«Картопля гарно посходила, мошок багато, а колорадського жука ще не бачила»

18 ТРАВНЯ 2024, 09:30

26042

«Картопля гарно посходила, мошок багато, а колорадського жука ще не бачила»

«Картопля гарно посходила, мошок багато, а колорадського жука ще не бачила»

У Великій Дорозі, що на Ніжинщині, зорати трактором і посадити під саджалку картоплю обходилося в 100 гривень за сотку. 50 оранка, 50 посадка. Садять рано, на початку квітня.

— Через місяць молода картопля буде, — запевняє Катерина ПОДОЛЯНКО, староста Великої Дороги. — Редьку сорту «Французький сніданок» на Великдень їли. Картоплю посадили 11 квітня, тепло було, земелька хороша, якраз підсохла. Найсприятливіші дні. А як стали масово садити, пішли дощі, ще одиниці досаджують. Зійшла, кущики гарненькі. Після п’ятого червня приїжджайте, будемо копати. Старі сорти не садять, у всіх нові. «Слов’янка» подекуди ще є. У мене «Білороса». «Пікасо» ще люди садять. Я не люблю, бо пізній сорт.

Хтось 40-днівку садить. Ще й спанбондом накриває, то в кінці травня вже копати будуть. Це і собі поїсти, і копійку заробити, на продаж. У нас же тепліше, ніж на півночі області. Вже капуста, кабачки посходили. Квасоля почала пробиватися. Полуниця цвіте гарно. До 20 травня повинні бути.

Хоча людей в селі стає все менше. Повиписувалися. У нас було 15 повністю знищених будинків. Власники отримують сертифікати. В селі хати не купують, переїздять до Ніжина. Там є робота. До Києва на електричці. Держава платить середню ціну по області (23 тисячі 230 гривень). А будинки наші в середньому по 74 квадрати. На цю суму виходить квартира в місті. У нас хати коштували по 4-5 тисяч доларів — це стеля. Але ж знищене все і в будинку.

Раніше і ми садили багато, по 30 соток. Зараз у мене 10, на дві родини. Собі і дітям. Старіємо, важко з картоплею морочитися. Не ціниться, немає збуту. Хоч взимку ціна підскакує. Та як в погріб опустили, то вже не хочемо витягувати. Навесні трохи продали по 10 гривень за кіло. Врожай у нас був дуже гарний.

— Колорадський жук є?

— У себе по городу ходила, не бачила. Люди кажуть, починає вилазити. Куди ж йому подітися? — сміється. — Мошок багато. Та менше, ніж в минулому році. Накупила всілякої хімії, дезодорантів. Минулого року шарували, невістка каже: «Не кусають». Поки рухалися, наче і не кусалися. А як закінчили роботу — вуха напухли. Без хустки ж була. Неслухняна молодьож.

* * *

— Ми ще досаджуємо, — каже Володимир ГАВРИЛЕНКО, староста Оболоння, що на Коропщині. — Цього року дощі йшли, з посадкою не спішили. Орють, в основному, великими тракторами. Сотка коштує 50 гривень. Під саджалку додатково 40 гривень за сотку. У кого площі великі, ціну скидають. Навіть якщо є мотоблоки, то городи орють трактором. А потім вже рядки «нарізають» своєю технікою. Так легше і швидше. У минулому році ціна на оранку була така сама, посадка картоплі на п’ять гривень дешевше.

* * *

— У нас в селі вже тихо, трактори не гудуть, — каже  Сергій КОЗЕЙ, староста Пархимова, що на Козелеччині. — Всі, хто планував, відсадилися до свят. Ціна на оранку була по 50 гривень. В п’ятницю їздив селом, то у декого картопля вже і посходила, хто рано посадив. Вже й сапати можна починати. У мене ще нема, садив 15 квітня.

* * *

— У нас по 80 гривень трактористи орали, — додав Дмитро УС, староста Крехаєва, Остерська ОТГ. — Минулого року було 70-75. Ми ж під Києвом, і ціни столичні, — сміється. — Під саджалку — 60-70 гривень за сотку. В Літках (Броварський район, Київська область) трактористи ставили ціну 110-120 гривень за сотку. Я своїх просив ціну не піднімати.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Юлія СЕМЕНЕЦЬ

"Час Чернігівський" писав про таке:

Схожі новини

На Чернігівщині дрова в піч доправляють на спеціальних санях

09 ГРУДНЯ 2024, 17:18

У Чернігові небайдужа жінка допомогла затримати п'яного водія

09 ГРУДНЯ 2024, 16:57

"Це смертельно небезпечні хвороби": щеплюватися від правця і дифтерії треба кожні 10 років

09 ГРУДНЯ 2024, 16:12

Шахраї не пощадили пенсіонера: мешканець Чернігівщини втратив 35 тисяч гривень

09 ГРУДНЯ 2024, 16:06

«Березинські балабони» - смачна культурна спадщина Чернігівщини

09 ГРУДНЯ 2024, 15:08

На п’ять автобусів — один водій. І той пенсіонер

09 ГРУДНЯ 2024, 14:09

Чернігів втратив воїна на Курщині. Без батька залишилися син і донька

09 ГРУДНЯ 2024, 14:03

ТОП-переглядів