Відомий чернігівський волонтер Ігор Мандровний у соцмережах публічно обурився фактом, що працівницю Деснянського райсуду, яка записувала проросійське відео на могилах воїнів у Яцево, відпустили під домашній арешт.
«Це що якийсь прикол? Рашиську колоборантку, яка бігала і ржала🤬 на могилах полеглих бійців, яка кричала " слава сосії", відпустили додому, суддя конч…ний, який її відпустив!! СБУ, вам не образливо що ваша праця марна? Управління поліції у Чернігівській області, вам не соромно що такі потвори не за ґратами? Прокуратура, ви адекватні? А завтра вона виїде за кордон??? Я навіть не сумніваюсь, що її випустять😡 Це якийсь треш!!! Бля..ь, посадіть цю потвору, бо завтра через таких гнид будуть гинути ваші діти!!!», - сказав Мандровний.
Кілька днів тому у Чернігові співробітники СБУ викрили працівницю Деснянського районного суду. Їй інкримінують виправдовування агресії росії та сподівання на перемогу рф. Відповідне відео з'явилося в одній з груп у фейсбуці з посиланням на пропагандистський телеграм-канал.
На ньому жінка записує коротке відеоповідомлення російською на кладовищі "Яцево", де радіє збільшенню кількості поховань українських воїнів і стверджує, що це «найвеселіше місце» Чернігова останні два роки, а також чекає на перемогу росії. Наприкінці ролику жінка каже:
«Победа будет за нами! Слава россии!».
Інформацію про затримання працівниці телеканалу «Суспільне. Чернігів» підтвердила суддя-спікерка Деснянського районного суду Ірина Рахманкулова.
Згодом, працівницю Деснянського райсуду Чернігова, підозрювану у виправдовуванні російської агресії, відправили під домашній арешт. Такий запобіжний захід обрав слідчий суддя Новозаводського районного суду Чернігова Антон Діденко.
Антон Діденко
Засідання відбулося 9 травня 2025. За словами слідчого судді, за декілька днів до цього жінці оголосили підозру за статтею 436-2 Кримінального кодексу України "Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників".
Прокурор вимагав взяття жінки під варту, проте суд обрав два місяці цілодобового домашнього арешту.
Підписники Мандровного переконані - мова йде про Наталію Чернобай (Чернову). Профіль у соцмережах у жінки є, проте він частково обмежений - там повністю закрита можливість коментарів і немає свіжих фото
Наталія Чернобай
Заставка телефону фігурантки
Чернігівці обурені фактом обрання настільки мʼякого запобіжного заходу.
Військовий Сергій Прима:
- 💯 це якийсь дикий треш. Вата знову підіймає голови🤬
Очільник Чернігівської торгово-промислової палати Костянтин Іванов:
- Ігоре, не варто адресувати претензії ні СБУ, ні НацПолу. Вони фіксують злочин, проводять слідство, формують обвинувачення і передають до Суду. Усі питання до Суду та Прокуратури. Ну, і до українського законодавства. Бо, якщо у Законі нема жорсткого покарання, ні Суд, ні Прокурор його не "намалюють". Ніяк не виправдовую ту потвору, навпаки, вважаю, що публічні заклики, це серйозна річ і має каратись, під час війни, відповідно.
Ірина Бранд, підприємиця:
- Я б на місці матерів та дружин загиблих подала б заяву до поліції про відкриття кримінального провадження через знущання з памʼяті їхніх рідних, наших захисників. І мітинг треба під судом організувати.
Ірина Лєнчик:
- "Наташа Чернова" - це Наташа Чернобай, яка так відверто насміхалась на кладовищі над нашими загиблими героями. Ця справа - це виклик нашому місту, нашій громаді, нашим містянам, де кожен, хто промовчить буде співучасником цього злочину! Змовчати і спустити на тормоз - це зганьбити пам'ять наших воїнів! Змовчати - це плюнути в душу їхнім матерям, дітям, які залишись сиротами!
Фітнес-тренерка Катюша Кісель:
- Це прикол? Таке можливо? Яке жахіття. Сподіваюсь, коли вона хоч раз вийде на вулицю, їй покарання буде там
Катерина Белозерова:
- …ви знаєте, як людина, яка пережила бомбардування красноярцева, і термінову евакуацію з 3ма дітьми, серед яких немовля, як людина яка побачила справжню підтримку, емпатію, розуміння і прийняття в іншій країні, мені страшно становиться, від того що я не знаю, хто живе поряд зі мною. На жаль…
У профілі самої Чернової є дописи на зооволонтерську тематику. На деяких світлинах вона вдягнена у футболку із тризубом, пофарбованим у синій та жовтий кольори.
Одначе є фото з минулорічного літа, де жінка має таку саму зачіску, як і на скандальному відео.
Також і на сайті суду зазначається, що в них дійсно працювала помічником судді Наталія Чернобай (з 2019 - секретар судових засідань, за 2024-й її зарплата за декларацією становила понад 231 тис грн, у 2025 подалася на конкурс на посаду судді місцевого суду), жінка навіть пройшла перевірку на предмет люстрації.
«За результатами проведеної перевірки встановлено, що до Чернобай Наталії Олексіївни не застосовуються заборони, передбачені частинами третьою і четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади» (підстава: довідка про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади» від 10 серпня 2015 року)».
На сайті суду оприлюднили і заяву, де засудили публічний прояв зневаги до памʼяті загиблих воїнів. Одначе, чи звільнена вказана працівниця - не повідомили.
«У зв’язку з інформацією, поширеною в ЗМІ, про викриття співробітниками СБУ в Чернігівській області чергової зрадниці, яка працює в одному із судів Чернігівщини, Деснянський районний суд м. Чернігова висловлює свою принципову позицію.
Ми засуджуємо будь-які прояви зневаги до української державності, підтримки ворога та наругу над пам’яттю захисників України. Якщо підозри підтвердяться – такі дії не можуть мати виправдань і повинні отримати належну правову оцінку.
Для колективу Деснянського районного суду м. Чернігова ця інформація стала несподіванкою. У професійному середовищі жодних проявів антиукраїнської позиції з боку цією особи за час її роботи не фіксувалося.
З початку повномасштабного вторгнення судді Деснянського районного суду м. Чернігова активно підтримують Збройні Сили України: організовано щомісячно перераховували кошти, надавали допомогу військовим частинам, реагували на звернення благодійних та волонтерських організацій. За цей час ми неодноразово отримували подяки, грамоти, а також бойовий прапор із підписами українських військових – як символ вдячності за нашу підтримку.
Ми віримо у справедливий розгляд справи відповідними органами та закликаємо не ототожнювати дії окремої особи з діяльністю всього колективу, який щоденно працює задля утвердження верховенства права та допомоги фронту».
Авторка: Євгенія Замковська
"Час Чернігівський" писав про таке: