У Линовиці і Журавці працює біогазовий комплекс, що із відходів виробляє газ. За допомогою бродіння. Його перетворюють в електроенергію. Використовують і на своєму підприємстві, і державі продають.
— Будуватися почали ще в 2017 році, у 2018 запустилися, — каже Максим ГРИНЬКО, керівник біогазового заводу. — Тоді в Україні активно розвивали продаж електроенергії по «зеленому тарифу». Київське керівництво вирішило, що нам теж треба спробувати. Спершу вчилися на своїх помилках. Випробовували різні підходи. Наш керівник спілкувався з німцями. В цій країні така практика дуже розповсюджена. Я особисто не був, не бачив.
— Нашу сировину також продають за кордон саме для переробки на біопаливо.
— Така практика існує.
— На Дніпропетровщині фермери пшеницю та кукурудзу низького сорту використовують як дрова і торф.
— На Прилуччині є котельні, де спалюють відсів, шелуху третьої категорії. Перемішують з подрібненою щепою — і в котел. У нас трохи інший напрямок. Переробка відходів у газ. Використовуємо силос, гній, жом. Це все наша сировина. Закладаємо її в спеціальний резервуар, там це все бродить і виділяється газ. Його спалюємо.
— Продавати державі як електроенергію по «зеленому» тарифу можна?
— Так. І це ми також робимо.
До нас зверталися підприємці з іншого району. Запускалися пізніше, схема роботи схожа на нашу. Вони у нас брали сировину.
* * *
Інше підприємство на Чернігівщині продовжує працювати і зараз. Підприємство запустило завод після деокупації області. Газ виробляють із силосу кукурудзи. В жовтні 2022 році вдалося продати державі першу електроенергію по «зеленому тарифу».
Джерело: "Вісник Ч", авторка Юлія СЕМЕНЕЦЬ