Слабкість та млявість, майже постійна втома, напівзастуда, безсоння, сухість шкіри, поганий настрій. Це авітаміноз. Він прийшов разом з весною. У лютому-березні в багатьох виникає вітамінна недостатність. Як її подолати?
— Правильно харчуватися, — радить Олександр ФЕДОРЕНКО, терапевт Сосницької амбулаторії, лікар з 35-річним стажем. — Хоча де його знайти, те правильне харчування... Все ж треба старатися. Адже більш ніж 90 відсотків нашого імунітету формується в кишківнику.
Вживайте кисломолочні продукти — кефір, йогурти. Їжте овочі. Червоний буряк, він у нас дешевий. Містить вітаміни В9, В5, В1, РР, Е, А і С. Не забувайте про моркву — вона багата на вітаміни В1, С, В6, В2, Е, РР і К. Додавайте в салати. Як варену, так і сиру.
Їжте часник та цибулю, вони багаті на вітамін С.
Якщо кошти дозволяють, купуйте сушені абрикоси (курагу), вони корисні для серця. Чорнослив. Горіхи — волоські, ліщинові (фундук), кедрові.
Харчування має бути максимально різноманітним. Гречка та інші крупи, яйця, печінка (особливо корисна яловича), м’ясо. Воно не обов’язково має бути пісним — телятина чи курятина. Жирне (свинина) корисне теж. Але за умови, що підшлункова залоза, шлунок нормально працюють.
Жирні сорти риби включайте в раціон — оселедець, скумбрію і навіть просту кільку, бо там Омега-3, Омега-6 — корисні ненасичені жирні кислоти. Не берете рибу, купіть капсули з цими речовинами в аптеці. Там же можна придбати і полівітамінні комплекси, якщо відчуваєте, що вітамінів з їжею вживаєте мало.
Піклуючись про себе, не забувайте бувати на свіжому повітрі. Кисень дає енергію, покращує обмін речовин. А під впливом сонця наш організм сам синтезує вітамін D.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО