Чи зникнуть «яйця Фаберже» з полиць чернігівських супермаркетів?

01 ЛИСТОПАДА 2022, 08:30

2666

Чи зникнуть «яйця Фаберже» з полиць чернігівських супермаркетів?

Фото з відкритих джерел

Анекдот про те, що українські кури несуться яйцями Фаберже - вже більше не анекдот. Ціни на популярний дієтичний продукт - найвищі за всю історію Незалежності. Уперше фіксувати надвисоку інфляцію на яйця у Держстаті почали у вересні.

Як повідомляло ГУ статистики у Чернігівській області, на споживчому ринку області у вересні 2022 ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на 1,9%. Найбільше (на 16,1% та 11,6%) подорожчали яйця та фрукти.

У мережі «Сільпо» яйця І категорії по 67,99 грн. Найдешевша цінова пропозиція зі знайдених - у «АТБ», де курячі яйця І категорії коштують по 60,9 грн за десяток. Тобто, 1 яйце коштує понад 6 гривень.

На ОЛХ серед чернігівських домогосподарств можна знайти пропозиції по 60 грн за десяток. Правда, без уточнення категорії продукту.

Однак, Міністерство аграрної політики заспокоює:  ціни на яйця невдовзі почнуть знижуватися.

Закупівельні ціни на тендерах на курячі яйця стабілізувалися. Зростання майже зупинилось – 20 жовтня середня закупівельна ціна торговельними мережами становила 59,6 грн за 1 десяток (+3% до ціни 13.10), а 27 жовтня ціна становить 60,1 грн за 1 десяток, що на 1% вище ціни минулого тижня.

Виробники відновлюють поголів’я птиці задля забезпечення попиту і стабілізації ринку.

«Орієнтовно до кінця року посадять як мінімум +6,5 млн шт. птиці, що на 35-40% більше у порівнянні до поголів’я вересня. Від моменту посадки до старту повноцінного знесення яєць проходить 150 днів (5 місяців). То ж, можемо очікувати зниження ціни до економічно обґрунтованої. Ми вийшли на цінове плато, а коли збільшиться поголів’я курей-несучок, очікуємо на зниження ціни», - зазначив заступник Міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

Але оптимізму заступника міністра не поділяє найбільший виробник яєчної продукції України, власник компанії UkrLandFarming Олег Бахматюк, який нині перебуває у Австрії, окрім того, саме він є фігурантом справи про хабар колишньому очільнику ДФС Роману Насірову, якому нещодавно вручили підозру.

Саме UkrLandFarming є аграрною компанією, яка зазнала критичних збитків внаслідок російської збройної агресії. Обсяг втрат на рівні до 2 млрд доларів. Тож, на сезонний чинник здорожчання яєць наклалася ще й війна.

«Коли наш інкубатор у Макарові був на окупованій території, ти не можеш завести батьківське поголів’я та інкубувати яйце. Відповідно, іде старіння поголів’я. Зараз курка вмирає. Продуктивність курки залежить від її віку. Літом вона несла 80%, а зараз несе 50% і просто вмирає.

Ми тримаємо старих курей, щоб на ринку не було ще більшого дефіциту. Якщо не відновити поголів’я, то на наступний рік буде ще більша катастрофа. Яєць не буде.

Ми поставили ціль відновити виробництво 50 мільйонів яєць на місяць зі 100 мільйонів, що ми втратили. Для цього нам треба 3 мільйони дорослого поголів’я і 420 мільйонів гривень обігових коштів. Зараз над цим активно працюємо», - говорить аграрій в інтерв‘ю «Українській правді».

Також, втрачені птахофабрики "Чорнобаївка" та "Чорнобаївка нова". Це найбільший птахокомплекс країни, де померли 4,5 мільйона птиці.

Птахофабрика "Ареал-Снігурівка" у Миколаївщині знищена, виробництво в Миколаєві, Волновасі та Бахмуті зупинене, Донецька птахофабрика зупинена. Розбомблена Київська птахофабрика, пошкоджена Макарівська – вони теж не працюють.

Нині компанія працює над відновленням потужностей на Харківщині та Київщині.

Раніше ринок був на 25% профіцитний, надлишок аграрії експортували. Довоєнний ринок, за оцінками Бахматюка, мав обсяг 5,5 мільярда яєць промислового виробництва і 6,5 мільярда виробництва селянськими господарствами. Та споживання впало через зменшення кількості населення, при цьому, виробництво впало ще стрімкіше – щонайменше на 30%.

Тож, через втрату потужностей у жовтні компанія взагалі не планує експорт продукції.

На відміну від прогнозів МінАП, аграрний бізнес, навпаки, прогнозує тільки ріст цін на яйця.

Бо 72% собівартості продукту - це ціна корму для птиці. Якщо в ЄС тонна кукурудзи коштувала 350 євро, то в Україні – 100 євро. Однак, зерновий коридор підняв ціни у 2,5 разу. Піднятий Нацбанком курс також вплинув на витрати при закупках.

Ці чинники призвели до того, що собівартість виросла майже удвічі, на 70-80% порівняно навіть з літом.

«Ми працюємо над тим, аби запустили інкубатори. Сподіваюся, разом з іншими компаніями нам вдасться вирівняти ситуацію. Єдине нове питання в нас – віялові відключення електроенергії. Наприклад, на Кам’янець-Подільській птахофабриці нас попереджають, що можуть відключати, а наші дизель-генератори можуть працювати лише чотири дні», - резюмує Бахматюк.

"Час Чернігівський" розповідав про допомогу фермерам на Чернігівщині: Чернігівські аграрії першими в Україні отримали засоби для зберігання зерна.

Схожі новини

Від обстрілів прикордоння найбільше дісталося оселям бабусь

19 СІЧНЯ 2025, 21:39

Довічне для Альони і двох чоловіків за потрійне вбивство

19 СІЧНЯ 2025, 18:34

Навчив і пішов добровольцем у 22 роки

19 СІЧНЯ 2025, 17:02

Жінки з громади на Чернігівщині хочуть народжувати у своїй лікарні

19 СІЧНЯ 2025, 13:57

Нічна тривога: що відомо про ворожі безпілотники на Чернігівщині

19 СІЧНЯ 2025, 12:05

Вiдео

Ліквідація МСЕК: як на Чернігівщині працюють нові експертні команди

19 СІЧНЯ 2025, 11:02

Йшла замінованою дорогою 30 км: історія переселенки на Чернігівщину

19 СІЧНЯ 2025, 09:21

ТОП-переглядів