Буває й так: у Мені пологове закрили — за рік 45 діток, Новгороді-Сіверському є — хоча народилося 40

17 ГРУДНЯ 2023, 15:39

5218

Буває й так: у Мені пологове закрили — за рік 45 діток, Новгороді-Сіверському є — хоча народилося 40

Менька та Новгород-Сіверська лікарні

У Менській міській лікарні закрили пологове відділення. Рішення ухвалили депутати міськради. НСЗУ (Національна служба здоров’я України), замовник медичних послуг і платник  за  них, на менське пологове грошей не дає.

Обіцяють роботу всім

— Як працевлаштують медсестер у зв’язку з закриттям пологового?

— Плануємо працевлаштувати всіх,  — запевнив Григорій РАЗНОВАН, генеральний директор Менської міської лікарні. — У нас є вакантні посади медсестер.

Лікарі пологового, за словами Григорія Разнована, теж працюватимуть у лікарні. Це акушери-гінекологи, гінеколог-неонатолог (неонатолог — лікар для немовлят) та неонатолог, яка пройшла спеціалізацію реабілітолога.   

У лікарні, хоч пологове і закривають, надаватимуть допомогу жінкам. Зберігається консультування, ведення вагітних в амбулаторних умовах, лікування вагітних у стаціонарі. Ці послуги  держава фінансує.  На них є пакет.

Пакет — чарівне слово, яке значить, що лікарня підготувалася надавати медичні послуги. Описала, що вона може робити. Якщо це задовольняє вимоги Національної служби здоров’я України, а вони жорсткі (там і кількість лікарів, і обладнання, і кількість пацієнтів), служба укладає договір з лікарнею. І платить їй гроші. А для людей послуги безплатні, тобто оплачені державою.

 

Там район. Там прикордоння. У Мені ні того, ні того

З початку року в Мені народилося всього 45 малюків.

За останні півтора місяця ніхто майже й не звертався. «Швидка» за замовчуванням породіль везла до Корюківки або в Чернігів. Від Мени до Корюківки (Мена входить до Корюківського району) — 31 кілометр, від Мени до Чернігова — 70.

Правда, була одна кандидатка з ЕКЗ (екстракорпоральне  запліднення). Цей випадок згадав Григорій Разнован, виступаючи перед депутатами міськради. Побоялися брати її на пологи.  А вона не побоялася, смілива жінка! З іншого боку, це підтверджує рівень довіри до менських гінекологів.

 

Отже, 45 пологів за 10 місяців. А  щоб держава фінансувала відділення, треба 150 на рік.

У цей же час у Новгород-Сіверській центральній міській лікарні імені Буяльського, теж при низькій народжуваності, пологове відділення існує. Це підтвердила Оксана ЧЕРНЕНКО, генеральна директорка.

— Ми — лікарня прикордонна, у нас є відповідний пакет на пологи, — пояснила Оксана Черненко. — Але звісно, що кількість їх менша, ніж статистично вимагають. Чотири десятки. Не так багато, як хотілося б... Та відділення в такий складний час у прикордонні повинно бути. Жінки мають   народжувати в нормальних умовах.

Цікава арифметика

Мена дуже хотіла, щоб  пологове відділення в місті збереглося. У 2021 народила 141 жінка, дев’яти не вистачило до 150.

У 2022 році навіть доплачували по дві тисячі гривень жінкам з інших громад. На руках їх  носили. І за рік народилося аж 153 малюки! На троє перевиконали план. Але пакет все одно не отримали, бо в НСЗУ для розрахунків взяли три місяці — липень, серпень, вересень. За три місяці було 35 пологів, а мало б бути 38.  Але за рік 153! Цікава арифметика, чиновницька.

У 2023 пологове працювало, хоча пакета не було. У наслідку лікарня понесла збитки: 1 мільйон 187 тисяч гривень.  Цю цифру на сесії озвучив Григорій Разнован.

За 10 місяців на утримання пологового лікарня витратила, з урахуванням зарплат, 1 мільйон 451 тисячу 500 гривень. Та ще на медикаменти  — 107 тисяч гривень. А від Національної служби здоров’я України на акушерсько-гінекологічні послуги без пологів отримали всього-навсього 371 тисячу 500 гривень.

— Якби Мена стала центром району, то і пологове не закрилося, — ділюся припущенням.

Мена не стала центром району, то й лікарня не стала кластерною. Тобто вузловою.  Кластерними лікарні стали, за негласною установкою, у центрах районів. Це відмічають і лікарі, і політики.  А ще кластерними стали в прикордонні.

Менська ж стала лікарнею загальної практики (ні прикордоння, ні райцентру). Тут за виживання ще треба поборотися..

Що буде? Інсультне відділення

За лікування мозкових інсультів добре платять, відмічає Григорій Разнован. За 10 місяців у Мені пролікувалося 246 інсультних хворих, за них лікарня отримала аж 4,5 мільйона гривень.

Апаратура є. Лікарів достатньо. Роблять тром­болізіс  (розчинення тромбів), а це одна з умов надання пакета.

Розташують інсультне відділення в колишньому вже пологовому.

Пакет медичної допомоги при гострих мозкових інсультах серед загальних лікарень області є тільки в Мені.

Авторка: Тамара КРАВЧЕНКО, "Вісник Ч"

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

У невеликій громаді на Чернігівщині відкрили «МініМакДональдз»

21 СІЧНЯ 2025, 20:52

У громаді, де проблеми із пальним, відкрили заправку

20 СІЧНЯ 2025, 19:18

У вбиральні на Чернігівщині чисто, як в аптеці

20 СІЧНЯ 2025, 17:34

Уряд Словенії задонатив на піротехнічну машину для Чернігівщини

20 СІЧНЯ 2025, 16:46

АРМА здійснило огляд переданого в управління майна Нікопольського заводу феросплавів, який належить олігарху Коломойському

20 СІЧНЯ 2025, 16:18

УПЦ не має права користуватися Єлецьким монастирем. Як реагують у соцмережах на рішення Верховного Суду

20 СІЧНЯ 2025, 15:40

Фейкове пограбування у Чернігові: жартівник заплатить чималий штраф

20 СІЧНЯ 2025, 15:19

ТОП-переглядів