У Бобровицькому районному суді почався розгляд справи 22-річного Дениса Яцка з Донеччини, 18-річного Дмитра Сербіна з Запоріжжя і 18-річних Олександра Манікіна, Дениса Кореби та Євгенія Конішевського з Бобровиці.
Їх звинувачують у диверсійній діяльності, вчиненій за попередньою змовою групою осіб під час воєнного стану. У разі доведення вини їм загрожує 15 років тюрми або довічне ув’язнення.
За версією правоохоронців, молодики шукали легких заробітків у телеграм-каналах. Згодом були завербовані російською спецслужбою. Для виконання її завдань спочатку шукали локації залізничного енергообладнання. Потім фотографували їх для погодження. Після команди куратора підпалювали. Пожежу знімали на відео з фіксацією дати, часу та місця.
Затримали Яцка та Сербіна на Одещині, Коребу, Манікіна та Конішевського — на Бобровиччині, у липні. Після підпалу сигнальних шаф між Бобровицею та Кобижчею.
Об’єкти у віданні Ніжинської дистанції сигналізації та зв’язку. Вона відповідає за інтервальний рух потягів. Тому потерпілою стороною у справі виступає «Укрзалізниця». У разі повного знищення шаф відновлення б зайняло три доби. Збитки були б понад мільйон гривень.
Коли обирали запобіжні заходи, два бобровицькі хлопці стверджували, що наміру нищити не мали. Хотіли зімітувати, щоб отримати гроші.
Для рідних і близьких затримання юнаків стало несподіванкою.
— Шок. Відчай. У голові не вкладається. Син же так ненавидить орків. Коли у 2022 році вони місяць Бобровиччину калантирили, рвався їх бити. Ледь втримала. Усе наче дурний сон. Хочеться від нього прокинутися. Якщо моє дитя винувате, нехай відповідає. Та хочу знати, що його примусило. Хто за цим стоїть. Ну не може людина так змінитися. У нас родина патріотична. Усі за Україну, — говорила тоді 46-річна Ольга Манікіна.
У родині п’ятеро дітей. Старший син з рік служить у війську. Менші — школярі. Одна дитина — інвалід. Олександр іноді допомагав матері доглядати за молодшими дітьми. Підробляв. І шукав постійну роботу.
* * *
Найчастіше в тенета вербувальників потрапляє молодь. Правоохоронці описали схему, як підшукують виконавців. Їх вербують через телеграм-канали. Там розміщують інформацію, що можна трохи заробити. І «перекидають» на посилання. Людина намагається дізнатися деталі, переходить за посиланням. Тоді з нею зв’язується анонімний адміністратор. Поступово переконує виконати певну роботу. Розписує детально, як уникати камер, який засіб брати для підпалу, з якого ракурсу знімати відео для звіту. Можуть надіслати невелику передоплату. Але основну суму обіцяють після того, як виконавець надасть фото- і відеозвіт. Останні пів року просять щось кудись віднести. А потім підривають дистанційно. І «заробітчани» гинуть. Або лишаються без ніг чи рук.
* * *
СБУ запустила в телеграмі чат «Спали» фсбешника». Тож, якщо вас вербують для підпалу залізничного обладнання, авто ЗСУ, адмінбудівель, теракту чи мінування, одразу повідомляйте про це в чат-бот.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Валентина ОСТЕРСЬКА
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Чернігівцю з «Азова» російська влада присудила 17 років тюрми. Чоловіка окупантам здали сусіди
- Випив флакон одеколону, побив цивільного і змусив масажувати йому ноги
- У Ковелі 22-річна чернігівка напідпитку облаяла українців. На неї чекає суд
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":