Кошти тим, хто відновив своє житло, втратив оселю в окупації. Основне з інтервʼю Олени Шуляк

24 СІЧНЯ 2024, 18:33

687

Олена Шуляк, голова партії «Слуга народу»

Поспілкувались із Оленою Шуляк про єВідновлення, спроби обдурити державу, політичну ситуацію на Чернігівщині – і не тільки.

Дивіться відео. Або читайте вибрані редактором відповіді. 


Олена Шуляк, пряма мова.

Про допомогу країн ЄС

- Зараз всі готуємося, що буде залучатися не тільки державна допомога, але й допомога наших міжнародних партнерів. У них високі вимоги до підзвітності, до прозорості, тому намагаємось зустрічатися з громадами, які будуть працювати вже в нових стандартах. Україна – кандидат до вступу до Європейського Союзу, в нас відкриті офіційні перемовини, в нас можливості долучатися до європейських фондів. А регіони, громади повинні вміти таким чином заповнювати і надавати всю інформацію про проект за тими стандартами Європейського Союзу, щоб можна було отримувати фінансування.

Про гроші на еВідновлення

- Коли ми запускали програму еВідновлення, переживали стосовно того, де брати кошти, як їх залучати, яким чином, прорахувати. Ще в березні 2022 року Міністерство цифрової трансформації запустило можливість через Дію збирати повідомлення про зруйноване або пошкоджене житло. Ця інформація стала своєрідною статистичною базою.

Станом на сьогодні ми бачимо шалену цифру - це 588 тис. таких інформаційних повідомлень. Вони стосуються більше ніж 45 млн квадратних метрів зруйнованого або пошкодженого житла по всій Україні. До початку повномасштабного вторгнення в Україні щорічно вводилися в експлуатацію приблизно 10 млн квадратних метрів. Тобто, нам росія за неповні 2 роки зруйнувала те, що ми будували 4,5 роки  Я нагадаю, якщо ми говоримо про руйнування і житла інфраструктури – то це більше ніж 411 млрд дол. США.

У минулому році ми створили Фонд ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації. І перші кошти до цього фонду – це були гроші, арештовані гроші російських банків, які працювали на території України. Перш за все, це гроші російського Сбербанку. Перше надходження до цього фонду складали 17 млрд грн. Вже потім до того фонду почали надходити гроші як прибуток Національного банку України, але ми починали саме з арештованих коштів російських банків. Мені здається, що це дуже справедливий підхід, що зараз Росія починає платити за ті вчинки, яка вона робить.

В 2024 році ми будемо працювати з коштами державного бюджету через виділення коштів і використання коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Будемо працювати з резервним фондом.

Про виплати тим, хто втратив житло на окупованих територіях

- Десятки тисяч сімей з тимчасово окупованих територій на сьогодні вже подали інформаційні повідомлення, що в них таке житло зруйноване. Ми передбачили можливість отримувати компенсації, навіть якщо таке житло знаходиться на тимчасово окупованій території.

Але досить складно реалізувати цей процес технічно. Тому у нас були певні консультації з Урядом. Затверджено експериментальний порядок для одного міста –Мелітополя. Вони взяли декілька місяців для того, щоб відпрацювати всі технічні моменти. Ми добре розуміємо, зараз є безліч сучасних засобів, які пов'язані з супутником і з аерофотозйомкою. Тобто можна зафіксувати, коли було руйнування, коли було пошкодження, за якою адресою тощо. Я сподіваюсь буквально декілька місяців - і цей процес буде доступний для людей, які мають руйнування на тимчасово окупованій території. Повторюсь, розпочали з Мелітополя.

Про компенсацію тим, хто сам відновив житло

- Другий момент, про який зараз також чекають українці. Мова про людей, які не чекали поки запрацює державний механізм єВідновлення, а за свої гроші відремонтували свої домівки. Звичайно, такі люди повинні також мати право на компенсацію від держави. Думаю, що в наступному місяці така можливість буде відкрита.

Є ще третя категорія людей, до речі їх на Чернігівщині досить багато, які зараз також очікують можливості отримати компенсацію. Це власники приватних будиночків, які не хочуть скористатися житловим сертифікатом, а чекають, коли держава відкриє можливість отримувати цільові гроші, щоб відбудувати новий будиночок на тій же земельній ділянці, де був будинок зруйнований.

Для таких людей зараз очікуємо від Міністерства цифрової трансформації рішення технічне.

Чому важливо внести житло в реєстр речових прав

- У кого на сьогодні пошкоджене або зруйноване житло не внесено до Державного реєстру речових прав – треба це зробити. Зверніться до нотаріуса або до Державного реєстратора, або до ЦНАП. У нас багато житла не внесено до цього реєстру. А поки його там нема – немає можливість отримувати компенсацію. Нагадаю, що Державний реєстр речових прав запрацював в Україні лише з 2013 року. Дуже багато житла було збудовано до 2013 року. Звичайно, воно не потрапило до цього реєстру.

Фотошоплять руйнування?

- Є люди, які намагаються обманути державу. Добре те, що таких громадян небагато, але ми фіксуємо різні випадки. Інколи використовують Photoshop, для того, щоб показати більше руйнувань. Але такий номер не проходить. Приходить комісія, заходить до домівки і вона бачить реальні пошкодження, які фіксує за відповідним чек -листом.

Інший випадок: людина просто знімає квартиру в оренду. І думає: поки хазяїв немає, я отримаю відповідні кошти. Але не працює ця схема , тому що дуже чітко зафіксований механізм, що саме власники будуть отримувати таку компенсацію.

Дуже багато благодійників, які з 2022 року активно допомагали відновлювати житло, і люди думаються, що можна двічі скористатися - отримати допомогу і від держави, і від благодійного фонду.

* * *

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

73-річна Зоя Пуха отримуватиме довічну стипендію

03 ТРАВНЯ 2024, 21:04

Вiдео

Емоційні та інтригуючі ігри: у Менській громаді змагалися найсильніші шкільні команди з 5 громад

03 ТРАВНЯ 2024, 20:06

Вiдео

Допомога у відбудові й іноземні війська на Чернігівщині: що сказав французький посол?

03 ТРАВНЯ 2024, 17:58

Євлаш розказав, що робиться для того, щоб захистити небо над Черніговом так, «як в Ізраїлі»

03 ТРАВНЯ 2024, 17:09

Стратегії для швидкого збільшення кількості підписників в Instagram

03 ТРАВНЯ 2024, 16:49

Секрети бабусиної паски: як готувалися до Великодня господині з Чернігівщини

03 ТРАВНЯ 2024, 16:03

Був політиком - став дронарем: ексмер Чернігова носить піксель

03 ТРАВНЯ 2024, 15:07

ТОП-переглядів