Чернігівське аграрне підприємство налагодило випуск та продаж обладнання власного виробництва для сортування картоплі. Про що повідомила сторінка Вималспецбуд у соцмережах.
«Сьогодні, в розпал сезону збору врожаю нашого «другого хлібу», з лінії заводу ВИМАЛСПЕЦБУД вирушили до Семенівщини черговий екземпляр першого в Україні🇺🇦💪 приймально-сортувального бункеру нашого, власного, українського виробництва - R-SORT, а разом з ним конвеєр видалення відходів, сортувальний інспекційний стіл RIT 10/25, щіткова машина сухої очистки овочів BRUSHER, що в комплексі дає готове рішення для сортування картоплі «з поля на поличку». Хороших врожаїв та простого сортування!!!», - пише сторінка підприємства.
Директорка Української асоціації виробників картоплі Оксана Руженкова вже схвально відгукується про промисловий поступ чернігівців.
Торік 2 сортувальні лінії різної потужності (для невеликих виробників і більш потужних) презентували в рамках Всеукраїнського Дня картоплі "Картопляний блокчейн", що проходив у нині окупованому селі Чулаківка Херсонської області на базі південної локації ФГ "Аделаїда".
Що цікаво, захід не обійшовся без чернігівців.
«Презентував тоді обладнання засновник підприємства Віктор Леонідович Лазар. Це, власне, була його ідея - допомогти невеликим фермерам механізувати свою працю, зокрема, сортування картоплі перед закладкою на зберігання та після неї в рамках передпродажної підготовки», - пише Руженкова у соцмережах.
Ще одна з ідей - мобільні сортувальні лінії. Як вони функціонують? У господарство приїздить фура, на якій розташовано сортувальну лінію, і допомагає одразу на полі виконати сортування.
В такий спосіб реально зекономити на перевезенні картоплі ще й на сортувальний етап. Відібрану картоплю тоді можна з поля миттєво відправляти на переробне підприємство.
«Так, через військові дії ця частина бізнес-плану залишається поки нереалізованою. Але принципово важливий почин. І відбувся він саме під час війни.
Зауважу, що обладнання ПБП "Вимал" встигло торік потрапити в список вітчизнної сільгосптехніки, що підлягає компенсації. Якби влада трішечки допомогла підприємству та подумала, як компенсувати вартість подібного обладнання за умов війни покупцям, то попит на нього був би шалений», - каже Руженкова.
Адже саме в сезоні-2022 у сектор промислового картоплярства зайшли чимало початківців. Ті, хто вирощував на 2 га - посадив на 10, хто працював на 10 га - зробив крок до 48-50 га. Усі ці фермери потребують сортувальної техніки. Однак, як і будь-яке обладнання, інновації коштують грошей, а інвестиції при мізерних цінах на картоплю взяти немає де, зауважує експертка.
Сектору промислового картоплярства, що наразі переживає момент трансформації, вкрай потрібна увага. Якщо вона надійде, то Україні пощастить змінити статистику 95% картоплі в домогосподарствах і 5% у промисловому виробництві.
"Якщо дати новачкам у руки вудочку у вигляді обладнання, а не насіння, це змусить їх залишитися в секторі. Вони розвиватимуться, не відмовляться від нової спеціалізації на користь зернових, сої, рапсу чи соняшнику, хоча б тому, що промислове картоплярство потребує спеціалізованої техніки та обладнання. Його ніхто не викидатиме, адже це знаряддя праці. Невеличка подія, яка сталася на ПБП "Вимал", - справжній шанс для промислового картоплярства держави та регіону Чернігівщини, емоційно висловлюється Оксана Руженкова.
Нині Сіверщина перетворилася на прикордонну територію, вважай, передній край. Звідси виїхала велика кількість людей. Які створити умови для повернення? Виробництво обладнання для сортування картоплі - це робочі місця, надходження в місцевий бюджет і можливість відродження для регіону.
"Час Чернігівський" знімав відео про ще одне промислове підприємство на Чернігівщині: У Смолині 35 років виробляють торфобрикет: як живе підприємство і чи готова громада підставити плече.