Історія про Сновську лікарку та 80 тис підйомних: що розповідають колеги

12 СЕРПНЯ 2024, 19:29

4634

Василенко Соломія

Любов Здрелько, Анастасія ТКАЧЕНКО та Олена ШАРПАН

Любов Здрелько, Анастасія ТКАЧЕНКО та Олена ШАРПАН

Любов Здрелько, працівниця  «Поліклініки моєї родини», зараз у декретній відпустці, має повернути Сновській громаді 80,5 тисячі гривень отриманих коштів, а також більше шести тисяч гривень на сплату судового збору. Така постанова Чернігівського апеляційного суду, повідомляє обласна прокуратура.

80,5 тисячі — це підйомні. Сума підйомних на той час складала 100 тисяч гривень.  Вирахували податки.

Молода спеціалістка, сновчанка, зобов’язувалася відпрацювати в комунальному «Центрі первинної медичної допомоги» п’ять років. Однак через чотири місяці з моменту працевлаштування і через два місяці після отримання коштів звільнилася. Перейшла на роботу в приватну поліклініку.

Любов Здрелько, працівниця  «Поліклініки моєї родини»

Любов Здрелько

ТОВ «Поліклініка моєї родини», хоч надає послуги у Сновську, зареєстрована в Чернігові. Фаїна Робейко, фізична особа підприємець, власниця, платить податки в обласному центрі.

Отже, більш ніж два роки тому Любов Здрелько змінила місце роботи. Сновський центр первинної медичної допомоги за участю міської ради подали на неї в суд. І програли.

Корюківська окружна прокуратура подала скаргу. Чернігівський апеляційний суд скаргу прокурора задовольнив.

В історії, яка тягнеться більше двох років, нібито поставлена крапка. Але й досі різняться думки й у лікарів, й у чиновників, і в пацієнтів.

«У нас було добре, але їм було важко»

— Суд задовольнив скаргу, — каже Олена ШАРПАН, очільниця «Сновського центру первинної медичної допомоги». —  Нема такого радості, відчуття, що ми виграли. Ніхто не радіє. Але це справедливо. Колектив каже: слава Богу, що так. Треба робити все по совісті. Це приватна поліклініка, куди вона перейшла. Працюють для громади. Але податки  платять не в громаду. Живуть своїми інтересами. А ми живемо інтересами громади. Звітність є перед нею, відповідальність. Громада давала кошти для того, щоб молода спеціалістка відпрацювала п’ять років, — нагадує.

Олена ШАРПАН, очільниця «Сновського центру первинної медичної допомоги»

Олена ШАРПАН

— Просто жаль, що молодь так вчиняє, — продовжує. — Ми тоді (коли, взявши підйомні, перейшла на інше місце роботи) казали, що так неправильно. Не по совісті. Що так не можна: забрати  гроші і піти. І працювати на себе,  по суті.

Очільниця центру згадує, що тоді було багато нападок на комунальний заклад. Що прийшла молодь, а такі важкі умови. Тому і звільнилися. Це було у 2021 році. У кінці листопада, а з 1 грудня вже там працювала.

— Але тоді був «ковід», — переживає й досі. —  Це були страшні умови для кожного лікаря. І в первинці (у центрах та поліклініках), і в лікарнях що тоді творилося. Це було, як випробування.

Зі слів Олени Шарпан, Любові Богданівні допомагали. Відразу ж стільки декларацій — 1800-2000 за нормою — не набереш. Усе поступово робилося. Медсестри допомагали. Старші лікарі скеровували. До окладу громада доплачувала. Допомагали, як могли.

— Але не тільки Любов Здрелько пішла від нас у приватну поліклініку, — каже Олена Шарпан. —  Одразу звільнилося четверо.

Мова йде, крім Любові Здрелько, про Анастасію Базіль (молода спеціалістка, підйомних не брала), Анастасію Ткаченко (отримала від громади житло, стала керівницею приватної поліклініки) і Наталію Соболевську.

— Вони звільнилися і майже розвалили нашу первинну ланку, — не  може забути керівниця. — Чотири  спеціалісти! Одночасно. Довелося медичних сестер звільнити, бо ми ж не могли їх утримувати. Юриста звільнили. Інші посади. Дякувати, що міська рада допомогла.

