У багатьох лікарнях на дахах — сонячні панелі. Але чи завжди є світло? Кажуть, узимку потужності не вистачає.
— Світло є, — заперечує Олег МАКСИМЕНКО, генеральний директор сосницької лікарні.
— І зараз є, і восени було, — додає Людмила САВЧУК, лікарка.
— У нас світло є фактично завжди, — підтверджує Григорій РАЗНОВАН, генеральний директор Менської міської лікарні.
— Задоволені ефективністю сонячних панелей?
— А ви як думаєте? Світло відключають час від часу. А сонячна батарея працює. Навіть коли похмура погода, продукує електроенергію. На сьогодні вироблено понад два мегавати. Економія електроенергії, дійсно, суттєва. Це при тому, що взимку сонячні батареї працюють не на повну потужність.
Спочатку нам поставили шість акумуляторів до цієї батареї, — продовжує. — Потім, коштом благодійного фонду, ще три акумулятори додали. Ще три ми закупили за кошти міського бюджету.
Зі слів Григорія Разнована, нині в менській лікарні 12 заряджених акумуляторів. Коли ресівці розчищали гілки на території закладу, на три години вимикали світло. Постачання електроенергії забезпечували акумулятори, що заряджались від сонячної батареї. І розрядилися вони всього на 30 відсотків.
— Зараз, узимку, панелі виробляють близько 12 кіловат електроенергії за годину, — каже Григорій Разнован. — І, по суті, перекривають наші потреби. У повному обсязі. Буде збільшуватися день, буде більш-менш сонячна погода. І потужність становитиме 40 кіловат за годину. А за рік панелі вироблять 30 мегават.
Узимку цього року сонячні панелі поставили й у козелецькій лікарні.
— Сонячна станція потужністю 25 кіловат, — повідомляє В’ячеслав ПРИЛІПКО, генеральний директор Козелецької лікарні інтенсивного лікування. — На даху 58 панелей. Є акумулятори місткістю 61 кіловат-година.
Станція перекриває до чотирьох годин під час блекаутів (відключень світла). Також економити понад 230 тисяч гривень у рік на платежах за електроенергію.
Є сонячні панелі і в Корюківській центральній районній лікарні. 60 панелей потужністю 26,1 кВт. Економія в оплаті за світло буде, порахували, 217 тисяч гривень.
Зі слів адміністрації, система обладнана акумуляторними батареями місткістю 61 кіловат-година. Це, як і в Козельці, дасть можливість лікарні автономно працювати до чотирьох годин. Адже світло відключають.
Додаткове джерело електроенергії — панелі — є на даху бахмацької лікарні.
Є на даху ніжинського пологового. Сонячні панелі потужністю 80 кіловат. Сонячна станція, як і попередні, гібридна. Тобто обладнана ще й акумуляторами. Робота з встановлення станції тривала три тижні.
Ще у 2023 році 100 сонячних панелей встановили на даху обласного Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
У 2023-му з’явилися вони й у Чернігівській обласній дитячій лікарні. Потужністю 35 кіловат. Встановлені на корпусі для немовлят. Забезпечують вісім годин безперебійної роботи. Навіть коли ввімкнена вся апаратура. З’явилася можливість суттєво економити електроенергію. За словами Тетяни Лебедєвої, гендиректорки, до 100 тисяч гривень на рік. Станція також гібридна. Тобто виробляє й накопичує. Має потужні акумулятори.
Є і в Чернігівській обласній лікарні. Станція зі 108 панелей. Потужністю 40 кіловат. Акумулятори місткістю 85,2 кіловат-години. Система дозволяє перекривати споживання електроенергії в хірургічному корпусі. А також підключати критичне обладнання аварійного освітлення, операційної торакального відділення, кабінету комп’ютерної томографії, відділення інтервенційної кардіології. Лікарня економить на оплаті. Це дозволить, наприклад, купувати нове обладнання.
Сонячні панелі на лікарнях області встановлюються коштом міжнародних благодійних фондів та вітчизняних організацій за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке:
- На Чернігівщині на хабарі затримали лікаря: "продавав" непридатність до служби
- Поранених із прикордоння перевезли до сусідньої громади
- Напередодні Нового року жінка викинулася з лікарняного вікна
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":