Фонд державного майна України разом з Міністерством економіки розробили методику визначення збитків, завданих російськими військами під час окупації, для підприємств, організацій всіх форм власності: державної, приватної, комунальної.
— Для того, щоб оцінити масштаби пошкодження, потрібно максимально зібрати якомога більше доказів, — пояснює Валерій ЙОВЕНКО, заступник начальника регіонального відділення, начальник управління Фонду держмайна. — Фотографії, відео, свідки, які бачили хто, як і коли пошкодив майно. Протоколи і висновки ДСНС. Якщо власник майна писав заяву до поліції щодо пошкодження, інформацію про відкрите кримінальне провадження. Акти проведених ремонтних робіт. Аби далі рухатися, потрібно мати на руках документи щодо права власності на пошкоджене майно. Провести інвентаризацію.
Тільки після цього звертатися до спеціаліста, який буде проводити оцінку збитків. Їх здійснюють незалежні оцінювачі, які мають ліцензії. Це експерти, які оцінюють ринкову вартість будь-якого майна. Або судові експерти. З останніми до цього часу ми не працювали, але вони також можуть це робити.
— Безкоштовно?
— Державна форма власності — безкоштовно, усі інші — за кошти заявника. За цінами мирного часу, оцінювачі брали від півтори до трьох тисяч гривень за одну будівлю. Скільки буде коштувати послуга оцінки саме пошкодженого майна, сказати зараз важко.
— Минуло вже 500 днів з дня вторгнення, Чернігівщину окупанти нищили рік тому. Як зараз будуть оцінювати збитки, за рік пошкоджене розвалилося ще більше.
— Оцінювач повинен фіксувати не те, що було минулого року, а те, як зараз.
— Усе зібрали, куди йти далі?
— У суд. Підприємець також може подати позов щодо упущеної вигоди. Скільки підприємець міг би заробити за цей час. І це також робить оцінювач.
— Першопрохідці в області є?
— До нас поки що не надійшло жодного документа про оцінку збитків. Підприємці ще тільки починають збирати документи. Дзвонять, запитують. Процедура не швидка.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Юлія СЕМЕНЕЦЬ
"Час Чернігівський" писав про знищений росіянами бізнес:
- Росіяни знищили під Черніговом фермерське господарство, яке будувалося 17 років. Збитків на $700 тис.
- Постраждалому від обстрілів торфозаводу допоможуть з місцевих фондів
- «Якби ми не зупинили коректно завод - пів Чернігова не було б»
- На околицях Чернігова росіяни розбомбили завод із польськими інвестиціями
- Російська армія обстріляла завод із виробництва дитячого спортивного знаряддя у Чернігові