Цуцики — так по-народному називають невеличкі дощечки, круглячки, тощо. Вони дешевші за звичайні рубані дрова. Не треба когось наймати, аби попиляти. Привіз, заніс і топи всю зиму.
На лісопромисловому комплексі в місті Остер на Козелеччині кускові відходи (цуцики) — 394 гривні за кубометр. Чим більше розпилюють дерев, тим більше відходів. Доставка в місті — 166 гривень за кубометр. За межами — дорожче.
Пучок паливний — 414 гривень за кубічний метр. Є ще інші відходи лісопиляння (обзели), тобто боковини дерева з корою — 306 гривень за кубометр. Обзели можна придбати на будь-якій пилорамі області. Ціни на них встановлюють власники. Цуцики є не всюди, а лише там, де ведеться переробка.
Побутує думка, що від них менше тепла. Але це не так. Як пояснюють лісівники, усе залежить не від розміру, а від порід дерев. Від того, сухі чи вологі. Наприклад, якщо з твердої породи — дуба, ясена, — то теплотворна здатність більша. У сосни, вільхи менша, вони швидше згорають.
— Ми реалізуємо паливні пучки (обрізки ) за 400 гривень кубічний метр. Доставка лише по Корюківці. Є «КамАЗ»-самоскид, «прив’язаний» до цеху переробки. Вартість доставки — 72 гривні за кілометр, — пояснює Сергій ТОСЕНКО, головний інженер філії «Корюківське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України».
— Паливні пучки — це рейки, обзели. Чи є цуцики?
— Відторцовка — відходи переробки деревини. Їх у нас небагато. За тиждень, може, набереться дві машини. Коштують стільки ж, скільки і пучки.
— Чи продають цуцики в городнянському лісгоспі?
— Ні. Є паливні пучки (обапол, тонкі рейки) за 450 гривень куб, без доставки. Потрібно самим приїздити, — каже Олександр ДЕМЯНЦЕВ, головний інженер філії «Городнянське лісове господарство».
Авторка: Валентина ОСТЕРСЬКА, "Вісник Ч"