Надія БАСАНЕЦЬ з Березни кутає хусткою щоку. Ховає й від холоду, і від сонця. На щоці шрам. У Чернігівському центрі сучасної онкології вирізали пухлину. Рак шкіри правої щоки першого ступеня.
— Пухлина один кубічний сантиметр, — каже. — Тверда, як дерев’яна. Не боліла. Приїжджаю в обласну лікарню. Беру направлення в онкоцентр. Там відразу кажуть: рак. Як обухом по голові тріснули. Два дні поплакала — і на операцію. Виписував Олександр Колотило, — показує документ. — Завідувач відділення голови, шиї та відновлювальної хірургії. Сказав: «Вам тільки позитивні емоції треба. Тільки хороший настрій». А де його взяти?
Прищик сидів невеличкий, — торкається щоки. — І за катавасіями він виріс. Став пухлиною.
А катавасії пов’язані з пожежею. У Сахнівці Березнянської громади 14 вересня 2023 року згоріла садиба. Наживали разом з колишнім чоловіком. Фермером Сергієм Басанцем. Зараз розведені.
Зі слів Надії Басанець, сміття запалив сусід. Анатолій Хуторний. До нього й позиваються.
— 50 соток землі, а він приніс на межу, — каже. — Вересень, засуха. Покотилося палаюче сміття на наш навіс. 300 квадратів згоріло за 10 хвилин. Потім зайнялося 200 квадратних метрів хліва. Одного шиферу понад 200 листів. Тримали дві корови, двоє коней, свиноматку, два підсвинки.
Від хліва залишилися ребра, — перебирає папери. — Згоріли легкова машина, картоплесаджалка, обприскувач. Вибухнули дві бочки з дизпальним. Дві з бензином. Газовий балон. 20 тонн картоплі попеклося. Пшениця, жито у здоровенних мішках. Там страшне що було. Тушили три пожежні машини тільки хату й літню кухню. Решту було неможливо загасити.
Постало питання експертиз. Їх мало б бути три. Щодо будівель. Щодо транспорту. Щодо майна. Зроблена, зі слів Надії Басанець, одна. Щодо будівель.
— Виставив експерт 267 тисяч гривень, — показує висновок Надія Андріївна. — А дві інші експертизи, сказали, неможливо зробити. Неможливо оцінити. Але ж є документи на майно. З чого збудовано, коли, як. Це не цікавить. Колишній чоловік написав список, що згоріло. Син написав список. Знайшов накладні, коли куплено. До пожежі! Але ніхто не бере це до уваги.
Слідчі міняються, — переживає. — Четвертий за півтора року. А толку мало. Суди переносять.
Враження, що просто ніхто не хоче займатися. Не знаю вже, куди звертатися, щоб присудили компенсацію. Щоб хоч дітям щось залишилося.
Мені 61 рік. Горбатилася все життя, — з гіркотою зітхає. — Опівночі відбій, о 5.50 підйом. А у вихідні — й раніше. О 4.30 виїздили в Щорс (Сновськ) торгувати. Капустою, морквою.
Усе на нервах, — складає документи. — Тиск високий. Цукор високий. Без снодійного не сплю.
Це третя пожежа в моєму житті, — додає. — Перша — сусідка запалила свою хату. Поставила на газ відро з водою. А у відрі ще й кип’ятильник увімкнений. У селі Луговому це було. Мати моя відкрила двері. Полум’я жухнуло їй на руки. А другий раз чоловік приніс каністру з газоліном. Загорілася. Два тижні цей жах увижався.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО. Фото авторки
"Час Чернігівський" писав про таке:
- В чернігівській обласній дитячій лікарні працює оновлений стоматологічний кабінет
- Корінь лопуха: природна аптека для вашого організму
- У голові вісім штирів: Поліні Шумей витягують хребет
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":