Із серпня ц.р. заражена росіянами вода отруює Сейм та Десну. У громадах, що біля цих річок, збирають мертву рибу. Деякі розповіді місцевих просто шокують.
— Рибу повиловлювали, доки ще не здохла, — втомлений голос у Світлани ПОПОК, старости Макошиного Менської громади. — Ми вчора з Геннадієм Анатолійовичем (Примаковим, головою Менської ТГ) їздили на Десну і дохлої риби вже не бачили. А сьогодні вранці сама поїхала, переконалася: немає.
Виловлювали самі. З човнів. Підсаками, руками. Приходили добровольці, хто хотів допомогти. Були переважно жителі Макошиного.
У п’ятницю 30 серпня я ще була у відпустці. Зателефонували мені з самого ранку: «У нас катастрофа! Пливе мертва риба». Цього дня ми виїхали вперше.
Усі дівчата з нашого старостату. Оксана Рогова з сином. Вони були зі своїм моторним човном. Олена Арноутова, діловод, Олексій Сухенко, працівник «Менакомунпослуг». Взяли підсаки. Я сама з ними там плавала. Відра взяла. Мішки, рукавички, маски надала міська рада.
Михайло Щербатий, житель Макошиного, човна в людини взяв. Юра Балабатько був з човном. Нехай не ображаються, кого не назвала, бо за ці дні вже стільки перемололося. Почали з 17.00. Доки я їздила, бензин отримувала для човнів, рукавички та інше. І виловлювали дотемна.
А вже в суботу, коли розмістили пост у фейсбуку про таку біду, приїхали люди з Корюківки своєю машиною. Адміністрація надала автобус, але охочих виявилося небагато. І з Мени люди приїжджали. Активісти з Миколою Охоньком приходили. Скільки, не скажу, бо на пляжі в суботу журналістів було більше, ніж тих, хто виловлював рибу. А ми з діловодом і чоловіковим братом поїхали в Куковичі виловлювати.
І в неділю виїжджали. І в понеділок. Щодня човни виходили.
— Самі заразитися не боялися?
— У п’ятницю — першого дня,— доки все отримала, навіть перевзутися забула. Босоніжки зняла і бродила там. Хлопці кричали: «Миколаївно, вийдіть з води, бо хтозна, що там».
— Куди поділи вилов?
— Я своєю машиною вивозила на скотомогильник. Застилали дно причепа клейонкою, ставили мішки. Більше двох тонн риби. Переважно хижаки: щука, окунь, йоржа — найбільше. Судака, міноги чимало. Я думала, що це морська риба. Здивувалася, що вона водиться в Десні. Жерех, товстуха. Сом траплявся.
Доки ловили, вода не була така чорна. А зараз таке враження, наче у відстійниках. Зате смороду такого вже нема. У перший день несло, як з туалету. Місцями просто маски вдягали, бо неможливо дихати. А в суботу це вже смерділа дохла риба. Вона розкладалася. Запах жахливий.
— Наші хлопці сьогодні виїжджали. Кажуть: вода починає очищуватися, дохла риба уходить, — переповідає Аліна ЛИСИЦЯ, староста Салтикової Дівиці Куликівської громади. — У п’ятницю і суботу з Десни відчувався запах.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Олена ГОБАНОВА. Фото ФБ групи "Друзі Сеймського ландшафтного парку"
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Півтори тонни загиблої риби закопали на три метри
- Лікар-гематолог вважає, що заражена вода з Сейму та Десни може містити компоненти ракетного палива
- Забруднена вода з Десни досягне Києва у середині вересня. Зараз забруднення у Шестовиці
* * *
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":