Експорт та імпорт під час війни: як це працює на Чернігівщині

24 ЖОВТНЯ 2022, 09:45

1646

Експорт та імпорт під час війни: як це працює на Чернігівщині

Ольга Єрмолко

«Час Чернігівський» поспілкувався з Ольгою Єрмолко, провідним митним брокером Чернігівської торгово-промислової палати. Запитали про те, яким чином працює бізнес Чернігівщини із закордоном.

- Як змінилися обсяги експорту серед ваших клієнтів у порівнянні з довоєнним часом?

 Обсяг експорту суттєво знизився. На це вплинула низка факторів.  Передусім, зазнали пошкодження підприємства експортери, їх промислові майданчики,   складські приміщення зруйновані, обладнання знищене.

З початку повномасштабного вторгнення росіян, багато спеціалістів підприємств беруть участь в захисті держави у лавах ЗСУ.

Зруйновані логістичні маршрути, в першу чергу, через зруйновану транспортну інфраструктуру. Зараз проблема експорту в тому, що бізнесу важко знайти транспорт, а ще важче - знайти транспорт за адекватною ціною.

Також не забуваємо про остаточно втрачений ринок збуту республіки білорусь та росії.

Ми фактично стали внутрішньою митницею, пункти пропуску закриті в зв’язку з російською агресією.

Суттєво здорожчала сировина та комплектуючі, зокрема з Китаю, оскільки контейнери замість портів Одеси вимушено перенаправляються до портів європейських країн, що впливає на кінцеву ціну товару та його конкурентоспроможність на ринку.

Але є і робочі контракти, їх ніхто не відміняв. Тому зараз наші клієнти закривають зобов’язання по лютому, березню, квітню. Нових контрактів вони фізично не можуть брати, тому що в них є попередні зобов’язання.

Сьогодні проблематично укласти нові контракти через нестабільний курс валют і загальну ситуацію в державі. Підписувати зараз довгострокові контракти дуже ризиковано.

- Чи можна якось допомогти бізнесу?

- Чернігівщину необхідно дотувати. Треба допомагати підприємствам, доступними кредитами на державному рівні. Це мають бути загальнодержавні програми.

Як приклад, одне з підприємств експортерів у м. Чернігів -  фактичне розбомблене. У них борги по контракту, вони не можуть взяти кредит і ще потрібні кошти, щоб прибрати з території рештки бомб та снарядів,  навести лад з виробничими приміщеннями, відновити обладнання чи придбати нове на заміну знищеного. Вони потребують допомоги.

Покладаються надії на створення на Чернігівщині  спеціальної економічної зони для стимулювання розвитку бізнесу у прикордонній области.

- З експортом зрозуміло, що на рахунок імпорту?

- Імпорт теж має свою проблему - питання митної вартості, яку визначає митниця.

Зараз існує курсова різниця. До того ж, вартість контейнерних перевезень збільшилась у 3-4 рази у порівнянні із довоєнним періодом. І це тільки доставка, а ще ж вартість товару. Йде нарахування податку на загальну суму. Відповідно, товар дорожчає, стає неконкурентоспроможним.

- Як би оцінили діяльність Чернігівської митниці?

- Її робота покращилась, зросла швидкість митного оформлення, приділяють більше уваги. Налагоджено комунікацію. Багато стало електронних варіантів документів, єдиний митний рахунок, спростив та прискорив надходження коштів. 

* * *

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту Підтримка «Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО "Разом до громадянського суспільства" і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

Схожі новини

До ФК «Чернігів» повернувся старий гравець, а у клубі коментують чутки про колаборацію з «Десною»

24 ЧЕРВНЯ 2024, 15:16

Почав задихатись, посинів та втратив свідомість: медики з Чернігівщини врятували 44-річного чоловіка

24 ЧЕРВНЯ 2024, 14:20

Переваги рідкого мийного засобу для прання

24 ЧЕРВНЯ 2024, 13:17

Фото

У Ніжині фахівці ДСНС врятували маленьке совенятко

24 ЧЕРВНЯ 2024, 12:56

Вiдео

Чернігівці з постраждалого мікрорайону Бобровиця велопробігом хотіли привернути увагу до проблем відбудови житла

24 ЧЕРВНЯ 2024, 12:04

Фото

Грибники Чернігівщини полюють за лисичками та діляться світлинами

24 ЧЕРВНЯ 2024, 11:41

Почім свіжі овочі і крафтові сири на базарі Чернігівщини

24 ЧЕРВНЯ 2024, 10:23

ТОП-переглядів