Пошкоджені музеї, втрачені експонати, 3D-тури зруйнованою Чернігівщиною - підсумки роботи музейної галузі за 2022-й

31 ГРУДНЯ 2022, 09:35

2212

Пошкоджені музеї, втрачені експонати, 3D-тури зруйнованою Чернігівщиною - підсумки роботи музейної галузі за 2022-й

Бібліотека, зруйнована російською авіабомбою

У Департаменті культури і туризму, національностей і релігій при Чернігівській ОВА підбили підсумки буремного 2022-го. Є як і здобутки, так і втрати.

2022-й був складним для музейної галузі України. Внаслідок військової агресії російської федерації постраждали 5 музеїв Чернігівської області, а саме: Чернігівський обласний художній музей імені Григорія Галагана, Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М.Коцюбинського, філії Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В.Тарновського - Військово-історичний музей та «Садиба родини Лизогубів», що перебувала в окупації.

Зазнав пошкоджень Пісківський історико-меморіальний музей П.Г.Тичини, Михайло-Коцюбинський історико-краєзнавчий музей.

Також пошкоджена Тріумфальна арка - об’єкт Новгород-Сіверського історико-культурного музею «Слово о полку Ігоревім».

Що фахівці зробили для відновлення культових споруд?

Частково здійснені ремонтні роботи художнього музею, музею-заповідника М. Коцюбинського, Військово-історичного відділу Чернігівського обласного історичного музею ім.В.В.Тарновського.

Людмила Замай, директорка департаменту коментує:

- Музейні заклади провели значну роботу із забезпечення належного зберігання музейних колекцій. Усі експозиції були демонтовані. Завдяки співпраці музеїв із міжнародними та українськими організаціями, які надають допомогу музеям в Україні отримані коштовні пакувальні матеріали, обладнання та технічні засоби для забезпечення збереженості музейних колекцій: пакувальна тара, захисна плівка та тканина, вогнегасники, стелажі, гігрометри, осушувачі та зволожувачі повітря, силікагель, ущільнювачі тощо.

Уся ця гуманітарна допомога - жест доброї волі від благодійників: Культурної та благодійної асоціації «Promo Ukraina» (м.Страсбург), Інституту Павла Владковіца (Польща), від Штабу порятунку культурної спадщини та Міжнародного альянсу для захисту спадщини в зонах конфлікту (ALIPH), від неурядової організації World Heritage Watch та Ukraine Art Aid Center, Польського центру збереження культури України, ГО «Центр порятунку культурної спадщини», ГО «Штаб порятунку спадщини», Центр допомоги мистецтву України та інших.

Фахівці Національного науково-дослідного та реставраційного центру України також відреставрували пошкоджені внаслідок війни музейні предмети музею-заповідника М.М.Коцюбинського (36 од.), обласного художнього музею та інші експонати музейних установ Чернігівщини.

- Окрім звичного формату роботи культурних установ (виставки, круглі столи, лекції тощо) музеї безпосередньо працювали і на воєнний фронт, у літературно-меморіальному музеї М.Коцюбинського протягом серпня – грудня сплели понад 50 маскувальних сіток різного розміру, велику кількість шкарпеток, виготовили понад сотню окопних свічок, збирались продуктові набори.

У Історико-меморіальному музеї-заповіднику П.Куліша «Ганнина Пустинь» висадили на честь воїнів-земляків, які загинули під Бахмутом, трояндові кущі, збирали допомогу воїнам (теплий одяг, взуття та продукти харчування), приносили домашню випічку.

Але і це ще не все. Тепер потрапили на екскурсії можна і віртуально.

За допомогою 3D-турів на сайті  «Чернігівщина туристична» (https://chernihivregion.travel/war) можна побачити жахливі наслідки російського вторгнення у Чернігові та області: це тури найбільш зруйнованими об’єктами м. Чернігова та с. Новоселівка. На сьогодні представлено 44 зруйнованих об’єктів.

​Цього року обласні музеї зіштовхнулися з великою проблемою – відключення світла. Завдяки допомозі благодійників обласні музеї забезпечені генераторами різної потужності. В результаті забезпечено належний рівень охорони музейних закладів та витримується відповідний температурно-вологісний режим, який необхідний для збереження експонатів.

Людмила Замай продовжує: попри війну - плани на 2023-й - масштабні:

  • Продовжити співпрацю з громадськими організаціями України, благодійними фондами та міжнародними організаціями у напрямку відбудови пошкоджених музеїв та їх розвитку;
  • Проведення Музейного форуму «Відбудова культурної спадщини» за участю музеїв, установ, організацій та громадськості.

"Час Чернігівський" писав про культуру у часи війни:

Схожі новини

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

ТОП-переглядів