10 років створення лісопарку "Ялівщина": «легені міста» досі під загрозою

03 КВІТНЯ 2024, 18:21

796

10 років створення лісопарку "Ялівщина": «легені міста» досі під загрозою

Регіональному ландшафтному парку «Ялівщина» - 10 років. Який шлях пройшов парк і що йому загрожує зараз – розказуємо у нашому сюжеті.

«Ялівщина» - унікальне місце. Це ціла екосистема в межах Чернігова.

"Територія РЛП «Ялівщина» - це природно-заповідний об’єкт у межах міста Чернігова. Якщо говорити з погляду еколога, то це цінна територія, фактично – осередок дикої природи у місті. Тут понад 600 видів різних рослин зустрічається, понад 100 видів хребетних тварин, тут є близько 50 рідкісних видів флори і фауни. Крім того, це територія, яка є своєрідним екологічним каркасом і «легенями» нашого міста", - каже Юрій КАРПЕНКО, еколог, доктор біологічних наук.

Юрій КАРПЕНКО, еколог, доктор біологічних наук

Юрій КАРПЕНКО

Землі, які нині є регіонально-ландшафтним парком, у 2014 році потрібно було захистити від зазіхань.

"Для мешканців Чернігова було дуже важливо зберегти «Ялівщину», тому що почалася забудова, почався конкретний дерибан «Ялівщини». І тому громадськість стала на позицію збереження «Ялівщини»", - розповіла Наталія ПРОСКУРІНА, член громадської ради при Чернігівської ОВА.

 

Наталія ПРОСКУРІНА, член громадської ради при Чернігівської ОВА.

Наталія ПРОСКУРІНА

Але не обійшлося без проблем. Так, внести всі землі «Ялівщини» до регіонально-ландшафтного парку не вдалося.

"Ми готували як громадськість, брали всі історичні документи, у нас вийшло 200,5 га землі. Але коли ми почали розбиратися, дуже багато, біля 38 га, було під орендою, під власниками і не комунальною власністю", - пояснює Наталія ПРОСКУРІНА.

Після 10 років протистояння з чиновниками Ялівщина "схудла" до 168 га.

Після 10 років протистояння з чиновниками Ялівщина "схудла" до 168 га.

Так, деякі території, які планувалось включити до парку, опинились у приватній власності. А проєкт зонування «Ялівщини», який пропонувався як остаточне вирішення проблеми, просто відкидався.

"Проєкт зонування РЛП на сьогоднішній день у такій «тихій» стадії. Виносився на сесію облради даний проєкт, розглядався на засіданнях науково-технічної ради КП «Ялівщина». І було обговорено, питань не було. На жаль, на сесії депутати облради не проголосували за даний проєкт. На сьогодні питання призупинене, тому що діалогу з міською радою, на жаль, немає і руху у цьому питанні теж, на жаль, немає", каже Наталія ГРУДНИЦЬКА, директорка Департаменту екології екології та природних ресурсів Чернігівської ОВА.

Наталія ГРУДНИЦЬКА, директорка Департаменту екології екології та природних ресурсів Чернігівської ОВА

Наталія ГРУДНИЦЬКА

Крім того, «Ялівщина» постраждала під час російських обстрілів у лютому-березні 2022 року.

"Ми можемо, прогулюючись парком, спостерігати певні ділянки з деревами, які не мають крони. Тобто снарядами позносило гілля. Але ми розуміємо, що насадження треба відновлювати. Зрозуміло, що на сьогодні стан РЛП не зовсім задовільний. Є багато дерев, які лежать, які аварійні, це загрожує життю людей", - пояснює Наталія ГРУДНИЦЬКА.

Втім, вивезти повалені дерева працівники «Ялівщини» не можуть, адже, згідно закону, землекористувачем є саме міська рада.

"Сьогодні якраз у нас 28 березня десятиріччя створення РЛП «Ялівщина», який був створений на землях запасу Чернігівської міської ради з ініціативи міськради, хоча на даний час заклад підпорядковується обласній раді. Тобто у зв’язку з тим, що на даний момент ці землі є власністю міськради, то міськрада повинна займатись питаннями, які стосуються вивезення сміття, прибирання сухих, повалених і аварійних дерев. У цьому вся проблема. І поки не прийнятий проєкт зонування РЛП «Ялівщина», ми не маємо права і змоги займатись цим", - розповів Валерій Косяк, в.о. директора КЗ "РЕГІОНАЛЬНИЙ ЛАНДШАФТНИЙ ПАРК "ЯЛІВЩИНА".

 Валерій Косяк, в.о. директора КЗ "РЕГІОНАЛЬНИЙ ЛАНДШАФТНИЙ ПАРК "ЯЛІВЩИНА"

 Валерій Косяк

Нещодавно тему прибирання дерев підняв начальник чернігівської міської військової адміністрації Дмитро Брижинський. Комунальне підприємство «Зеленбуд» зобов’язали прибрати повалені дерева.

На нараді у Дмитро Брижинського щодо стану Ялівщини

У міськраді дослухались: особисто проконтролювати хід робіт виїхав в.о. міського голови Олександр Ломако. У коментарі місцевому телеканалу заявив: винний у всьому – керівник підприємства.

"Повний безлад, купи сміття, повалені дерева на території «Ялівщини» - це свідчення бездіяльності і неспроможності керівника персонально цього підприємства виконувати свої обов’язки", - каже Олександр Ломако.

Хай і під тиском громадськості, але волонтери і «зеленбудівці» все ж провели роботи в «Ялівщині». Тим часом активісти кажуть: зберегти «Ялівщину» вкрай необхідно, адже це унікальний парк.

"Це унікальне явище, що ми в центрі урбанізованого середовища (міста) маємо рекреаційну зону. Це унікальне явище як для України, так і для світу. Тому ця зона надважлива. Вона має бути захищена, збережена і підсилена", - переконує Сергій БЕЗБОРОДЬКО, екоактивіст

Сергій БЕЗБОРОДЬКО, екоактивіст

Сергій БЕЗБОРОДЬКО

Отже, боротьба за «легені» Чернігова триває.

10 років створення лісопарку "Ялівщина": «легені міста» досі під загрозою

10 років створення лісопарку "Ялівщина": «легені міста» досі під загрозою

"Час Чернігівський" писав про таке: На меморіалі загиблих бійців після скандалу переклали плитку, що просіла

Схожі новини

Ворог зосереджує вогонь на двох прикордонних громадах Чернігівщини

03 ТРАВНЯ 2024, 08:32

Нагороджений медаллю "За оборону Чернігова": у місті прощались із загиблим бійцем

03 ТРАВНЯ 2024, 05:41

На Чернігівщині збирають голоси під петицією для 20-річного загиблого в бою юнака

02 ТРАВНЯ 2024, 22:13

Фото

Знову підтопить: у селах на Чернігівщині очікують ще більше води

02 ТРАВНЯ 2024, 21:10

Фото

Вбиральня з присмаком політики: коли у Коропі з’явиться громадський туалет?

02 ТРАВНЯ 2024, 18:03

Фото

У Чорнобильському заповіднику місцевим ведмедям бракує… наречених

02 ТРАВНЯ 2024, 17:33

У громаді на Чернігівщині немає сімейного лікаря. Чому так?

02 ТРАВНЯ 2024, 16:47

ТОП-переглядів