А скільки людей втратило декларації, — продовжує. — Чотири  лікарі, отже було розірвано десь 7000.  7000 пацієнтів переукладали договори.

— 80,5 тисячі вже отримали?

— Ні. Нам ще не прислали навіть постанову суду. Кошти повернемо в громаду. Вони  ж були виділені, — нагадує, — згідно програми підтримки молодих спеціалістів.

Анастасія Ткаченко: «Ми теж надаємо безкоштовну допомогу»

Зі слів Анастасії ТКАЧЕНКО, завідувачки «Поліклініки моєї родини», їхній заклад теж працює для громади. Історія з судами несправедлива.

— Ми теж надаємо  безкоштовну допомогу пацієнтам, як і КНП (комунальне некомерційне підприємство), — пояснює Анастасія Ткаченко. — У нас є договір з Національною службою здоров’я України. У нас є декларанти. НСЗУ виділяє гроші. Пацієнти здають аналізи безкоштовно, прийом безкоштовний. Любов Богданівна, як лікарка, обслуговує (обслуговувала до народження дитини) своїх же людей, сновчан.  І при цьому їй присудили повернути кошти.

Анастасія ТКАЧЕНКО, завідувачка «Поліклініки моєї родини»

Анастасія ТКАЧЕНКО

Не помиляюсь я, що у вас була схожа ситуація? — перепитую Анастасію Миколаївну.

— Була схожа, — підтверджує. — У мене квартиру хотіли забрати.

Анастасія Ткаченко розказує, що тоді вона офіційно працювала ще в одній державній установі. І була в декретній відпустці. Коли відпустка закінчилася, 10 років минуло з часу отримання житла.

— Одноголосно проголосували на виконкомі, видали рішення, що віддають мені квартиру, — уже не переживає Анастасія Ткаченко. — Мерія дала офіційний  сертифікат.

Житло службовим вважається впродовж 10 років, — нагадує. — А потім слід подавати до виконкому, і виконком вирішує: віддати чи ні.   

Або 150 тисяч підйомних, або житло

У Сновській громаді з 2019 року діє програма місцевих стимулів для медпрацівників. І нею, дійсно, користуються. Програма нині передбачає або виплату 150 тисяч підйомних, або надання житла  в межах 300 тисяч.

— Зараз у Сновському центрі медичної допомоги працює сім лікарів, а було 11, — каже  Олена Шарпан. — Є й молода спеціалістка, Катерина Сильченко, яка у 2023 році, вийшовши з декрету, отримала підйомні.   

—   Сергій Коротич, травматолог, переїхав до нас з Харкова, уже рік живе в наданому житлі, — наводить приклад Ірина ЯКУБОВСЬКА, генеральна директорка Сновської центральної районної лікарні. — А є й місцеві, у кого мама, тато тут. Їм вигідніше брати 150 тисяч підйомних. Є такі, що не відразу беруть кошти від громади. Наприклад, Марина Дузенко (дружина Євгенія Дузенка, хірурга. — Авт.) нещодавно їх отримала.  Не була з першого дня впевнена, що працюватиме у Сновську.

Джерело: "Вісник Ч", авторка  Тамара КРАВЧЕНКО

"Час Чернігівський писав про таке: 

* * * 

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

Схожі новини

Навчив і пішов добровольцем у 22 роки

19 СІЧНЯ 2025, 17:02

Жінки з громади на Чернігівщині хочуть народжувати у своїй лікарні

19 СІЧНЯ 2025, 13:57

Нічна тривога: що відомо про ворожі безпілотники на Чернігівщині

19 СІЧНЯ 2025, 12:05

Вiдео

Ліквідація МСЕК: як на Чернігівщині працюють нові експертні команди

19 СІЧНЯ 2025, 11:02

Йшла замінованою дорогою 30 км: історія переселенки на Чернігівщину

19 СІЧНЯ 2025, 09:21

Ворог обстрілював прикордонні села: ситуація на Чернігівщині на ранок 19 січня

19 СІЧНЯ 2025, 08:38

На Чернігівщині поліція звинуватила жінку у вбивстві матері, а суд виправдав

18 СІЧНЯ 2025, 22:29

ТОП-переглядів