Самоврядування Огре знайшло місце, де можна зробити бомбосховище і має намір привести його до ладу за свої гроші. Це триповерховий підземний об'єкт, з якого за радянських часів планувалося здійснювати управління залізницями країн Балтії (тоді — Прибалтики) у разі ядерної війни, розповіла передачі «Домська площа» на Латвійському радіо 4 редактор тижневика «Тиждень Огре» Наталія Кетнере.
Об'єкт знаходиться під триповерховим соціальним будинком - це приблизно такого ж розміру, як надземна частина, приміщення на три поверхи під землею. Звідси у разі ядерної війни мало здійснюватися управління залізницею Прибалтики. Надземна частина була збудована як будинок відпочинку для залізничників. Так його і називали – «Секретний об'єкт під кодовою назвою Будинок відпочинку». Його будівництво велося близько десяти років.
Під землею тут знаходяться укріплені бетонні приміщення з масивними дверима, які, як у фільмах, відкриваються за допомогою величезного металевого колеса. Раніше приміщення були забиті різною апаратурою, дещо збереглося навіть сьогодні, хоч усе цінне давно розтягли. Приміщення або кабінети, в яких вдалося побувати, за площею різні — від просторих, як танц-зал, до крихітних. Тут же була збудована своя дизельна електростанція, дві насосні станції, які качали воду з глибоких артезіанських свердловин, а для очищення повітря було створено складну систему вентиляції зі спеціальними фільтрами. Тобто на випадок ядерної війни на об'єкті мало бути нормальне життєзабезпечення.
На початку 1990-х років припинив роботу і будинок відпочинку, і дитячий табір залізничників. Іноді виникали питання, що робити з цим підземеллям. Були ідеї віддати його підприємцям — наприклад, для вирощування печериць чи створення туристичного об'єкту.
Нині про укриття знову згадали. За словами керівництва Огрського самоврядування, цього року приміщення об'єкту в районі міста Парогре приведуть до ладу, поставлять ліжка та забезпечать запасами води. Усе це самоврядування зробить за рахунок своїх фінансових коштів. На скільки людей буде розрахований цей прихисток, інформації поки що немає, хоча все місто там не сховається. Усього ж в Огрському краї у плані цивільної оборони зазначено 29 місць — пунктів збору для евакуації та розміщення: переважно залізничні станції та школи.
Щодо державного рівня, то латвійське Міністерство економіки до 31 листопада цього року має розробити проект будівельних нормативів для бомбосховищ. Поки ж Огрське самоврядування самостійно ремонтуватиме і упорядковуватиме перше укриття для «години ікс».
Раніше колишній командир Сухопутних сил Латвії, полковник запасу НВС Ігор Раєв, а нині парламентський секретар МВС заявив Латвійському Радіо, що Латвія має рухатися до мети забезпечення 50% населення обʼєктами укриття. Він же зазначав, що недостатньо просто збудувати бомбосховища: треба ще зрозуміти, що там може бути у мирний час.
За нинішніми підрахунками, у Латвії є близько 29 тисяч будівель, які можна пристосувати для укриття у разі небезпеки. До кінця травня МВС має внести до уряду законопроєкт, який визначає, що таке укриття, а Мінекономіки до кінця листопада 2024-го розробить будівельні норми та правила будівництва укриттів.
Огре тривалий час є містом-побратимом Чернігова. Торік у березні міський голова Егілс Хелманіс також приїздив на Сіверщину - привозив гуманітарну допомогу. Безстрашний голова приїздив і до щойно деокупованого Чернігова у квітні 2022-го.
Егілс Хелманіс
Нещодавно громада міста передала чернігівським захисникам ще два авто, повідомив заступник голови обласної ради Дмитро Блауш.
Джерело: Латвійські громадські ЗМІ
"Час Чернігівський" писав про таке: