На Чернігівщині гніздяться чорні лелеки, занесені до Червоної книги

21 ЛИПНЯ 2023, 13:06

1624

Пошукова експедиція знайшла гнізда рідкісних і граційних чорних лелек на територіях трьох чернігівських лісництв.

Як повідомили у Департаменті екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА, цей вид лелек - один із найзагадковіших, унікальних і найменш вивчених представників фауни України. Лісовий птах гніздиться у віддалених, глухих кутках старих заболочених лісів, що не зазнали втручання людини. Найбільше полюбляє листяні ліси, заплави. Веде потаємний спосіб життя й уникає шуму, дуже чутливий до візитів на гніздову територію.

На пошуки цього загадкового птаха філія Чернігівського лісового господарства ДП «Ліси України» організували спеціальну експедицію у складі представників цього підприємства, фахівців самого екодепартаменту та науковців.

Експедиція обстежила території Остерського, Карпилівського, Моровського, Сорокошицького та Любецького лісництв. У трьох з них пошуковці виявили гнізда чорного лелеки, зокрема в Остерському, Любецькому та Сорокошицькому.

Так, на території Остерського лісгоспу в заповідному урочищі «Псьолів острів», який входить до регіонального ландшафтного парку «Міжрічинський», було помічене гніздування лелеки чорного. Гніздо розташоване на дереві дуба на бічній гілці на висоті приблизно 8 метрів

Птахи оселилися поблизу річки Десна, адже лелеки за своїм раціоном - хижаки. Живляться вони переважно тваринною їжею: риба довжиною до 25 сантиметрів, жаби, тритони, різноманітні водяні комахи, рідше плазуни. У мережі є чимало фото, де лелеки зʼїдають навіть маленьких зайченят. Іноді споживають водяні рослини.

Жиле гніздо лелеки чорного також знайшли в Любецькому лісництві, неподалік болотного масиву на дереві сосни звичайної, на висоті близько 10 метрів. Біля дерева виявлені всі ознаки життєдіяльності птаха: пір’я, шкаралупи яєць та залишки їжі.

«Крім того, гніздування лелеки помічене на дереві вільхи у Сорокошицькому лісництві, але, нажаль, без ознак присутності птахів. Можливо, пара з якихось причин не змогла прилетіти до своєї домівки, та будемо сподіватися, що наступного року в гнізді з’являться молоді лелеченята», - зауважують у Департаменті.

В подальшому виявлені гнізда працівники лісництв візьмуть під охорону. Відповідно до «Санітарних правил в лісах України», навколо місця гніздування лелеки чорного в радіусі 1000 метрів заборонено здійснення будь-яких заходів з поліпшення санітарного стану лісу.

«Маємо надію, що охоронні заходи дадуть свій результат, і вже наступного року чисельність цих особливих і унікальних птахів на Чернігівщині  збільшиться», - повідомила сторінка відомства.

Довідково. Чорний лелека занесений до Додатку ІІ Бонської Конвенції (міжнародної угоди) про збереження мігруючих видів диких тварин, Додатку ІІ Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів та до Червоної книги України зі статусом "вразливий". Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.03.2019 № 102 затверджено «План дій щодо збереження чорного лелеки».

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Суд над чернігівцями у Гомелі: у чому звинувачують українців

04 БЕРЕЗНЯ 2024, 09:10

Стало більше дронів: ворог обстріляв чотири громади Чернігівщини

04 БЕРЕЗНЯ 2024, 08:12

Рідні просять підписати петицію щодо присвоєння Героя загиблому штурмовику

04 БЕРЕЗНЯ 2024, 06:12

Фото

У чотирьох громадах Чернігівщини прощались із загиблими бійцями ЗСУ

03 БЕРЕЗНЯ 2024, 20:57

На Чернігівщині все село просить жінку стати студенткою

03 БЕРЕЗНЯ 2024, 19:28

Вiдео

Захист української культури, мільйон для ЗСУ: об’єднання митців Чернігівщини про свою роботу

03 БЕРЕЗНЯ 2024, 17:35

Порозкривало клітки, повитягувало і подушило кролів. Знову чупакабра?

03 БЕРЕЗНЯ 2024, 15:28

ТОП-переглядів