Експорт товарів та послуг із Чернігівщини відновлюється

21 ЛИПНЯ 2023, 15:13

1389

Експорт товарів та послуг із Чернігівщини відновлюється

Фото із відкритих джерел

Упродовж червня 2023 р. ГО «Асоціація регіональних ЗМІ» в рамках проекту «Моніторинг змін експортно-імпортної сфери Чернігівської області» провело 8 глибинних інтерв’ю з суб’єктами ЗЕД, брокерами, представниками Чернігівської митниці, Чернігівської обласної військової адміністрації і торгово-промислової палати про особливості зовнішньої торгівлі в області.

Загальна характеристика експортно-імпортної сфери

За результатами січня – квітня 2023 р. підприємства Чернігівщини здійснювали зовнішньоторговельні операції з партнерами зі 102 країн світу. В порівнянні з аналогічним періодом минулого року експортні поставки зросли на 39 %. Товарну структуру експорту формували: зернові культури (57,5 %), жири та олії (11,1 %), деревина та вироби з деревини (5,7 %), насіння і плоди олійних рослин (5,7 %), готові харчові продукти (4,8 %), текстильні матеріали та текстильні вироби (3,4 %), папір та картон (2,1 %), взуття (2,0 %), машини, обладнання та механізми (1,4 %). За звітний період підприємства області у 22,3 рази наростили поставки мінеральних продуктів, у 13,9 рази – продукцію хімічної промисловості.

Імпорт товарів за підсумками січня – квітня 2023 р. зріс на 1,4 %. Імпорті товарні позиції формували: продукція хімічної промисловості (20,4 %), текстильні матеріали та вироби (13,1 %), готові харчові продукти (12,0%), папір та картон (10,2 %), мінеральні продукти (9,9 %), полімерні матеріали та вироби (9,2 %), машини та обладнання (7,4 %).

В цілому, за вказаний період, експорт продукції суб’єктами господарювання Чернігівської області перевищував імпорт у 3,5 рази.

Разом з тим, варто зазначити, що стрімке зростання показників як експорту, так і імпорту в березні – квітні, не є наслідком збільшення ділової активності в регіоні, а пов’язане з тим, що в аналогічний період минулого року в області велися бойові дії і зовнішньоекономічні операції не здійснювалися взагалі.

Ситуація на митниці

Щодо роботи митниці, то за травень – червень суттєвих змін у роботі не відбулося. Митні пости працювали у звичному режимі, а всі види послуг надавалися якісно і вчасно.

В ході опитування, вчергове було наголошено на проблемі облаштування терміналу в м. Чернігові. Причому цього разу, на неї звернули увагу не тільки представники митної служби, а також брокери. Справа втім, що з 7 листопада 2023 р. втратять чинність деякі положення Митного кодексу України про можливість оформлення товарів без їх пред’явлення митним органам. Відповідно, якщо декларант відправить документи на митний пост Чернігів, то йому треба буде обов’язково заїжджати на термінал, якого немає. Крім того, сам митний пост знаходиться у центральній частині міста, яка не пристосована для курсування і стоянки великої кількості важковагового транспорту.

Уникнути необхідності доставляти товар до митного терміналу суб’єкти ЗЕД можуть у двох випадках: отримати статус Авторизованого економічного оператора (АЕО), або скористатися спрощеннями, передбаченими Конвенцією про процедуру спільного транзиту (NCTS). Однак, тут все так просто. Отримання статусу АЕО для більшості підприємств є складним, а подекуди і неможливим завданням, про що свідчать дані статистики. Так, станом на сьогодні, статус АЕО отримали лише 2 підприємства. Що стосується NCTS, то митниця регулярно звітує про збільшення кількості декларацій, оформлених з використанням системи, проте, даний сервіс все ще не набув масової популярності серед підприємців.

Однією з причин, яка стримує суб’єктів ЗЕД від використання системи спільного транзиту є висока вартість фінансової гарантії і послуг організації гаранта. Так, підприємство може самостійно виступити фінансовим гарантом, однак це потребує наявності значних обігових коштів. У такий спосіб можна забезпечити лише фрагментарні і не великі партії товару, а от системні поставки у великих об’ємах стають практично неможливими. Крім того, для багатьох підприємців незрозумілим залишається механізм розрахунку суми гарантії, що також стримує їх від використання системи NCTS.

У зв’язку з цим, Чернігівська митниця вчергове звертається до представників бізнесу, в яких є складські приміщення, рампа, камери спостереження, охорона тощо, звернутися до представників митниці і розглянути можливість облаштування відповідної території під митний термінал.

