На їх рахунку сотні, а той тисячі врятованих життів. Під час бойових дій і облоги Чернігова рятувальники, як і наші військові стояли на захисті людей цілодобово.
Вже з перших днів російської навали довелося виконувати величезний обсяг робіт. Через постійні обстріли пожежі спалахували одна за одною. А їх масштаби постійно зростали. Проте на допомогу діючим рятувальникам приходили добровольці і навіть пенсіонери пожежної служби.
"Весь особовий склад, який знаходився дома, так чергує добу через троє, а так через добу - були добровольці, деякі пенсіонери приходили, чергувало у три рази більше, ніж в мирний час", - розповів Олексій Чалишев, заступник начальника оперативно-координаційного центру УДСНС в області.- Нажаль не на всі виклики виїздили і реагувати, як хотілось працювали як могли. Основне – рятування людей, було коли пожеж багато не встигали загасити і рятували людей, їхали потім на іншу де була загроза людям.
Кожен виїзд на виклик у лютому-березні був пов'язаний з ризиком для життя. За час облоги один чернігівський рятувальник загинув, ще кілька отримали поранення. За відсутності у місті води пожежні машини заправляли у природних водоймах.
Рятувальники виконували небачений до цього обсяг робіт. Все – задля порятунку людей, навіть в ситуаціях, коли вже здавалося б ніхто не може допомогти.
"Виклики були, коли були проблеми з телефонами, і нам дзвонили усі, в аварійну газу бігали і викликали газ чергували, і працювали на всі служби міста", - додає Олексій Чалишев. - Особливо запам’ятався випадок, коли ми пожежною машиною возили хворого на цукровий діабет, який був у комі, швидка не приїздила, були обстріли. Ми знайшли лікарню з препаратом і пожежною машиною забрали додому відвезли в лікарню врятували життя.
Кожен з рятувальників Чернігова – без перебільшення герой. Вони доклали великих зусиль, аби місто вистояло.
"Особливо хочу відзначити наш рядовий та молодший склад, який чергував. Прості хлопці на їх плечах витримало місто і облогу", - каже представник ДСНС.
Час Чернігівський писав про розмінування у перші дні після вигнання ращистів із Чернігівщини: Розмінування по-українськи: як ЗСУ ліквідують небезпечні знахідки на трасах
* * *
Цю публікацію було створено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії в рамках проекту "Обережно міни: як рятувальники звільняють Чернігівщину від небезпеки" (як частина проекту «Голоси України»). Відповідальність за зміст цієї публікації несе ГО "Разом до громадянського суспільства" і за жодних обставин не може вважатися таким, що відображає позицію Уряду Великої Британії.