Чернігівський підприємець Артем Севастьян зауважив, що в Україні триває бум створення індустріальних парків.
«Формально це ще нічого не значить, бо саме головне, скільки підприємств буде побудовано та який обсяг інвестицій залучено. Чернігівщина вже має ІП "Менський", який занесено до реєстру, де наразі відбувається пошук керуючої компанії. А ще, Корюківська міська рада оприлюднила інформацію про те, що планує створити індустріальний парк «Корюківка-1», в межах міста, площею 22 га землі та другий, «Корюківка-2», за межами міста на території площею 85 га», - пише Севастьян.
Активність громад Чернігівщини тішить, оскільки створення таких промислових просторів, значно збільшать робочі місця, а 1 долар державних інвестицій в інфраструктуру парку дозволить залучити 5-6 доларів приватних інвестицій, говорить підприємець.
І додає: 1 гектар повноцінно завантаженого індустріального парку створює приблизно 50 робочих місць. Відповідно, якщо громада має 20 га під індустріальний парк, то там можуть влаштуватися близько 1 000 працівників.
Якщо вирахувати середню зарплату, яка є в регіоні, відповідно громада залучить непогане поповнення у місцевий бюджет.
«…тут гадаю, що непотрібно продовжувати про переваги та можливості, які відкриються для громади. В умовах війни, особливо для нашого регіону, залучення великих інвестиції є дуже складною задачею. Навіть якщо вдасться запустити державні механізми страхування ризиків, все одно завдання буде не з простих. Але тут головне, нашим громадам створити умови, підготуватись до приходу інвестора і робити все це необхідно вже зараз!», - Артем Севастьян налаштований оптимістично.
На Чернігівщині цікаво було б створити такі бізнес-хаби у великих містах: Чернігів, Ніжин, Прилуки та на їхніх околицях або сусідніх громадах.
А ще громада повинна зробити інвентаризацію своїх активів: природних, виробничих людських ресурсів та інших. Треба знайти щось унікальне, що може привабити інвестора.
Чернігівський бізнесмен вірить, що наша область має всі відповідні ресурси та можливості, щоб стати конкурентоспроможною серед інших областей України, тож тут з’являться потужні виробництва.
«Але щоб отримати все це, нам потрібно не тільки отримати Перемогу, а й попри усі складнощі підготувати підґрунття для залучення цих самих інвестицій!», - резюмує автор.
Артем Севастьян наводить приклад ефективності такого парку. Особисто відвідував логістичний парк «Port 2.0» під Львовом, де сусідня звичайна невеличка громада скористалась можливістю і створила відповідну територію, розбудувала інфрастуктуру, на додачу отримали за це відшкодування, плюс громада отримує вже сьогодні надходження до бюджету зі створених 700 робочих місць. Мінімальна заробітня плата, яку отримують люди працюючи там - від 18 тис грн.
Він зауважив, що після нещодавньої зміни в законодавстві та перерозподілу ПДФО на потреби ЗСУ, більшість громад Чернігівщини тепер роблять планування бюджету на півроку в кращому випадку. Відтак керівникам громад, щоб утримати громаду, треба "думати як інвестор", не бути бюджетом проїдання , а розвитку. Щоб отримати більше податків, треба реалізовувати такі проєкти, які дадуть можливість створити робочі місця, за рахунок яких отримають додаткове наповнення до бюджету.
В Україні вперше в бюджет 2024 закладають 1 млрд грн на розширення індустріальних парків.
«Тут на мою думку, громадам необхідно користуватись можливістю і створювати відповідні зони. Чим громада Чернігівщини гірша за будь-яку іншу, Житомирську чи Сумську. Та нічим, можливо тільки активністю керівництва громади», - зазначив Севастьян.
"Час Чернігівський" писав про таке: На Чернігівщині запрацював пекарний комплекс: може випускати 3-4 тонни хліба за цикл