Юлія Чиколовець народжувала в Бобровиці. Спеціально переїхала з Києва. Третього квітня народила сина Дмитра. Стояла на обліку також у Бобровиці.
— Лежала на збереженні довго, — каже. — У першому триместрі — півтора місяця. Й останні два місяці перед пологами: лютий і березень. Нам пощастило, — продовжує. — Допомогла лікарка. Алла Андрієць. Витягла нас буквально. Вихідний-не вихідний — як годинник приходила у відділення.
Я з Бобровиці. Чоловік воює зараз. А в мене тут батьки. То я й стала тут на облік. Жила в Києві. Довго не виходило завагітніти. А потім виносити. У Бобровиці ж вийшло. Там до лікарні вчасно не доїдеш — величезні відстані, пробки. А тут «швидка», справді, прибуває швидко. Там не пропонували лежати на збереження. Тільки лікування виписували.
— Тут домашня обстановка допомогла, — хвалить. — Ми так переживали, що відділення можуть закрити.
Відділення закрилося б, якби не виконали план. 200 пологів на рік. Це одна з умов підписання пакета з НСЗУ. Щоб випадки (пологи) були оплачені.
План виконали й навіть перевиконали. Відділення популярне.
— Я і першу доньку тут народжувала, — продовжує Юлія Чиколовець. — Кесарів розтин був за показниками. І цього разу — кесарів.
У бобровицькому пологовому народжувала й Алла Шульга. У неї велика перерва між дітьми — хвилювалася.
Й Оксана Гайдук, дерматологиня Бобровицької опорної лікарні.
— У нас індивідуальний підхід, — каже Олександр СКИБА, акушер-гінеколог, очолює пологове відділення. — За добу найбільше чотири-п’ять пологів. Жінкам приділяємо максимум уваги.
Отут вагітна перевдягається, зважується, — показує лікар. — Можна душ прийняти. Перевдяглася, пересвідчилися, що все нормально. Іде на огляд.
— Жінки поголені приходять?
— Переважно так. Вимог нема. Раніше були. Усе ж бажано поголитися. Гігієнічніше. Вимити легше бруд, слиз, кров. Коли утруднене виведення голівки, зручніше. Інколи доводиться розрізати, інколи само тріскається. Без волосся зручніше надавати допомогу.
— Чоловіків, як партнерів, стало менше? Хтось блокпостів боїться. А хтось на війні.
— 50 на 50. Буває, планують пологи. І чоловіки беруть відпустки. Нема чоловіка — кума, сестра, подруга підтримує. Мати — рідко. Свекруха переважно. Мати більше жаліє, а свекруха практичніша. Не сильно жаліє. Але допомагає.
Народилася дитинка — оглядає неонатолог. Є столик з підігрівом знизу і зверху.
Є й невеличка реанімаційна палата. За потреби для новонароджених.
У ній, зокрема, кисневий концентратор, монітори контролю дихання, апарат СІПАП для підтримки дихання, ваги, відсмоктувач з носика. Шафа з невідкладною допомогою. Столик з підігрівом. Кувези (інкубатори).
— Слава Богу, користуємося рідко, — каже лікар. — Переважно, коли жовтяниця в дитини. Тоді — у тепло, вмикаємо лампу фототерапії. Дитина в теплі лежить, загорає. У шкірі, під дією м‘якого ультрафіолету, нейтралізується білірубін. Жовчний пігмент.
Небезпека: за минулий рік чотири (!) відшарування плаценти
З початку року до 18 квітня в Бобровиці прийняли 54 пологи. Сподіваються, що до кінця року вийдуть на необхідні 200.
Олександр Скиба переконаний, що пологове відділення в Бобровиці життєво необхідне.
— До Ніжина їхати годину 15 хвилин, — пояснює. — І це з Бобровиці. А є ж села. А торік — ніколи такого не було — чотири відшарування плаценти. І цього року вже одна вагітна була з відшаруванням. Раніше одна на рік проскакувала.
Відшарування плаценти — це невідкладний стан, — нагадує. — Він потребує негайного розродження. Причому шляхом кесаревого розтину. Бо може бути кровотеча. До нас жінки з відшаруванням доїжджали за 25 хвилин. Троє діток народилося — усе нормально, а одна дитинка — слабенька. Змушені були реанімобілем до Чернігова відправити. Але ж врятували. Врятували не одиницю, як інколи доводиться чути. А дитину. Довгоочікувану.
У нас операційна бригада збирається швидко. 10-15 хвилин — і ми вже шкіру розрізаємо. А додаймо 45 хвилин — шлях на дорогу. Ми забираємо шанс народити живу дитину.
— Пам’ятаєте, як з Остерської громади привезли жінку? П’яті пологи. Відразу народила, — згадує Світлана ЗАВГОРОДНЯ, акушерка. — До Ніжина чи до Чернігова доїхала б? .
Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО. Фото авторки.
"Час Чернігівський" писав про таке:
- У Чернігові дівчинка з'явилася на світ в автівці поліції
- Дівчинка з'явилася на світ у кареті швидкої - 22-річну маму з донькою вже виписали додому
- Жінки з громади на Чернігівщині хочуть народжувати у своїй лікарні
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":