28 червня на День Конституції вдалося здійснити обмін 10 українців, які мали у рф та білорусі так звані «політичні статті». З-поміж усіх інших є і пʼятеро колишніх вʼязнів режиму Лукашенка.
Троє жінок: Катерина Брюханова, Людмила Гончаренко та Наталія Захаренко утримувалися у гомельській жіночій колонії.
Першим про зникнення Наталіі Захаренко повідомив «Час Чернігівський». В редакцію по допомогу звернулася мати зниклої волонтерки Надія Захаренко.
«Моя донька їздила в білорусь. Вона допомагала українцям виїжджати з білорусі і в зворотному напрямку. Під час окупації багато повиїжджало, і вона перевозила людей, перевозила їхні речі. Із 19 липня вона не виходить на зв'язок. Скільки і куди я не писала – писала у посольство, прокуратуру, МЗС. У посольстві мені відповіли, що серед затриманих її немає», - сказала торік жінка.
Згодом, вдалося дізнатися, що Наталію затримали білоруські силовики. У березні цього року білоруські медіа повідомили, що відбувся суд і підприємицю таємно засудили до 9 років увʼязнення.
Павла Купрієнка, Наталію Захаренко та Людмилу Гончаренко засудили в Гомельському обласному суді.
Для перевезення звільнених українців 28 червня міг бути використаний військовий гелікоптер, пише «Гомельскі Флагшток».
Звільнені з полону українці
Серед звільнених не було уродженця Чернігова, громадянина України Андрія Шмая. Він був затриманий у Вітебську у січні 2023 за звинуваченням у двох статтях: шпигунство та агентурна діяльність. Про те, де він перебуває - поки нічого невідомо.
У місцях ув'язнення залишаються громадяни білорусі, засуджені разом зі звільненими 28 червня українцями.
"Час Чернігівський" писав про таке:
- У Гомелі білоруса, який одружений на чернігівці, звинуватили у держзраді
- У білорусі затримали гомельського підприємця. За допомогу і підтримку Чернігівщини
- "За фінансування тероризму": у Мінську жителю, який донатів на ЗСУ та передавав гуманітарку чернігівцям, загрожує стаття