Керівник Базису Андрій Склярець демонструє знімальній групі Часу Чернігівського нову сонячну електростанцію, яку встановили на даху підприємства минулого року. Енергію використовують на власні потреби для забезпечення роботи енергозатратного виробництва. Нині за добу станція виробляє близько 500 кіловат. Це половина від загального добового споживання підприємства.
"Весь дах планували услати панелями. Мали отримати 120 кіловат. Зараз частинами прийшло, і маємо 88 кіловат. Акцентую увагу, що станція для власних потреб, а не для продажу. О 12.53 у Чернігові полудень. Якби для продажу оріентація - була б на південь. У нас на захід і схід…", - пояснює Андрій Склярець, голова правління ПАТ «Базис».
На купівлю сонячної системи витратили близько 2 мільйонів гривень, але воно того варте, каже керівник. Якщо 10 років тому про таку станцію можна було лише мріяти, враховуючи ціни та правила гри на ринку альтернатичної енергетики, то зараз ситуація виглядає набагато краще.
Андрій Склярець чекає аби парламент прийняв законопроект 9011, який би не обмежував генерацію, стимулював і підтримував виробників альтернативної енергії.
"На сьогодні цифри з нуля, якщо буде бізнес дивитися, то сонячна станція на 120 квт коштує 81 тисячу доларів - 3.1 млн грн. Виробляє за рік 125 мегават, що еквівалентно при сьогоднішній ціні 0.8 млн. Термін окупності при ціні 6.20 грн. за кіловат – 4 роки", - каже бізнесмен.
"Базис" під час облоги Чернігова забезпечував продуктами медичні заклади, військових та хлібопекарів. Під час ворожих обстрілів було зруйновано одне з приміщень. Нині підприємство відновило свою роботу на довоєнний рівень. Продовжує і надалі підтримувати українських захисників. Більш того, вдалося відкрити нові виробничі потужності.
"Це наш цех виготовляє заготовки та напівфабрикати. Заготовки для піци, пельмені, вареники, чебуреки. В сусідньому цеху - салати та десерти. Тричі на день розвозимо по наших обєктах", - розповідає Денис Склярець, заступник голови правління ПАТ «Базис».
Попри повномасштабну війну підприємство змогло оновити і мережу власних піцерій та асортимент продукції. За порадами стали звертатися до своїх клієнтів. Змінили і рецепт тіста улюбленої чернігівської піци.
"Через інтернет і наші ресурси намагаємося чути наших гостей. Останні новинки та рецептури – це їх побажання. Не уявляв піци з прошутто, а вона вже є. Це подяка нашим гостям і кухарям за ідеї. Час після окупації обєднав всіх. Нема барʼєру між обслуговуванням і гостями. Є розуміння", - каже Денис Склярець.
Війна, порушення логістичних маршрутів та багато інших економічних факторів змусили чернігівський бізнес об’єднатися. Понад 80% постачальників продукції для Базису – це місцеві виробники. Від держави підприємство хоче не багато – пільгового кредитування.
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Заклади громадського харчування: як живе бізнес у Чернігові
- Колектив менської пекарні «ХлібОК» мріє якнайшвидше почати випікати хліб «Переможний»
- Городнянські екологічні огірки: Володимир Дрига здійнив давню мрію - вирощує у теплиці 700 кущів огірків
* * *
Проєкт реалізується за підтримки IREX та Посольства США в Україні. Зміст публікацій є одноосібною відповідальністю "Час Чернігівський" та "Сусіди.Сity" і не обов’язково відображає погляди грантодавця