25-річна Наталія Шестак з Городні робить букети із зефіру. Троянди, гортензії, хризантеми. Компонує і продає. Найменший букет коштує 550 гривень. Найдорожчий обійдеться дві з половиною тисячі гривень. Аби все замісити-зварити, скомпонувати, прибрати за собою, дівчині треба дві години.
— Більше хобі, ніж робота, — каже Наталія. — Готую сироп. Яблучне або ягідне пюре. Цукор і агар-агар. Це рослинний желатин. Поки це все вариться, збиваю меренгу — яєчний білок. Додаю його в сироп, перемішую. За допомогою кондитерського мішка роблю квіточки. Це все треба встигнути хвилин за 15.
— Скільки зіпсували, щоб навчитися робити гарні квіточки?
— Сироп вариться, я спостерігаю з термометром. Правильну температуру показує на електроплиті. Удома в нас газова. Термометр брехав, — сміється. — На яблуках зефір варити легше, ніж ягідний. Не один заміс перевела. Їсти його можна. Та суміш була не така повітряна. Я з багатодітної родини, у батьків нас семеро. Не пропадав.
— Де берете яблука?
— У магазині чи на базарі. Для зефіру треба зелені. Удома яблуньки є, але їх недостатньо. Восени був перехідний період, старого врожаю вже не було, а новий ще не встигли завезти. Працювала з яблучним соком. Можна з ягодами. Підходить усе, крім обліпихи. Вона жирна, зефір не приготуєш. Перед тим, як варити, б’ю блендером, крупинки перетираю на ситі.
— Є такі кондитерські мішки, з яких зразу можна видавити гарну троянду?
— На жаль, ні. Кожну пелюсточку треба витягувати окремо. Збирати в квітку. Стабілізується при кімнатній температурі. Чим вища волога, тим довше. Узимку за декілька годин можна зібрати зефірний букет. Улітку, якщо йдуть дощі, — стабілізується добу, а то й дві.
— Які зефірні квіти полюбляють городнянці?
— Більше замовляють гортензії або троянди. Раніше це була моя найнеулюбленіша квітка. Бо не виходила. Зараз полюбила.
— Якщо квіти зеленого чи жовтого кольору, додаєте харчовий барвник?
— Є гелеві. Але з ними не заграюсь, відчуваються на смак. Помітила на менших братах і сестрах, що від зефіру з барвником вони стають дратівливими. Використовую сухий барвник. Не додаю в масу, а розпиляю зверху. Зовні квіти яскраві, усередині білі.
— На що треба звернути увагу, аби все добре проварилося, загусло?
— Сироп треба добре уварити, щоб маса була, як кисіль.
— Скільки кілограмів іде на букет?
— Раніше купувала багато. Складала заготовки в морозильну камеру. Під час повномасштабного вторгнення все викинула. Зараз роблю мінімальні замовлення, час від часу поповнюю запаси. Зазвичай купують букети для мам, бабусь.
Авторка: Юлія Семенець, "Вісник Ч"
"Час Чернігівський" писав про таке: