Також стала відома і роль неповнолітнього чернігівського диверсанта у розбудові російської агентурної мережі.
У Польщі спалахнув великий скандал. Місцеве топове видання «Rzeczpospolita» пише, що українці та білоруска, обвинувачені у шпигунстві на користь рф, уникли санкцій.
Російських шпигунів звільнили з-під варти та вони зникли. Де вони знаходяться - невідомо.
Троє диверсантів російських служб, арешт яких у грудні скасував суд, уникли відбування покарання – з’ясувала «Rzeczpospolita».
У грудні минулого року Люблінський окружний суд засудив 14 із 16 обвинувачених іноземців за участь у підготовці диверсій і диверсійних акцій у Польщі – група, дистанційно керована «Андрієм», найімовірніше, офіцером фсб рф, стежила за аеропортами, планували підриви поїздів і навіть вбивства. Це була найбільша розвідувальна мережа в Польщі та великий успіх Агентства внутрішньої безпеки.
Детальніше про це «Час Чернігівський» писав тут.
Усі вони – 13 українців, двоє білорусів і один росіянин – визнали свою провину та добровільно погодилися відбути покарання. Під час суду двоє з них відмовилися від угоди з прокуратурою – суд над ними продовжать.
Оголосивши вироки, засудивши трьох обвинувачених до мінімальних покарань – від року до півтора років позбавлення волі, суд скасував запобіжний арешт (вони перебували в місцях позбавлення волі з березня 2023).
Виявляється, жоден із них – чернігівець Артур М., українець Ярослав Б. та білоруска Марія М. – досі не ув’язнений.
Як з’ясувала «Rzeczpospolita», українець Ярослав Б. зник з радарів служб – суд виніс йому ордер на відбування покарання у січні, а потім нагадав у квітні та травні.
Неповнолітнього Артура М. (на момент затримання йому було 16 років) попередньо відправили відбувати покарання до виховного закладу. Однак цього не сталося.
Також зникла білоруска Марія М., яка навчалася у Варшаві – вона подала заяву на умовно-дострокове звільнення, але не прибула до варшавського суду, який мав винести рішення. Також суд обрав їй запобіжний захід і мав відправити її під варту.
«Усі інші засуджені відбувають покарання», – каже джерело видання.
«З огляду на діючі на сьогодні норми, засуджений не викликається для відбування покарання, а щоразу виноситься постанова про його доставку – у всіх трьох випадках виконання позовного провадження в процесі», - повідомив Яцек Добжинський, речник міністра-координатора спеціальних служб.
Він також зазначив: 12 засуджених відбувають покарання у в'язницях, 13-го мають привезти до в'язниці найближчого тижня. Одна особа зі шпигунської мережі фактично перебуває на волі та розшукується.
Дехто із засуджених завершить покарання цього року.
«Ми стежимо за їхньою долею. Після відбуття покарання вони будуть депортовані з Польщі» -, запевняє Добжинський.
Шпигуни потрапили до Польщі як біженці
Згідно з обвинуваченням, Артур М., хоч і був наймолодшим, відіграв значну роль. Він купив камери для спостереження, наприклад, за портом у Ясьонці, станцією в Жешуві та залізницею, але також залучив людей для встановлення цього обладнання. Він взяв плату – 19 000 злотих. У зв’язку з його віком погодженим покаранням для нього було поміщення в центр опіки та продовження спецнавчання.
Ярослав Б., 44 роки (дипломований політолог), підробляв у Польщі, розносив продукти. Працюючи в мережі, він надав банківський рахунок, на який переводили плату за виконані завдання, а також купив і зареєстрував SIM-карти, які шпигуни використовували в камерах, встановлених на маршрутах поїздів. Суд засудив його до одного року і трьох місяців.
Марія М. (нині 20 років) також надала рахунок для шпигунів. А ще вона допомагала розклеювати листівки, спрямовані на розпалювання ворожнечі проти українців і заклики проти допомоги Україні. До арешту навчалася у Варшаві. Вирок: один рік і один місяць.
Максим Л. та Артем А. отримали найвищі покарання – по шість років позбавлення волі (другого остаточно засудили лише у березні цього року).
У матеріалах обвинувачення вказано, що більшість учасників шпигунської мережі були завербовані в Україні – вони потрапили до Польщі як біженці.
Депортація шпигунів у центрі уваги
Одразу після того, як вироки набули законної сили, суд у Любліні надіслав їх копії голові Управління у справах іноземців (UdSC).
«Дані у списку небажаних іноземців на території Польщі оприлюднюються за посадою керівником Управління у справах іноземців, у деяких випадках після отримання відповідної інформації, наприклад, вручення рішення про зобов’язання повернутися, або на вимогу уповноважених органів - Міністерства національної оборони, Міністерства закордонних справ, служби, відповідальної за безпеку», – пояснює Якуб Дудзяк, речник Управління у справах іноземців.
Депортацію порушників здійснює прикордонна служба.
Колишній високопоставлений офіцер ABW, який займався контррозвідкою, зазначає:
«Накази про виїзд з країни та депортацію мають відбутися одразу після звільнення цих людей. А запис у шенгенській базі про те, що вони «небажані», видаватися безстроково. Польща має проявити послідовність у своїх діях у боротьбі зі шпигунством. Для багатьох із завербованих це буде болючим попередженням, що двері в Європу для них точно закриті. Питання їхньої депортації має бути розголошене, оскільки рф не поважає слабкі країни», наголошує офіцер.
За даними Агентства внутрішньої безпеки та Люблінського відділу Національної прокуратури, учасники зламаної мережі «мали різні знання про фактичну «мету», але «усвідомлювали, що вони діють в інтересах російської федерації». Вони отримали плату за свої замовлення: $5 за розклейку листівки, $300-400 за встановлення камери, до $2500 за сходження поїзда з рейок. Їм платили в криптовалютах.
Група встановила щонайменше 6 камер (вони замовили ще десяток) з незалежним джерелом живлення та бездротовим зв’язком із дуже високою роздільною здатністю для постійного запису транспорту (вони хотіли встановити в них GPS). Також засуджених використовували для розклеювання листівок із нападками на українців, закликами підпалювати їхні будинки, автомобілі і здійснювати відкрите насилля.
Розслідування показало, що до шпигунської групи входили 17 іноземців і ще близько десятка людей, особи яких встановити не вдалося.
Управління внутрішньої безпеки з'ясовує, чи не вчиняють ці «невстановлені особи» останні диверсійні дії на території Польщі, включно з підпалами.
Джерело: «Rzeczpospolita»
"Час Чернігівський" писав про таке: