На сайті популярного модного глянцю показали світлини родинного дому ONUKA. Фотограф видання Поліна Гребеник зазнімкувала будинок артистки у Чернігові. Саме там, на його базі, Ната Жижченко створила арт-проєкт «Фабрична,12», названий так за адресою дому її дідуся - знаменитого майстра музичних інструментів Олександра Шльончика. Чернігівський будиночок став героєм рубрики Vogue Ukraine «Сила традицій».
Зокрема, там виклали і текст спілкування зі співачкою. Артистка із чернігівським корінням розповіла, що дім її дідуся - старовинний, його побудували у 1904 році.
У домі історія в кожній деталі: більшість меблів — масивний дерев’яний комод у вітальні, накритий скатертиною стіл, важкі стільці — створено руками прадідуся Нати, відомого у Чернігові меблевого майстра, а весь текстиль вишитий руками прабабусі. Діти Нати і композитора Євгена Філатова — чотирирічний Сашко та однорічна Ліна — вже п’яте покоління родини в цьому будинку, йдеться у матеріалі Vogue Ukraine.
Саме тут, в Чернігові Ната Жижченко народилася як особистість та артистка, саме тут народився і проєкт ONUKA.
Ната Жижченко
"Тут, саме на цьому місці, почалися мої уроки музики, — каже вона та показує на залиту осіннім сонячним світлом веранду. — Мені було 4 роки, коли дідусь зробив мені сопілку і прямо тут, на цій веранді я почала вчити свою першу мелодію. Я пам’ятаю цей момент як тепер, хоча була зовсім маленькою, — мені було стільки років, як зараз моєму синові", - говорить артистка.
Олександр Шльончик був музикантом і майстром народних інструментів: понад три десятиліття він працював на Чернігівській фабриці музичних інструментів, давав життя старовинним інструментам, зокрема, реставрував торбан — струнний щипковий інструмент, що колись належав Тарасові Шевченку.
Бабуся Наталії, Валентина Шльончик, була співачкою, бандуристкою, матір — піаністка, викладачка музики у школі. ONUKA почала свій музичний шлях дуже рано і вже у 9 років гастролювала з духовим оркестром Національної гвардії України, а в 15 — написала перший електронний трек.
У 2014-му, якраз у розпал Революції гідності та соціальних змін, через які проходила наша країна, народився ONUKA — гурт, у музиці якого електронний звук поєднано зі звучанням народних інструментів, зокрема бандури та сопілки. За 10 років ONUKA випустили 4 альбоми, які неодноразово очолювали чарти українського iTunes; зіграли концерти в країнах Європи, а також у Китаї, Канаді, Сполучених Штатах, представляли Україну на найвідоміших світових фестивалях — Sziget, Eurosonic Noorderslag, були запрошеними гостями Євробачення в Києві; а головне —надихнули мільйони українців подивитися на власну музичну спадщину по-новому.
Разом із чоловіком Євгеном Філатовим співачка почала реставрацію родинного будинку у 2021. Спочатку планувала зробити тут музей дідуся, але повномасштабна війна змусила її зрозуміти, що тут має бути не музей, а живий культурний простір — із заняттями співом та музикою, лекціями та майстер-класами.
До відновлення будинку артистка підійшла делікатно й відповідально, намагаючись максимально відновити і зберегти спадщину власної родини. Оскільки будівля завжди опалювалася тільки пічкою, то тут провели опалення, замінили підлогу та зробили сучасну кухню, аби дім був пристосований до життя, — разом із чоловіком та дітьми Ната проводить значну частину часу саме тут. Усі декоративні автентичні елементи зберегли. Наприклад, для збереження тонкого скління веранди — це старовинний тип обробки скла, характерний для майстрів Чернігівщини, — замовили ручну нарізку скла у місцевих майстрів.
Окремої уваги потребувала реставрація оздоблення будинку, декорованого різьбленими елементами, так званим чернігівським мереживом, яке внесено до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України. Реставруючи дім, Ната та Євген познайомилися з волонтерським рухом "Дерев’яне мереживо Чернігова", учасники якого відновлюють фасади будинків, відтворюючи на лазерному принтері малюнок і замінюючи пошкоджені елементи. Після цього артистка навіть зробила на руці татуювання з елементами мережива родинного будинку.
Реставрація будинку та робота над запуском простору "Фабрична, 12" тривали останні 2,5 роки.
Сьогодні в будинку на Фабричній, 12 проходять лекції та зустрічі з музикантами (серед нещодавніх гостей простору — бандуристка Марина Круть та гурт "ДахаБраха"), майстер-класи з народного співу (зокрема, всі охочі можуть долучитися до вивчення та виконання старовинних поліських пісень, а до зимових свят тут вже запустили курс лекцій про різдвяні колядки); в майстерні дідуся Нати відновили виробництво інструментів за кресленнями Олександра Шльончика; знімають мініфільми, а на подвір’ї грають музичні лайви.
"Це місце-лабораторія, яка з’явилася дуже своєчасно і дає відповідь на наш сьогоднішній запит про національну ідентифікацію. Я сама тут виступаю тільки ретранслятором, допомагаючи широкій аудиторії познайомитися з етнографами та дослідниками спадщини, усіма, хто зберігає традицію, — можливо, у цьому і є моя місія сьогодні", - зізнається артистка.
"Час Чернігівський" писав про таке: