На Чернігівщині гніздяться чорні лелеки, занесені до Червоної книги

21 ЛИПНЯ 2023, 13:06

2526

Пошукова експедиція знайшла гнізда рідкісних і граційних чорних лелек на територіях трьох чернігівських лісництв.

Як повідомили у Департаменті екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА, цей вид лелек - один із найзагадковіших, унікальних і найменш вивчених представників фауни України. Лісовий птах гніздиться у віддалених, глухих кутках старих заболочених лісів, що не зазнали втручання людини. Найбільше полюбляє листяні ліси, заплави. Веде потаємний спосіб життя й уникає шуму, дуже чутливий до візитів на гніздову територію.

На пошуки цього загадкового птаха філія Чернігівського лісового господарства ДП «Ліси України» організували спеціальну експедицію у складі представників цього підприємства, фахівців самого екодепартаменту та науковців.

Експедиція обстежила території Остерського, Карпилівського, Моровського, Сорокошицького та Любецького лісництв. У трьох з них пошуковці виявили гнізда чорного лелеки, зокрема в Остерському, Любецькому та Сорокошицькому.

Так, на території Остерського лісгоспу в заповідному урочищі «Псьолів острів», який входить до регіонального ландшафтного парку «Міжрічинський», було помічене гніздування лелеки чорного. Гніздо розташоване на дереві дуба на бічній гілці на висоті приблизно 8 метрів

Птахи оселилися поблизу річки Десна, адже лелеки за своїм раціоном - хижаки. Живляться вони переважно тваринною їжею: риба довжиною до 25 сантиметрів, жаби, тритони, різноманітні водяні комахи, рідше плазуни. У мережі є чимало фото, де лелеки зʼїдають навіть маленьких зайченят. Іноді споживають водяні рослини.

Жиле гніздо лелеки чорного також знайшли в Любецькому лісництві, неподалік болотного масиву на дереві сосни звичайної, на висоті близько 10 метрів. Біля дерева виявлені всі ознаки життєдіяльності птаха: пір’я, шкаралупи яєць та залишки їжі.

На Чернігівщині гніздяться чорні лелеки, занесені до Червоної книги

На Чернігівщині гніздяться чорні лелеки, занесені до Червоної книги

На Чернігівщині гніздяться чорні лелеки, занесені до Червоної книги

«Крім того, гніздування лелеки помічене на дереві вільхи у Сорокошицькому лісництві, але, нажаль, без ознак присутності птахів. Можливо, пара з якихось причин не змогла прилетіти до своєї домівки, та будемо сподіватися, що наступного року в гнізді з’являться молоді лелеченята», - зауважують у Департаменті.

В подальшому виявлені гнізда працівники лісництв візьмуть під охорону. Відповідно до «Санітарних правил в лісах України», навколо місця гніздування лелеки чорного в радіусі 1000 метрів заборонено здійснення будь-яких заходів з поліпшення санітарного стану лісу.

«Маємо надію, що охоронні заходи дадуть свій результат, і вже наступного року чисельність цих особливих і унікальних птахів на Чернігівщині  збільшиться», - повідомила сторінка відомства.

Довідково. Чорний лелека занесений до Додатку ІІ Бонської Конвенції (міжнародної угоди) про збереження мігруючих видів диких тварин, Додатку ІІ Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів та до Червоної книги України зі статусом "вразливий". Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.03.2019 № 102 затверджено «План дій щодо збереження чорного лелеки».

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

Соціальні послуги у громаді на Чернігівщині: розпалити піч — 18 гривень, обрізати нігті — майже 17

30 БЕРЕЗНЯ 2025, 20:28

Інтерв’ю

Жирохов: фронт стабільний, росіяни скорочують підготовку солдатів, нові бригади ЗСУ ще формуються

30 БЕРЕЗНЯ 2025, 17:18

Не виконали 200 операцій з квітня по вересень: у лікарні на Чернігівщині не працює хірургія

30 БЕРЕЗНЯ 2025, 15:39

Шахед ніс на собі до 40 кілограмів вибухівки

30 БЕРЕЗНЯ 2025, 14:54

Вiдео

У 14 років піднімає 164 кг: юна чернігівка демонструє неймовірні результати у важкій атлетиці

30 БЕРЕЗНЯ 2025, 12:27

Сусіди допомогли викотити автівку: чотири прильоти за добу в Чернігові. Як це було

30 БЕРЕЗНЯ 2025, 11:03

Фермер із прикордоння Чернігівщини: «А куди виїжджати? Де ми треба?»

30 БЕРЕЗНЯ 2025, 10:00

ТОП-переглядів