12 порад як покращити здоровʼя не в поліклініці, не в лікарні, а вдома

11 ЛЮТОГО 2024, 10:48

642

12 порад як покращити здоровʼя не в поліклініці, не в лікарні, а вдома

12 порад як покращити здоровʼя не в поліклініці, не в лікарні, а вдома

Початок нового року — початок нових планів. А саме роботи над здоров’ям. Його можна покращити не в поліклініці, не в лікарні, а вдома. Поради від лікарів.

— Роблю зарядку щоранку хвилин 30, — ділиться секретами Ігор САДОВСЬКИЙ, хірург Ніжинської міської лікарні імені Галицького, ексзавідувач хірургічним відділенням Ніжинської центральної районної лікарні. — Спочатку легенька розминка. Роблю сім видів вправ з гантелями. Прес качаю. Присідаю. Спину качаю — руки за голову, піднімаюся 10 раз. Тоді планка. Вправа, яка полягає у витримці позиції, схожій на віджимання, але без руху.  Я роблю планку, — а мені 67 років — дві хвилини. Ставлю телефон, секундомір. Задіяні всі м’язи, особливо спини.

Пів години я віддаю організму.  Це дуже гарно. Корисно. Безплатно. Але є умова. Треба мати велику силу волі. У чому? У постійності занять. Я щодня встаю о шостій. І починаю робити зарядку. А тоді вже — голитись, митись. Я молюся вранці й увечері. Молюся, коли вже помився, поголився, перед тим, як снідати. А тоді вже збираюся на роботу.

Займись собою, бо це треба тобі, — звертається лікар до кожного з нас. —  Для свого навантаження —  не для показників. А щоб організм відчув. І відгукнувся.

Ігор САДОВСЬКИЙ, хірург Ніжинської міської лікарні імені Галицького

Ігор Садовський

Позиція Ігоря Садовського співзвучна з порадами Олега Швеця, президента асоціації дієтологів України, консультанта з громадського здоров‘я Міністерства охорони здоров’я України. Він радить (див. https://uoz.cn.ua) пройти профілактичне обстеження, переглянути власне харчування та збільшити фізичну активність. А саме:

 1. Снідати щодня, щоб прискорити обмін речовин і запобігти переїданню.     
 2. Планувати харчування. Зро­зуміти, що ви хочете. Схуднути? Поправитися? Думайте. Це, до того ж, зекономить кошти — купуватимете продумано.
 3. Пийте багато води. Це одна з найздоровіших звичок. У просту воду можна додати шматочки апельсина, лимона, лайма, ягід, огірка.
 4. Рухайтеся за будь-якої можливості. Ходіть.
 5. Свідомо робіть перерву від смартфонів, комп’ютерів.
 6. Вивчайте нове. Нап­рик­лад, вчіть іно­­земну мову. Опа­ну­вання нового дозволяє зберегти мозок здоровим.
 7. Відмовтеся від куріння, якщо курите.
 8. Спробуйте налагодити сон. Він покращує настрій, пам’ять і концентрацію уваги.  З початком повномасштабної війни українці не так часто мають можливість добре поспати. Але в перспективі повноцінний сон знижує ризик серцево-судинних захворювань і допомагає залишатися стрункими. Робіть це за розкладом — лягайте спати та прокидайтеся щодня приблизно в один і той самий час.
 9. Тренуйте тіло. Силові тренування допомагають ор­га­нізму накопичувати м’язо­ву масу замість жиру. Тобто ви будете спалювати більше калорій, навіть сидячи. Тренування  допомагають схуднути, зміцнити серце та кістки. Виконуйте силові вправи: віджимання, випади та підняття тягарів принаймні двічі на тиждень.
 10. Проводьте більше часу на свіжому повітрі. Кілька хвилин на сонці підвищують рівень вітаміну D, а це добре для кісток, серця та настрою. За можливості намагайтеся обирати природу, а не міські вулиці.
 11. Зберігайте рівновагу. Якщо ви молоді, гарний баланс допомагає уникнути травм. Якщо ви старші, баланс довше підтримуватиме активність і зменшить шанси переломів. Хороша рівновага означає кращий м’язовий тонус, здоровіше серце та більшу впевненість.
 12. Будьте усвідомленими. Увідомленість зменшує стрес, полегшує біль та покращує настрій. Навіть миття посуду може бути корисним для мозку, якщо робити це усвідомлено.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО

"Час Чернігівський" писав про таке: «Ноу-хау» в лікуванні хвороб опорно-рухового апарату

Схожі новини

Авто зʼʼїхало в кювет, повипадали корита із мʼясом: на Чернігівщині поранили у живіт засновника мисливського господарства

20 ЛЮТОГО 2024, 22:14

Пряма мова

НАШІ ЛЮДИ: викладачка англійської мови про те, як змінились учні за час війни, нові технології та мотивацію

20 ЛЮТОГО 2024, 18:20

Як ремонтують розмиту повінню дорогу в прикордонній громаді

20 ЛЮТОГО 2024, 17:07

Земельні махінації на 2,5 млн грн: у Чернігові чиновнику повідомили про підозру

20 ЛЮТОГО 2024, 15:51

Ніколи не їздила потягом і лише раз пила алкоголь: у Батурині місцева жителька відсвяткувала 106 років

20 ЛЮТОГО 2024, 14:52

Фото

Акторка з Чернігова показала свою квартиру, яку зруйнували росіяни

20 ЛЮТОГО 2024, 13:58

Фото

Борзнянські гирьовики стали кращими в Чернігові

20 ЛЮТОГО 2024, 12:51

ТОП-переглядів