За 2,5 роки від початку повномасштабного вторгнення виключно по лінії ДСНС у регіоні виявили і ліквідували понад 53,7 тис вибухонебезпечних предметів (ВНП).
Анатолій Васильченко, головний фахівець відділу організації реагування на надзвичайні ситуації та гуманітарного розмінування ГУ ДСНС області, уточнює - станом на 18 вересня кількість знешкоджених ВНП підрозділами ДСНС України навіть більша - 53 965.
В реальності ж кількість виявлених таких небезпечних предметів може бути ще більшою. Оскільки у розмінуванні беруть участь, окрім власне підрозділів ДСНС, ще й неурядові оператори протимінної дяльнсті (які передають те, що виявили – піротехнікам (саперам) на розмінування), ДССТУ (Державна спеціальна служба транспорту України), вибухотехнічна служба Національної поліції.
Однак, щонайменше 80% роботи припадає на ДСНС.
Не варто думати, що ці майже 54 тис ВНП - знайшли і знешкодили виключно з прикордонних територій, де досі точаться бойові дії. Навпаки, чимало вибухонебезпечних предметів виявили якраз після відходу ворога.
Анатолій Васильченко пояснює:
«Більшість - те, що кинуте ворогом на деокупованих територіях. Шестовиця - це взагалі чернігівська Чорнобаївка, Ягідне, Лукашівка, Слобода, Буд, Іванівка, Ніжинщина, Прилуччина.
ВНП - боєприпаси, мінометні міни, снаряди тощо. У Чернігові збирали нерозірвані боєприпаси під час блокади, навіть на Валу та поблизу дитячої лікарні на Пирогова. Я особисто бачив там нерозірвані касетні елементи та брав участь у їх вилученні. Очищення території від вибухонебезпечних предметів розпочалося після де блокади Чернігова та деокупації області.
У Ягідному на фермах ховали БК, у лісі ховали. У Вишневому навіть ціле містечко було».
Що там у прикордонні - питання відкрите, пояснює піротехнік. У 20-км зоні заходи з гуманітарного розмінування не проводяться, а здійснюється лише оперативне реагування на випадки виявлення населенням вибухонебезпечних предметів. Якщо комусь у двори впало, на інфраструктуру - ДСНС виїжджає і допомагає.
"Час Чернігівський" писав про таке: