Екологи здійснили інструментально-лабораторний контроль гідрохімічного складу річки Стрижень, а заразом оглянули і саму річку. Результати виявилися неочікуваними. Зокрема, тримати відповідь за стан водойми доведеться і Чернігівській міській раді.
До Державної екологічної інспекції у Чернігівській області постійно надходять звернення від мешканців міста Чернігів щодо екологічного стану річки Стрижень, в тому числі через застосунок «Екозагроза».
У червні під час розгляду одного з таких звернень Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області проведені обстеження прибережної зони та водної поверхні річки Стрижень в межах міста Чернігова.
За результатами досліджень поверхневих вод встановлено, що гідрохімічні показники води в річці Стрижень знаходяться в межах встановлених нормативів для водних об’єктів господарсько-побутового використання. За виключенням перевищення концентрації органічних речовин по вмісту ХСК (46 мг/дм3, при нормі 30 мг/дм3).
Показники хімічного споживання кисню (ХСК) та біологічного споживання кисню (БСК), це умовні величини, які свідчать про проходження в річковій воді процесів окислення органічних та неорганічних речовин, що напряму пов’язано з паводком та підтопленням берегової зони.
В ході обстеження прибережної зони та водної поверхні річки Стрижень в межах міста Чернігова екологи зафіксували захаращення берегів та водного дзеркала річки сміттям, рослинними рештками та господарсько-побутовими відходами.
«Враховуючи зазначене, з метою попередження виникнення надзвичайних ситуацій, загибелі водних біоресурсів, забруднення об’єктів довкілля та покращення гідрохімічного стану річки Стрижень Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області надіслано лист-вимогу Чернігівській міській раді щодо проведення заходів по впорядкуванню прибережної зони та водної поверхні річки Стрижень в межах міста», - йдеться у повідомленні Держекоінспекції у Чернігівській області.
Також екологи залишили памʼятку чиновникам про те, як можна оздоровити річку:
- припинення надходження до водойми неочищених зливових вод;
- вирішення питання про будівництво локальних очисних споруд;
- заборона будівництва у водоохоронній зоні;
- підвищення рівня екологічної свідомості та екологічної культури населення міста та інших населених пунктів розташованих на берегах водного об’єкту.
Також юрист та активіст Олександр Гашпар опублікував відповідь Держекоінспекції щодо березневого складування відходів від розбору готелю "Україна" поблизу озера Земснаряд. Зокрема, у листі йдеться про те, що відходи таки розмістили в межах прибрежної захисної смуги водойми, а проби ґрунту показали перевищення нормованих показників вмісту хімічних речовин.
«На момент огляду території (квітень 2024), спостерігався період весняної повені, що унеможливлює визначення на місцевості фактичних розмірів і меж прибережної захисної смуги водного обʼєкта та зʼясування питання щодо дотримання її природоохоронного режиму. Проте за результатами досліджень та вимірів на земельній ділянці… встановлено, що розміщення відходів відбувається у її межах».
З метою встановлення факту забруднення земель на частині земельної ділянки … яка ймовірно зазнала змін у екологічному стані ґрунтів, інспекцією 4 квітня 2024 проведено відбір проб на дослідження. Результати дослідження, які свідчать про перевищення нормованих показників вмісту хімічних речовин отримані 10 травня 2024», - йдеться у відповіді Держекоінспекції, яку оприлюднив юрист.
Тож Олександр Гашпар питає - чи вибачиться секретар Чернігівської міської ради Олександр Ломако за те, що людей - мешканців міста, які обурювались влаштуванням сміттєзвалища на березі Земснаряду, він публічно назвав людьми з порушеннями в головах?
«Чи це на його думку теж не порушення і це ок?», - запитує активіст.
Олександр Ломако поки не коментував це.
"Час Чернігівський" писав про таке: