Третього серпня вранці Леонід ЛЯШИК, староста Задесенського округу Сосницької громади, Олексій Прийомщиков (у селі Велике Устя переправляв через велику воду) та Петро Біжовець (працівник благоустрою) витягли човен з річки Десна. Був затоплений за чотири кілометри від Великого Устя, у бік села Бутівка.
Човен побачили рибалки. Сказали Ігорю Чернусі, заступнику голови Сосницької селищної ради. А він повідомив Леоніду Ляшику.
Плавзасіб зник під час повені, «Вісник» писав про цю історію. Планували перевозити через Десну з Великого Устя на берег у напрямку Сосниці. Село відрізала велика вода. Міст через Десну зруйнований війною. Частина вціліла, вона й виручала — залазили по драбині. Але її та підхід до неї залило. Тож долали річку на дерев’яному баркасі.
Зрештою, Леонід Ляшик, щоб зробити перевіз швидким і зручним, через селищну раду попросив металевий човен у рятувальників. А той у пік повені зникає!
Зверталися в поліцію, та віз, тобто човен, був і нині б там, якби не спека. Поменшало води. Помітили пропажу, за носа — і до берега.
Леонід Ляшик, Олексій Прийомщиков (відпросився навіть з сільгоспробіт, бо цікаво ж!) та Петро Біжовець узяли інструменти — відро, сокиру, мотузки, ручні лебідки, бруски — і на моторному баркасі помчали до знахідки.
— Потроху витягували на берег, вичерпуючи воду, — розповідає Леонід Ляшик. — Наламали паличок, зробили чопки і позатикали дірки. Нарахували їх півтора десятка. Просвердлені, припускаю, шуруповертом. Прокрутили навіть в області носа, щоб точно затонув. У носі човна є ізольований простір. Та й туди через дірки вода набігла.
— Хто постарався, як думаєте?
— Місцеві, у кого є човен. Перетягти, затопити і добратися до берега — це зробив не один. І зробили це спеціально. Щоб не було переправи. І щоб мені насолити.
— Як зараз люди перебираються через Десну?
— Як і раніше, по драбині — на міст. І переходять (міст відбудовується, але ще не готовий). У кого є човни, на них перепливають. На екстрений випадок у нас є дерев’яний баркас з мотором.
* * *
А в цей же час спека та вода відкрила ще один захований човен. У Десні біля Чернігова з річкового берега стирчить ніс давнього човна, повідомляє Ігор Ігнатенко, археолог. Човен, можливо, теж затопили чи сам затонув геть-геть давно. 100 чи 200 років тому. Що робити із знахідкою, вирішують.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО.
"Час Чернігівський" писав про таке: