Бізнес на Чернігівщині: експорт ще живий, повертають ПДВ, заблоковані податкові накладні

09 ГРУДНЯ 2022, 10:18

1657

Бізнес на Чернігівщині: експорт ще живий, повертають ПДВ, заблоковані податкові накладні

Фото ua.depositphotos.com

ГО «Разом до громадянського суспільства» в рамках реалізації проекту: «Моніторинг адаптації суб’єктів ЗЕД і громадян України до особливостей перетину кордону в умовах воєнного стану (Чернігівська область)» продовжує вивчення особливостей здійснення експортно-імпортних операцій в регіоні.

Пропонуємо Вашій увазі звіт за листопад 2022 року за результатами проведення 6 глибинних інтерв’ю з суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності, брокерами, представниками Чернігівської обласної військової адміністрації і торгово-промислової палати.


В цілому, за результатами січня – серпня ц.р. підприємства Чернігівщини здійснювали зовнішньоторговельні операції з партнерами зі 104 країн світу. В порівнянні з аналогічним періодом минулого року експортні поставки скоротились на 41,2 %. Основні позиції в експорті належали зерновим культурам (40 %), жирам та оліям (16,5 %), готовим харчовим продуктам (7,6 %), а також деревині та виробам з неї (7,1 %). Разом з тим, за звітний період у два рази збільшився обсяг експорту жирів та олій, у 1,7 рази – продукції хімічної та пов’язаної з нею промисловості, на 43,2 % – приладів і оптичних апаратів. У інших товарних групах спостерігалося скорочення експортних поставок.

Імпорт товарів за січень – серпень скоротився на 39,1 % відповідно. Загалом 80 % імпорту формували: продукція хімічної та пов’язаної з нею промисловості; текстильні матеріали та вироби; машини і обладнання; мінеральні продукти; папір та картон; полімерні матеріали та вироби; готові харчові продукти.

За попередньою інформацію, у листопаді 2022 року, незважаючи на тривалі відключення електроенергії, спостерігалося незначне збільшення експортних операцій, що пов’язано із наближенням завершення фінансового року і необхідністю вчасного виконання контрактів.

Упродовж місяця збільшилася кількість підприємств, що почали використовувати систему NCTS, причому, з орієнтацією на оформлення декларацій Т1 у внутрішніх митницях. Цей факт є позитивним сигналом як для Чернігівської митниці, яка внаслідок російської агресії втратила транзитний потенціал, так і для брокерської спільноти – як можливість не втратити постійних клієнтів. Однак, учасники процесу ще не у повному обсязі опанували систему спільного транзиту. Подекуди трапляються технічні проблеми, помилки, плутанина з деклараціями тощо. У зв’язку з чим, усі респонденти погодилися з тим, що необхідно поновити практику проведення спільних семінарів за участі представників митниці, торгово-промислової палати і підприємців. Особливо подібні заходи варто організовувати після внесення змін до митного законодавства і інших нормативних документів. Слід зазначити, що на сьогоднішній день проводяться он-лайн зустрічі, але вони не можуть охопити широкого спектру індивідуальних проблем у кожній окремій галузі.

Серед основних проблем, з якими зіткнулися експортери впродовж листопада були перебої з електропостачанням. Так, практично всі учасники опитування повідомили, що їм довелося зменшити обсяги виробництва, а окремі підприємства взагалі його зупинили. При цьому зберегти рівень відправлень товарів за кордон вдалося за рахунок вже існуючих запасів продукції.

Також, відключення електрики позначилися на роботі постів митного оформлення і пунктів пропуску. Періодичні зупинки в роботі відбувалися як на західному кордоні, так і на внутрішніх митницях. Усе це призвело до нерівномірного завантаження інспекторів і брокерів. Проте, завдяки вчасному придбанню генераторів, проблема була швидко ліквідована і не набула системного характеру.

Іншою перешкодою для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності стало різке зростання незареєстрованих (заблокованих) податкових накладних. Якщо зазвичай кількість таких випадків становила в межах 2 – 5 % від загальної кількості, то зараз цей показник почав доходити до 70 %. На думку підприємців, такі дії з боку Державної податкової служби України були незаконними і мали на меті змусити бізнес платити податки у більшому розмірі, ніж це передбачено у законодавстві. Загалом, наприкінці листопада, після ряду звернень до різних інстанцій ситуація почала покращуватися.

Крім того, негативний вплив на експортну сферу діяльності продовжує здійснювати падіння обсягів імпорту. Наслідком такої тенденції стало суттєве зростання вартості перевезення вантажів. Особливо це стосується товарів, які потребують спеціальних умов транспортування, наприклад – зерновозів. Перевізникам складно знайти замовника для доставки подібного товару в зворотному напрямі, а тому, всі витрати перекладаються на експортерів. У результаті, в окремих випадках вартість доставки може доходити до 50 % від вартості вантажу, що робить такі операції нерентабельними.

Щодо позитивних новин, то після тривалої паузи, вже впродовж другого місяця поспіль відбувається повернення ПДВ експортерам.

На фоні загального зменшення обсягів імпорту, бізнес позитивно відреагував на зміни у нормативній базі щодо зняття обмежень на ввезення генераторів. Так, більшість клієнтів, з якими працює торгово-промислова палата і брокери вже скористалися цією нагодою і закупили генератори для власних потреб, що показує налаштованість бізнесу на подальше ведення підприємницької діяльності, незважаючи на складні умови.

Також позитивні зміни відбулися і в роботі Чернігівської митниці. Як вже зазначалося вище, для забезпечення повноцінного функціонування служби, оперативно була вирішена проблема з перебоями електроенергії. Крім того, сталися зрушення в процесі облаштування терміналу в Чернігові. Так, упродовж листопада, на території митного посту була збудована рампа для обслуговування важковагового транспорту. Загалом, учасники опитування відмічали вчасну і якісну реакцію митної служби у вирішенні поточних проблем.

* * *

Ця публікація була підготовлена в рамках проєкту Підтримка «Громадської ініціативи «За чесну та прозору митницю», який виконує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО "Разом до громадянського суспільства" і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу та Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

Схожі новини

Пряма мова

Директорка наукового ліцею з Чернігова про зміни в навчанні та учнях

24 КВІТНЯ 2024, 20:45

Мати просить підтримати петицію щодо присвоєння звання Героя загиблому гранатометнику

24 КВІТНЯ 2024, 19:39

Вiдео

Приїхав чемпіон світу і голови громад: як у Чернігові провели ІІІ етап проекту «Пліч-о-пліч»

24 КВІТНЯ 2024, 18:08

На Чернігівщині старий «запорожець» перетворили на місце для квітів і селфі

24 КВІТНЯ 2024, 17:19

Адвокат, який став на захист рідного міста переконаний: "Якби пав Чернігів – пав би і Київ"

24 КВІТНЯ 2024, 16:23

Фото

Парамедики назвали імена колег, які найпершими прибули на місце ракетного удару по Чернігову

24 КВІТНЯ 2024, 15:23

Фото

Вивчився на медика, а став комунальником: 28-річний мешканець Чернігівщини обожнює свою роботу

24 КВІТНЯ 2024, 14:11

ТОП-переглядів