Жінка 2 січня назбирала зеленок - готує дуже смачні грибні страви

22 СІЧНЯ 2025, 16:03

352

Василенко Соломія

Віра Кузьменко з грибами

Віра Кузьменко з грибами

69-річна Віра Макаренко з села Домашлин Корюківського району — затята грибниця. Односельці говорять, що в неї виходять дуже смачні грибні страви.  

— Без лісу жити не можу. Чоловік каже: «Не бий ніг». А я ж —  є щось там чи ні — іду. Бо то радість для душі. А як білі попадуться… свято. Днями сніг випав, гриби перемерзли, стали водянисті. А ще 2 січня отут збирала зеленки, — Віра Михайлівна  розгрібає дрючком  сніг  під соснами. — Такого теплого січня скільки й живу не пам’ятаю. Міркувала: не може бути, аби в таку погоду зеленок не наросло. Пішла в грибне місце. Є! Живенькі, не мерзлі. Підіймаю голову — неподалік на дереві гливи (вешенки).   

Буває, наберу, зварю, насмажу та й пороздаю ловким людям. Бо нам з дідом грибного їсти не можна. У нього операція була серйозна і в мене проблеми зі здоров’ям. А грибочки ж так пахнуть. Млинців з ними наготую. Куштую, щоб смачненькі вийшли. А їсти — зась, пригощаю близьких.

Улітку повсякчас у лісі. Як молоденькою була, попросила чоловіка: «Покажи, де є гриби». Повів. Набрала велику кошолку і повну хустку. Гукаю, гукаю — не озивається. Походила ще. Дивлюсь, під сосною на куфайці спить.

Життя змінилося, та азарт збирати гриби не минув.

Довго працювала продавчинею. Потім забрали в клуб художнім керівником. У мене мати така співуха була. Як посядуть з батьком, заслухаєшся. І мені від неї любов до пісень передалася. У клубі я концерти ставила. Чотири роки відпрацювала і на пенсію пішла.

Збираю лисички, здаю.

 — Скільки за сезон можна заробити на лисичках?

— Позаторік здала на  25 тисяч гривень. Минулий рік, на жаль, був сухим. Малувато грибів.

— Що робите із зеленками?

— Квашу.

—  На них же стільки піску. Скільки не мий, однак  попадеться піщинка, трісне на зубах.

— Відмити легко. Треба брати грибочки тугенькі, не червиві. Із шапочки зняти шкірочку. Потім закип’ятити воду. Вкинути туди чищені. Хвилин п’ять прокип’ятити, і пісок осяде. Друшляком або  шумівкою витягти їх та одразу в дуже холодну воду. Так можна і сироїжки від піску чистити. Та їх не раджу брати зовсім, бо й зеленкуваті, і червоні попадаються отруйні.  

Прокип’ячені перемила у двох водах. Дістаю трилітрову банку з солоними огірками. У ній великі огірки на розсольник. І хрін, і кріп, і часничок. 

Ставлю варити гриби. На півтора літра води — жменьку солі (це десь дві столові ложки). Не варто переживати, що пересолите. Гриби більше, ніж їм треба, не візьмуть. Якби вони  полежали в солоній воді, тоді б дуже просоліли. Додаю лавровий листочок, перець горошок і на повільному вогні варю годину.  Кілька огірків виймаю з банки. Гриби з каструлі нехай прохолонуть (якщо покладете теплі, притхнуться).  Холодні вкидаю в розсіл, закриваю банку капроновою кришкою — і в погріб. Нехай там квасяться в одній банці з огірками. Будуть і рік, і два стояти. 

Ось у мене торішні, — виносить з льоху пузату банку Михайлівна. 

По модному зараз все квашене називають ферментованим. Такі продукти нині — кулінарний тренд.  Господиня пригостила. З олійкою та цибулею — смакота. Хрумкі, запашні і присмак розсолу не відчувається.

— Чоловіку сон наснився: нібито літак у дворі приземлився. Сни можна розказувати після того, як піч витоплена. Переживав. Умію розгадувати сни. Кажу: «Літак — до звістки». А ж тут і ви, — продовжує Віра Макаренко. — Для нас радість, як хтось приїздить. Люблю гостей приймати. Аби ж не війна… 

Два брати живуть у Москві. До «ковіду» приїжджали, тепер, звісно, — ні. Іноді спілкуємося.  Про політику не говоримо  зовсім. Боюся, і вони бояться. Бо, не дай Боже, чого, нас за хмару заженуть. 

Дочка в Польщі, у Любліні. Онук навчається в університеті. До них їздила вже двічі. Там так чисто, красиво. Кажу дочці: «Візьми кісточки з риби, викинь безхатнім тваринкам». Вона: «Тут таких немає». Ні собачки, ні котика бездомного не побачиш. Працює на фармацевтичній фабриці, заробляє в перерахунку на гривні 50 тисяч у місяць. А тут у школі працювала медсестрою, зарплата невеличка була. Друга донька  з родиною живе в селі Плиски на Борзнянщині. Працює в Ніжині в «АТБ».

Джерело: "Вісник Ч", авторка Валентина ОСТЕРСЬКА, фото авторки  

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

Схожі новини

Вiдео

В чернігівській обласній дитячій лікарні працює оновлений стоматологічний кабінет

22 СІЧНЯ 2025, 18:17

Київських легпромівців затримали чернігівські СБУшники, бо постачали нацгвардійцям неякісну форму

22 СІЧНЯ 2025, 17:23

Жінка 2 січня назбирала зеленок - готує дуже смачні грибні страви

22 СІЧНЯ 2025, 16:03

Трагедія на Чернігівщині: п'яний син вбив власну матір

22 СІЧНЯ 2025, 14:51

Стабілізатор напруги для будинку: надійний захист вашої техніки

22 СІЧНЯ 2025, 14:47

Фіни приїхали у Чернігів. Планують допомогти з модернізацією водних мереж

22 СІЧНЯ 2025, 14:42

Загинув 21-річний командир спецпризначенців з Чернігівщини: петиція щодо звання Героя

22 СІЧНЯ 2025, 13:46

ТОП-переглядів