Облгаз у Чернігові і ще 15 з інших регіонів підозрюють у розкраданні газу на мільярди. Що кажуть у компанії?

18 БЕРЕЗНЯ 2023, 13:21

2410

Облгаз у Чернігові і ще 15 з інших регіонів підозрюють у розкраданні газу на мільярди. Що кажуть у компанії?

Офіс Чернігівгазу

СБУ та БЕБ провели слідчі дії у 16 облгазах. Мова йде про підозру щодо розкрадання державного газу із газотранспортної системи НАК «Нафтогаз України» на мільярди гривень, інформують прес-служби відомств.

До організації оборудки причетний топ-менеджмент 16 регіональних газових підприємствах у Київській, Харківській, Дніпропетровській, Львівській, Вінницькій, Житомирській, Волинській, Закарпатській, Сумській, Рівненській, Хмельницькій, Чернігівській та Івано-Франківській областях, які пов’язані з одним із українських олігархів, якщо точніше, з Дмитром Фірташем, який з 2014 перебуває на території Австрії.

Схема полягала у тому, що «на папері» посадовці платили за газ приватним підконтрольним компаніям, але насправді не отримували від них газу. Фактично вони здійснювали несанкціонований відбір блакитного палива, яке знаходилося у газотранспортній системі і належало державі. 

Такі злочинні дії завдали Україні збитків на майже 3,5 млрд грн лише у 2021.

Інша частина схеми полягала у тому, що облгази отримували сплату за тарифами від споживачів, але одержані гроші використовували не для придбання газу. Ці кошти «перераховувалися» підконтрольним комерційним структурам для виведення у тінь.

При цьому облгази продовжували використовувати запаси державної газотранспортної системи і тим самим збільшували свою заборгованість перед «Нафтогазом», вважають у СБУ.

У подальшому організатори схеми намагались «списати» штучну заборгованість за рахунок бюджетних коштів.

Наразі правоохоронці проводять обшуки в офісних приміщеннях облгазів.

У двох регіонах керівництво газорозподільчими компаніями повернуто державним представникам.

Для встановлення всіх обставин злочину і притягнення винних до відповідальності триває досудове розслідування. Воно ведеться за двома статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем);
  • ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів).

Слідчі дії проводили за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора.

У Чернігові регіональна компанія прокоментувала події 17 березня.

Там зауважують: обшуки проходили за санкцією Шевченківського райсуду м. Києва.

«Після проникнення на територію на деяких підприємствах співробітників вивели з робочих місць і тримали в коридорі під наглядом автоматників. В них було вилучено телефони і проведено огляд особистих речей. Здійснювався психологічний тиск.

РГК вважає проведення обшуків, що супроводжувалися кричущими порушеннями прав людини, здійсненням тиску на співробітників підприємств критичної інфраструктури. На нашу думку, кримінальна справа, що стала приводом для обшуків, порушена лише з метою тиску на підприємства, які АТ «НАК «Нафтогаз України» в особі ДАТ «Чорноморнафтогаз» намагається захопити в рейдерський спосіб. Здійснення таких заходів під час війни проти підприємств, які надають життєво важливі послуги для мільйонів українців, є злочином проти країни», - повідомляють зі сторінки компанії у соцмережах.

В якості аргументів тут нагадують про подвиги газовиків, зокрема, як в заблокованому російською армією Чернігові, так і в інших містах.

З початку вторгнення в Україну російських окупантів було пошкоджено 3319 км газопроводів в 1039 населених пунктах, а також знищено мереж на майже 9 млрд грн. Тож, відновлювали розподіл газу для 555 тисяч споживачів, роботу 2 954 шафових та газорегулювальних пунктів. Крім того, у Чернігові вже замінили 16 зруйнованих газорегулювальних та шафових газорегулювальних пунктів.

* * *

Чому облгази перебувають у полі зору «Нафтогазу»? І національна компанія так за них бореться? Вони доставляють газ споживачам мережами, які перебувають у власності держави. Приватні оператори їх лише експлуатують і підтримують у справному стані. Виторг облгазів залежить від тарифу на розподіл газу, який щороку встановлює НКРЕКП. Річний виторг облгазів становить близько 20 млрд грн.

У травні 2022-го Печерський райсуд арештував і передав в управління державній АРМА корпоративні права на 26 облгазів. Потім уряд передав ці активи в управління «Нафтогазу України». Причина арешту – 1,5 млрд грн несплати за користування мережами.

У виданні Forbes Україна тор-менеджер «Нафтогаз» Олексій Чернишов повідомив, що планує замінити керівництво на всіх облгазах РГК. Цю задачу буле виконувати новостворена компанія «Газмережі». Щоб взяти під контроль розподіл газу в регіоні, «Газмережі» реєструють місцеву філію, яка має отримати ліцензію у НКРЕКП.

Паралельно регулятор має анулювати ліцензію діючого облгаза. За такою схемою у грудні до «Газмережі» перейшов «Кіровоградгаз», який з 2017 контролює «Нафтогаз». «Дніпрогаз» і «Харківгаз» поки продовжують працювати за старими ліцензіями.

Інша проблема – багатомільярдні борги облгазів. На кінець року облгази та облгаззбути заборгували «Нафтогазу» 76 млрд грн. Окремо облгази вині «Оператору ГТС» 16,8 млрд грн. Після націоналізації облгази не зможуть займатися основною діяльністю, оскільки втратять ліцензію. Фактично це означає, шо облгази збанкрутують, а їхні борги перед державними компаніями доведеться списати.

"Час Чернігівський" писав про службу газу:

Схожі новини

Довічне для Альони і двох чоловіків за потрійне вбивство

19 СІЧНЯ 2025, 18:34

Навчив і пішов добровольцем у 22 роки

19 СІЧНЯ 2025, 17:02

Жінки з громади на Чернігівщині хочуть народжувати у своїй лікарні

19 СІЧНЯ 2025, 13:57

Нічна тривога: що відомо про ворожі безпілотники на Чернігівщині

19 СІЧНЯ 2025, 12:05

Вiдео

Ліквідація МСЕК: як на Чернігівщині працюють нові експертні команди

19 СІЧНЯ 2025, 11:02

Йшла замінованою дорогою 30 км: історія переселенки на Чернігівщину

19 СІЧНЯ 2025, 09:21

Ворог обстрілював прикордонні села: ситуація на Чернігівщині на ранок 19 січня

19 СІЧНЯ 2025, 08:38

ТОП-переглядів