Гагарін оре першим

14 КВІТНЯ 2025, 19:40

2595

Василенко Соломія

Віктор Каранда вже оре. Чернігівщина

Віктор Каранда вже оре. Чернігівщина

Віктор КАРАНДА сидить на ганку свого будинку в селі Линея (Михайло-Коцюбинська громада) з чашкою кави. Релакс перед роботою. Сьогодні, 29 березня, оратиме. Сини —  шестирічний Захар, дев’ятирічний Єгор та 14-річний Мишко — гасають з хати у господарчий двір, туди-сюди. Готуються з батьком виганяти трактора на городи.

Хлопчаки не сплять з п’ятої ранку. Щоб не пропустити цей вихід. 52-річний Віктор вчитиме 14-річного Мишка, як працювати на тракторі.

Віктор — багатодітний батько. У родині п’ятеро синів. Двоє старших — дружини, від першого шлюбу. Вона немісцева, з-під Любеча. Сюди переїхала до Віктора. Три менші сини —  спільні. Найстарший син служить.

Гагарін оре першим

Сини Єгор та Захар

— На війні, — не розказує подробиць Віктор Петрович.

У свині очі, як у бурята

— У нас з дружиною все є, — хвалиться Віктор Петрович. — Коза є. Свиней череда. Від Шпунтиків до Бурятів. Китайці є, корейці є. А свиню називаю Бурятиха.  Очі на їх породу схожі.

З кошари, що перед хлівом, виглядає корова. Велика, вгодована. Одна з чотирьох корів на все село.

— У нас після війни теличку аж за Київ забрали, — киває в далечінь чоловік. — Скажи, Білан? — підходить до білястої корови, гладить по випещеній шиї, вкритій кучерявим коротким хутром. — Породиста, сименталка. Молочно-м’ясна. Доїть дружина, не я.

Дружина Наташа хворіє, по господарству порається переважно Віктор. І на роботу ходить.

— В «Атомремонтсервісі». Двірником. А оце перевели на трохи іншу посаду. Добираюсь до роботи автобусом.

У господарчому дворі повно індиків. Звабливо кудикають індички. Між ними, розпустивши хвоста, пританцьовує пихатий індик. Залицяється. А на чужих гелгоче, щоб у його сім’ю не лізли. Навіть битися кинувся!

Братва

Віктор називає свою велику родину братвою. Бо, за виключенням дружини Наталії, усі чоловіки. Великі й маленькі.

— Ця моя братва — така. Можуть на зупинці постояти, автобуса шкільного дочекатися і не сісти, повернути додому. Мішан увесь у мене. До техніки здатний.

Мішан, запускай! — кричить у двір до хлопців, що вже крутяться коло трактора.

— Сьогодні з п’ятої ранку працюю, — повертається Віктор. — Удома попорався, до дружининої сестри поїхав, там допоміг. Кабана кололи. І Наташа саме там.

Тим часом Єгор і Захар залазять у кабіну трактора. Зручно вмощуються на сидінні. Мишко з батьком перевіряють готовність техніки. Михайло заводить, підіймає-опускає насадку. Батько в цей час подає йому знаки спеціальними жестами.

Усі сіли в кабіну, поїхали. Згодом ще й нас покатали!

Батько на вантажівці перелетів річку

— Я сам родом з Семенягівки, — уже на полі ділиться Віктор уривками автобіографії. —   Село поруч. Хоч виріс тут, у Линеї.

Віктора в селі прозивають Гагаріним. Таке прізвисько в батька було.

— Тепер усе моє сімейство — Гагаріни, — гордо заявляє батько. — Спитай: «Де Гагарін живе?», кожен скаже. А прізвище чи згадають.

— Чого ж Гагарін?

— Було це давним-давно, — присідає навпочіпки, закручує цигарку Петрович. — Є в Козлі річка. Зараз пересохла вже (Козел — перша назва селища Михайло-Коцюбинське). — Був там міст. Його тоді міняли. А батьки мої, покійні вже, працювали в «ШБУ-14» у Чернігові. Батько їхав тією дорогою за кермом вантажівки з кузовом. «ЗІЛ-150». Віз людей. В один бік проїхали нормально. А коли поверталися, міст розібрали, залишились тільки дві балки. Загальмувати не встиг, так і поїхав.

Переїхав, зупинився. Дивиться і потилицю чухає. Мосту ж нема! З того часу він став Гагаріним, бо через річку, виходить, перелетів. Машина не впала, люди цілі. Отак прізвисько і приросло. Каранда Петро Михайлович, він же Гагарін.

«Не калимлю!»

Підприємства такого, щоб орали городи, у Линеї й ближніх селах нема. А трактори в людей є. Орють собі, сусідам, знайомим.

— Скільки братимете за оранку цього року? — запитуємо Гагаріна.

— На калим не їжджу, не знаю. Собі б виорати, — підкручує Віктор глибину оранки на плузі.  Орють поки що не під картоплю, а під траву. Конюшину, люцерну.

У громаді минулого року оранка була від 50 до 70 гривень за сотку.

Ми — на городи, а там снайпери

— Коли росіяни в село прийшли, мене ледь не застрелили, — знову закурює Віктор. — Прийшли з Наташею пішки сюди, на город. Моркву посіяти. Росіян з початку вторгнення в нас тут не було. Прийшли десь у середині березня. Так от, ми — на город, а вони отам, у кущах за городами, сидять. Снайпери.

Коли росіяни відійшли, у 2022-му, — починає згадувати недавню історію, — я, скільки солярки було, усю витратив. Людям за так орав. Так мене за це довбо…м обізвали. «Гагарін  ї….нутий», — казали.

— Ті, кому виорали городи, обзивалися?

— Ні,  звичайно. Якраз ті довольні були. Я такий: кому зможу — допоможу. Жадібності нема. Трохи вредності.

Замовила на сьогодні оранку подруга Гагаріна, 62-річна Наталія Комок.

Два Захари

— Ви напишіть, нехай Зеленський нам трактора нового подарує, — жартує Віктор. — Бо цей уже замучив. На ремонт тільки цієї зими 15 тисяч гривень пішло. «Щоки» купив. Ото за трактором навіски, дві червоні з боків. Плюс насос. Рульове зробили. Трактор мій Захар. Я на нього заробив оцими руками, — гордо показує чорні від мазуту загрубілі робочі руки тракториста Віктор.

— Чому Захар?

— Від радянської влади. «ЮМЗ-6» по-старому Захарами називають.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Олена ГОБАНОВА, Марина ЗАБІЯН. Фото Олени ГОБАНОВОЇ

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

Схожі новини

Браконьєра з Чернігівщини затримали біля білоруського кордону: наловив риби на 200 тисяч

15 КВІТНЯ 2025, 20:10

Вiдео

Більше 2 тисяч обстрілів: ворог з початку року збільшив інстенсивність ударів по Чернігівщині

15 КВІТНЯ 2025, 18:27

Фото

Вандали потрощили трибуни на селищному стадіоні

15 КВІТНЯ 2025, 17:10

Громада втратила на фронті 49-річного десантника-добровольця

15 КВІТНЯ 2025, 16:07

Під Черніговом  масштабна пожежа: вогонь охопив понад 40 гектарів

15 КВІТНЯ 2025, 15:10

Фото

У селищі запрацювала поліцейська станція - допомогла громада

15 КВІТНЯ 2025, 15:00

Фото

Камери зафіксували диких звірів – ДПСУ попереджає про ризики для втікачів

15 КВІТНЯ 2025, 14:25

ТОП-переглядів