Пресреліз На зустрічі з Надзвичайним і Повноважним Послом Фінляндської Республіки в Україні пані Тар'єю Фернандес йшлося про співпрацю і допомогу для області. З іноземною делегацією днями зустрілися начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус та його перший заступник Костянтин Мегем.
Начальник ОВА розказав про те, чим живе область зараз. Зруйновані об’єкти інфраструктури, житло, логістика, заміновані території, релокація бізнесу, відселення людей – це лише частина викликів, що стоять перед Чернігівщиною. Поруч із тим область поступово відновлюється.
«Я знала про виклики, з якими доводиться стикатися Чернігівщині. Але те, що я почула сьогодні – вражає. Чернігівська область – це знаний регіон у Фінляндії. Я як посол ціную тісну співпрацю і дружні стосунки між нашими країнами. Тому ваш успіх – це наш успіх», - зазначила пані Тар'я Фернандес.
Тар'я Фернандес
Посол акцентувала на тому, що сектор підтримки надзвичайно широкий. Мова і про відбудову, і про створення безпечних та сучасних просторів.
Зокрема, за підтримки Фінляндії вдалося відремонтувати приміщення та обладнати укриття у школах Чернігова та 12 громадах області. На фініші роботи зі створення навчально-практичних центрів у професійних ліцеях регіону. Ще для 19 шкіл партнери передали термопоти для гарячих обідів та LED-ліхтарі.
В області працюють 4 простори «KOLO Clubs». Це - тренінгові центри для вчителів у Чернігівській школі №7 та в Андріївській гімназії Михайло-Коцюбинської громади, сучасний простір для педагогів і учнів у Чернігівській школі №35, сучасна медіатека в Куликівському ліцеї. Із цим також допомогли фінські партнери.
«Освіта для нас дуже важлива. Ми втрачаємо якість і соціалізацію. Втрачаємо дітей, бо вони виїжджають із області. Тому величезна подяка фінським партнерам за допомогу з відкриттям освітніх просторів і ремонтом укриттів. Ще один важливий напрям – медицина. За підтримки Фінляндії нам вдалося підсилити енергонезалежність Обласного центру екстреної медичної допомоги та встановити там сонячні панелі», - акцентував В’ячеслав Чаус.
В’ячеслав Чаус
Фінські партнери знають про потреби області в модернізації водних мереж. Серед делегатів - операційний директор компанії «Econet» пан Міка Кярккайнен, який розказав про технологічні рішення, які фіни пропонують Чернігівщині.
«Ми сюди приїхали, щоб працювати з проблемами в регіоні. Серед іншого, наша компанія розробляє технологічні рішення для водоканалів. Маємо широку географію – доставляємо свій продукт на всі континенти. Працюємо для того, щоб країни, їхні міста і села могли покращувати свої водопровідні та каналізаційні системи. Що стосується водних мереж на Чернігівщині, то в планах реалізувати 2 проєкти – з очищення води та відновлення однієї з водних станцій», - сказав Міка Кярккайнен.
Міка Кярккайнен
Візит відбувся в рамках роботи Регіонального офісу міжнародного співробітництва.
«Підтримка Фінляндії є широкою і вчасною. Зазначу, що Чернігівщині пощастило з водою. Маємо свердловини і відносно чисту воду. Але це не виключає потребу підготовки води до споживання та її очищення. Треба робити все, щоб вода була якісною. Важливо мінімізувати усі загрози забруднення», - наголосив В’ячеслав Чаус.
Окрім всього, у 2022 році Ніжинська міська рада та міська рада Іматра уклали Угоду про співробітництво. У рамках співпраці Ніжинщина отримала генератори, електростанції, твердопаливні обігрівачі, мікроавтобуси тощо. У 2023 році підписали Договір про співпрацю між містами Чернігів та Лаппеенранта. Зокрема, фінські партнери передали обладнанням та меблі для спеціальної школи №1, де навчаються діти з порушенням слуху та тяжким порушенням мовлення.
Регіональний офіс міжнародного співробітництва — ініціатива Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, що має на меті розвиток взаємодії місцевих та регіональних влад з міжнародними партнерами, які прагнуть співпрацювати на рівні області та територіальної громади.
Джерело: Чернігівська ОВА, пресреліз
"Час Чернігівський" писав про таке: