернігів повністю під контролем України, й активні обстріли припинилися, компанія повернула з Хмельницького в місто виробництво деревного наповнювача для котів.

Для підтримки працівників під час війни компанія запустила внутрішню службу Collar Help, куди кожен міг звернутися зі своїми проблемами: купити продукти чи ліки, знайти транспорт для евакуації чи погодувати тварин.

До війни Синиця не очікував, що доведеться зупиняти роботу, тому всі гроші вкладав у проєкти й обладнання. Коли виробництво зупинилося, у підприємства не знайшлося вільних коштів навіть на виплату зарплат для 600 працівників.

Аби розрахуватися з робітниками та зберегти колектив, продавали вивезену продукцію. На виплату зарплат власник підприємства також був змушений направити кредитні гроші, які до війни планували витратити на інші цілі.

«Зараз ми робимо "дурні" з погляду бізнесу кроки, підтримуємо співробітників за кредитні кошти, але завтра це врятує компанію. До війни в Collar працювали 598 людей. Якщо із сім'ями, то це понад півтори тисячі людей, за яких компанія відповідала. Ми нікого не звільнили», – зазначає Синиця.

Після початку війни 43% колективу виїхали на захід України, 10% – у країни ЄС і близько 5% пішли захищати країну. Інші залишилися в Чернігові.

До війни Collar продавала 60% продукції на внутрішньому ринку, 40% відправляла на експорт. Після початку війни внутрішній ринок товарів для тварин упав уп'ятеро, а обсяги виробництва зменшилися втричі.

«На наше здивування експортні клієнти почали нас підтримувати, замовляти більше. Багато клієнтів робили повну передоплату», – розповідає підприємець.

Основні закордонні клієнти – компанії з країн ЄС, США та Японії. До війни Collar працювала і в росії, але з 24 лютого залишила ринок країни-агресора.

Синиця переконаний, що для багатьох українських компаній зараз хороший час для виходу на закордонні ринки. У військовому протистоянні з «другою армією світу» Україна стала впізнаваним брендом в усьому світі.

Для збільшення експорту вісім вітчизняних виробників товарів для тварин недавно об'єдналися в альянс. Ініціювала його створення українська компанія Animal ID, одним із менторів стала Collar. Прийом в об’єднання триває.

Втрат від війни Синиця ще не рахував. Він ще не розуміє, як це можна зробити.

«Якщо взяти втрати прибутку, то це колосальні суми. Втрати майна неможливо порахувати. Найбільші втрати – в ефективності і продуктивності працівників. На жаль, усі в такій глибокій психологічній ямі, що навіть ті, хто переїхали до Івано-Франківська, працюють на 30-50%», – пояснює власник компанії.

Раніше працівники доставляли продукцію клієнтам. Зараз через проблеми з пальним і транспортом це складно, що суттєво впливає на продажі. Collar виготовляє продукцію в Україні, але частину деталей купує за кордоном. Раніше їх доставляли морем, але через війну порти заблоковані.

«У нас контейнер застряг у Туреччині, оператор не може доставити його в Румунію. Ми ще не відчуваємо нестачі, бо маємо запаси, а обсяг виробництва знизився. Однак через два-три місяці це стане проблемою», – каже Синиця.

Компанія вже повертає працівників та релоковані виробництва до рідного міста. З Івано-Франківська перевезуть виробництво тренувального снаряда Puller. Зараз у рідному місті компанії вже щоденно виходять на роботу близько 400 працівників. З червня Collar планує повністю відновити виробництво у Чернігові.

А ще компанія взяла участь у найбільшій галузевій виставці в Європі Interzoo. 50 тисяч відвідувачів. Чернігівці готувалися до неї 2 роки. Зі зрозумілих причин нинішня участь стала неможливою. Продукції немає, виробництво не працює, співробітники розкидані по різних містах, немає грошей, підрядники закриті та ще список зі 100 пунктів, що підтверджують нереальність події. Навіть у мирний час, участь у такій виставці – це надзавдання. Тому ніхто, навіть клієнти не вірив, що зможуть побачити компанію на стенді.

«Але був один секрет. Сидячи у підвалі під бомбардуваннями, я твердо для себе вирішив – щоб не сталося, ми будемо у Німеччині. Ми просто зобов'язані показати всьому світу силу духу українців. Саме у цьому буде наша місія. І це дало колосальну мотивацію, яка змусила робити щодня маленькі кроки у досягненні цієї мети. І диво сталося. Робіть неможливе і все буде Україна!» - написав Юрій Синиця у фейсбуці.

Читати також: У Михайло-Коцюбинському відновив роботу завод пластівців

 

Схожі новини

Брав участь у звільненні Харківщини, Херсонщини і Донеччини: десантника з Чернігівщини нагородили "Золотим хрестом"

19 КВІТНЯ 2024, 12:27

Фото

Мер Ніжина інспектував укриття. Побаченим задоволений

19 КВІТНЯ 2024, 11:18

Відомі блогери зібрали на стрімі 6,2 млн грн: гроші відправлять чернігівцям, які постраждали від ракетного удару та воїнам "Азову"

19 КВІТНЯ 2024, 10:31

Фото

Воїн із Шостки, який проходив лікування на Чернігівщині, Віталій Шумей заговорив

19 КВІТНЯ 2024, 09:16

Ворог атакував чотири громади, полював за цивільним авто: ситуація у прикордонні Чернігівщини на ранок 19 квітня

19 КВІТНЯ 2024, 08:33

Воював у теробороні на захисті Чернігова: у місті прощались із бійцем ЗСУ

19 КВІТНЯ 2024, 06:01

По чім на місцевому ринку Чернігівщини бройлери, качки і курчата

18 КВІТНЯ 2024, 19:23

ТОП-переглядів