Ліцей на Чернігівщині шукає учнів, щоб учити, й учителів, щоб навчали

27 ЛИСТОПАДА 2024, 15:46

12072

Чепурний Арсен

Світлана БАКЛАН, директорка рівчак-степанівського ліцею

Світлана БАКЛАН, директорка рівчак-степанівського ліцею

Лунає дзвоник. Коридор рівчак-степанівського ліцею (Макіївська громада) наповнюється дітлахами. Менші купчаться групками, більші збираються коло тенісного столу. Непосидючі гасають.

Ми повернемось

43-річна Наталія КІТ прямує до кабінету. Під однією рукою — класний журнал, під другу підбігає синок  Назарій. Цього року він пішов до першого класу рівчак-степанівського ліцею. Середній син, Єгор, — до 10 класу. А Наталія стала викладати тут українську мову та літературу. Вони приїхали з Ізюма Харківської області.

Старший син, 23-річний Артем, — у Нацгвардії України. Наталія з меншими синами поселилася в селі. Чоловік залишився на Харківщині. Там їх дім.

Рівчак-Степанівка — у Макіївській громаді.

— Як ви знайшли цю школу, село?

— Шукала роботу. Світлана Григорівна, директорка школи, мені написала. Запитала, чи не лякає мене село, — сміється вчителька. — А ми з села Комарівка, у місто Ізюм перебралися потім. Сюди приїхали наприкінці серпня 2022 року.

— Вас не злякало, що Чернігівщина теж прикордонна область. Прильоти бувають…

— Тут значно тихіше, ніж у нас. Сьогодні о 6.00 дрон торохтів. Ракети пролітають. Я не знаю, де зараз в Україні повністю безпечне місце.

10-класник Єгор грає в теніс.

— Тут подобається, друзів знайшов, — відходить від столу. — А додому все одно хочеться. Там тато. Їздили туди на літніх канікулах. Будинок цілий, прильоти бувають. Бахкає.

— Нас тут поселили в хату. Платимо тільки за комуналку, — задоволена Наталія.  Ждемо, коли закінчиться війна, щоб повернутися додому.

«Виписали» через соцмережі

Жителі Рівчак-Степанівки бояться, що їх велику гарну школу можуть закрити.

Першою вихід побачила Наталія ВАСИЛЕНКО, жителька села.

— У мене двоє діток. Ваня зараз у третьому класі, Ромчику два роки. Хотілося б, щоб школа в селі працювала, — ділиться Наталія Василенко. — Як почула, що школу можуть закрити, вирішила діяти. Є хлопець, про якого в селі жартують, що він через газету собі жінку виписав. А чого б нам так не зробити? Прийшла ідея дати оголошення, що нам треба діти в школу. А ми б їм житло підшукали. Поспілкувалася з директоркою. Зі старостою. Сказали, що з житлом допоможуть. І я дала кілька оголошень в інтернеті. Писала в особисті повідомлення. Першими на зв’язок вийшли журналісти каналу СТБ. І допомогли перебратися в Рівчак-Степанівку родині Кадач з Миколаївщини. П’ятеро дітей і мати.

Люди зносили, що в кого є. Забезпечили необхідним.

Канал СТБ допоміг купити будинок для багатодітної сім’ї. Пізніше і батько підтягнувся. Дітей у школі додалося.

— Ми дали оголошення на сайті «Допомагаємо», що в нас є можливість. Якщо у вас є бажання,  приїжджайте. Забезпечимо житлом, допоможемо продуктами, одягом, — продовжує Світлана БАКЛАН, директорка рівчак-степанівського ліцею. — Допомагає благодійний фонд «Наші люди» з Ніжина. Продукти, одяг, постільну білизну, навіть велосипеди дали. Портфелі, візочки дитячі, ліжечко.

Таким чином до нас переїхали шість родин з дітьми.

Школа побудована у 1996 році. Своїми силами підтримуємо в гарному стані, робимо ремонти. Розрахована на 163 учнів. Зараз навчається 56. Дітей з родин переселенців додалося 10. Ще 100 можна. Усім меншим дають по планшету

— Школу хотіли закрити?

— Ми й зараз під загрозою закриття. Це неможливо, щоб поряд у трьох селах було по повній школі: Коломійцівка, Степові Хутори і Рівчак-Степанівка.

У Коломійцівці трохи більше дітей, але до них звозять з кількох сіл. У Степових менше, здається, 49. Туди теж з трьох сіл звозять.

— Чим ваша школа краща?

— По-перше, найновіша. У нас велике протирадіаційне укриття, великий спортзал. Їдальня з новим обладнанням. Електричні сковороди, електром’ясорубки, холодильні та морозильні шафи. Макіївська сільська рада почала ремонт у харчоблоку. Плюс стабільний педагогічний колектив. Ми сподіваємося, що протримаємось.

З 1 по 4 клас у всіх учнів є планшети. Під час дистанційного навчаються на них. Носять додому. Планшети організація ACTED давала персонально. У кожного є статус постраждалого від воєнних дій. І відповідно цього статусу на кожну дитину дали планшет.

У школі нема вчителя фізики та інформатики. Шукаємо.

— Скільки ще треба дітей?

— Учнів 100 можемо прийняти. Будемо шукати нежилі хати, селити в амбулаторію.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Олена ГОБАНОВА. Фото авторки

Цей матеріал підготовлено за ініціативи Національної спілки журналістів України в межах Проєкту Ukrainian Media Fund з підтримки незалежних місцевих медіа в Україні за сприяння The German Marshall Fund of the United States

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

Схожі новини

Вiдео

Якщо і витрачати, то тільки на ЗСУ: що думають чернігівці про «зимову тисячу»

04 ГРУДНЯ 2024, 20:21

Фото

Катерина Кузьміна: Екологічні тренди у пакуванні — ключ до сталого розвитку пивної індустрії

04 ГРУДНЯ 2024, 19:23

На Чернігівщині лось напав на дві автівки

04 ГРУДНЯ 2024, 18:17

Громада придбала грейдер. Щоб ремонтувати дороги

04 ГРУДНЯ 2024, 17:24

Ветеранам у громадах вручили сертифікати на житло

04 ГРУДНЯ 2024, 16:49

Пряма мова

Жирохов: у нас замало ракет, ворог користується помилками командування, миротворців не буде

04 ГРУДНЯ 2024, 16:17

Мешканка Чернігівщини втратила 50 тисяч гривень через фейкове оголошення у Facebook

04 ГРУДНЯ 2024, 15:40

ТОП-переглядів