Експорт

За оцінками учасників дослідження, у травні – червні обсяги експорту зменшилися. Серед основних причин падіння були як сезонні особливості – час відпусток і відсутність сировини у підприємств, які займаються переробкою сільгосппродукції, так і ряд проблем, пов’язаних з відправленням товарів 1 – 24 групи за УКТ ЗЕД.

Щодо останньої, то склалася неоднозначна ситуація. З одного боку, прямих заборон на експорт сільськогосподарської продукції немає, а з іншого – зустрічаються непоодинокі випадки, коли вантаж не пропускають через кордон. При цьому, встановити конкретні причини відмов нам не вдалося. На думку учасників дослідження, все це призвело до зменшення об’ємів відправлення товарів 1 – 24 групи у 2 – 3 рази.

Новою проблемою для експортерів за останні два місяці стали запити від Державної податкової служби України в рамках законодавства про ухилення від сплати податків із використанням суб’єктів не резидентів України. Справа в тім, що якщо підприємство відправляє продукцію до країн, в яких ставка податку на прибуток менша ніж в Україні, то такі операції підлягають моніторигну. В першу чергу, це стосується таких країн як Німеччина, Польща і Молдова. Якщо, на думку податкового інспектора, були невідповідності у ціноутворенні, то відбувається нарахування 30 % податку на прибуток. Однак, для того щоб довести такий факт, треба проаналізувати весь експорт підприємства і на загальному фоні знайти декларації, згідно яких товар був проданий за заниженими цінами. Незручність полягає в тому, що навіть найдрібніші партії експорту потрапляють під перевірку, а це, в свою чергу, збільшує навантаження на бухгалтерів підприємств.

Інша проблема стосується підприємств, які уклали контракти з суб’єктами господарювання з Білорусі до 24 лютого 2022 р. і не отримали товар або кошти. Не дивлячись на постанову НБУ № 71 від 30 травня 2023 р., згідно якої на період дії правового режиму воєнного стану та 90 днів після нього припинено граничні строки розрахунків за зовнішньоекономічними договорами, що не були завершені до 24 лютого 2022 р., відповідним суб’єктам ЗЕД приходять нарахування і виписуються штрафи. При цьому підприємці вказують на відсутність роз’яснювальної інформації з цього приводу.

Імпорт

На думку респондентів, за останні два місяці також відбулося зменшення імпортних поставок. Причому традиційна проблема із визначенням митної вартості відійшла на другий план. Так, через невизначеність ситуації, імпортоорієнтовані підприємства відкладають придбання великих партій товару і не поспішають вкладати кошти.

Разом з тим, розпочалися позитивні зміни у ставленні митників до імпортерів. У минулій публікації ми наголошували, що через завищення митної вартості підприємці почали відмовлятися від послуг Чернігівської митниці. У зв’язку з цим, представники служби почали звертатися до суб’єктів ЗЕД і брокерів, щоб ті повернулися і розмитнювали товари безпосередньо у чернігівському регіоні.

Логістика

З 8 травня 2023 р. для 16 пунктів пропуску був запущений запис для водіїв вантажного транспорту до електронної черги для перетину кордону. За результатами роботи сервісу впродовж майже двох місяців, ми отримали тільки позитивні відгуки. Так, певний час чекати все одно необхідно, але при цьому водіям стало легше планувати поїздки. Проблем з підвисанням, чи збоями у роботі сервісу не спостерігалося.

* * *

Шановні підприємці і читачі, в рамках проекту створена анонімна «Скриньку довіри». Якщо, під час здійснення експортно-імпортних операцій, стосовно вашого підприємства, або при перетині державного кордону, як громадянина України, до вас, на вашу думку, були застосовані протиправні дії з боку посадових осіб державних органів, просимо повідомити про ці факти за посиланням.

* * *

Детальніше про проект ви можете дізнатися у спеціальній рубриці «Часу Чернігівського» за посиланням.

* * *

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту Підтримка «Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО "Асоціація регіональних ЗМІ" і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Схожі новини

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

На Чернігівщині екологи утилізували понад 90 тонн нічийних пестицидів

17 СІЧНЯ 2025, 17:05

Загроза з боку ДРГ на Чернігівщині залишається високою - ОТУ "Сіверськ"

17 СІЧНЯ 2025, 16:53

Вбив улюбленого пса дружини - суд дав рік обмеження волі

17 СІЧНЯ 2025, 16:22

ТОП-переглядів