Різдвяний піст цього року по-новому почався 15 листопада. На 13 днів раніше. Чи всі, хто дотримується, вчасно зорієнтувалися?
— Так, різдвяний піст за новим календарем почався на 13 днів раніше. Але на новий Юліанський календар перейшли не всі церкви ПЦУ, — здивував отець Володимир (ШЕМЕНДЮК), благочинний Менського округу, настоятель Свято-Георгіївського храму ПЦУ Мени, а за сумісництвом — і Свято-Вознесенського храму в Корюківці. — З благословіння митрополита Єпіфанія, голови православної церкви України, на соборі було прийнято рішення про те, що ще рік триватиме перехідний період (а церковний рік починається з вересня. — Авт.). І кожна парафія самостійно приймає рішення: чи вони переходять на новий календар уже зараз, чи поки що впродовж року залишаються на старому.
Ми перейшли зразу. На Спаса, коли більшість парафіян були в храмі, перед освяченням запитали їх думку. І за результатами цих зборів перейшли на новий стиль.
Різдвяний піст суворий. Не дозволяється вживати м’ясні продукти, яйця, молоко і молокопродукти.
— Ананаси, банани? Цукерки?
— Якщо ми ще й у фруктах себе обмежуватимемо, то звідки ж у нас сили візьмуться? Цукерки можна, якщо вони без білкових компонентів. Сумніваюсь, що зараз додають масло. Молочний шоколад можна замінити чорним. Риба благословляється в неділю, на свята.
Але, згідно з благословінням митрополита Єпіфанія, головне в пості — це обмеження. Кожен сам відчуває свій організм. В якій мірі він може, так і має себе обмежувати. Піст не повинен наше тіло калічити, а навпаки — вдосконалювати.
Головне під час посту — посилена молитва, відвідування богослужінь.
— Не у всіх є час ходити до церкви. Чи можна вдома читати молитву, яку знаєш. «Отче наш», скажімо?
— Посилена молитва — це я мав на увазі дотримуватися церковного правила. Прокинувся зранку — прочитав вранішню молитву. Їх цілий комплекс. Є молитви, які читають упродовж дня. Є вечірні. Спочатку хоча б одну, з часом збільшити.
— Як на піст впливає війна?
— Ніяк. Навпаки, раніше в православ’ї була поширена традиція: коли за календарем немає посту, але він накладається перед битвою. Щоб Господь, побачивши наш благий намір, дарував перемогу. І особливо зараз, під час війни, ми маємо молитися за наше військо, за нашу перемогу.
— Матюкатися в піст не можна?
— Само собою. Лихослів’я взагалі неприпустиме в православ’ї. А під час посту особливо. Людина має бути стриманою. Почекати з розвагами.
— Чи є обмеження в сексі?
— Церква радить утримуватися. Але якщо є фізична потреба в людини, і вона живе в шлюбі... То хоча б обмежувати.
Різдвяний піст закінчується 24 грудня. А 25 грудня — Різдво
— А розговлятися коли? У передріздвяну ніч, після першої зірки на небі вже можна голубці?
— 24-го ще піст. І якраз у переддень Різдва піст суворий.
Це має бути так: люди йдуть до церкви, а після вечірнього богослужіння вже і зорі на небі видно. На вечерю готують 12 пісних страв: вінегрет, картопля, капуста... Рибу можна, Святвечір же. А 25-го, на свято, уже й голубці, і ковбасу.
У Святвечір варять Багату пісну кутю. Багата — бо додають мак, горіхи, родзинки, мед. Але вона на олії (на пісному маслі). Перед Хрещенням (по-новому — 6 січня) буде Голодна кутя, бо в цей один день (5 січня) також строгий піст. А на Щедрівку (Новий рік) — Щедра кутя. Можна додавати масло, молоко.
— Щедрувати тепер дітям 31 грудня?
— Так. Цього року щедруватимуть у неділю, 31 грудня. А в понеділок, 1 січня, підуть засівати. А чи перейдуть дітки на новий церковний календар, побачимо. Може, двічі ходитимуть.
— Що робити з алкогольними напоями? Пити чи не пити?
— Поставити в сервант, — жартує отець Володимир. — І брати тільки на свята. У міру. Наприклад, зараз триває Різдвяний піст. Але вчора святкували Миколая. На свято благословляється вино.
— А пиво?
— Пиво створили монахи, якраз для підтримання фізичних сил. Воно благословляється в піст. Якщо його не пити з баварськими ковбасками. А горілку — зась.
Авторка: Олена ГОБАНОВА, "Вісник Ч"